Trwa ładowanie...

Czyszczenie kominka w 3 prostych krokach. Co musimy zrobić po zakończeniu sezonu?

Temperatury są coraz wyższe, więc już czas pożegnać się z trzaskaniem ognia w kominku. To najlepszy moment, by wyczyścić i zakonserwować go na kolejny sezon jesienno-zimowy.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Czyszczenie kominka w 3 prostych krokach. Co musimy zrobić po zakończeniu sezonu?Źródło: Adobe Stock
d1pjux4
d1pjux4

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne. Rozwój serwisu zależy od naszych czytelników. Wspierasz nas, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

Czas palenia w kominku za nami, teraz należy dobrze go wyczyścić i zakonserwować na przyszły sezon. Czyszczenie kominka nie musi być trudne. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie detergenty i pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Podpowiadamy jak to zrobić w kilku prostych krokach.

Zacznij od środka

Po każdym sezonie grzewczym, należy przede wszystkim usunąć z komina smołę oraz inne łatwopalne substancje, które mogły zgromadzić się podczas palenia. Dla bezpieczeństwa powinieneś sprawdzić czystość kanału doprowadzającego powietrze do kominka z zewnątrz.

d1pjux4

Następnie usuń popiół - to ważne, aby nie znajdował się na poziomie rusztu. Utrudni on przepływ powietrza wewnątrz kominka oraz spalanie drewna, które wtedy zaczyna się tylko tlić. Nie ciągnie powietrza od dołu, przez co ogień staje się coraz mniejszy. Niezwykle ważne jest regularne czyszczenie wkładu kominkowego. Ze względu na charakter zanieczyszczeń najlepsze do czyszczenia będą środki, które poradzą sobie z tłustymi zabrudzeniami.

Unsplash
Źródło: Unsplash

Zaopatrz się w nowy sznur uszczelniający

Zestaw do uszczelniania kominka znajdziesz w każdym markecie budowlanym. Jest łatwy do zamocowania za pomocą specjalnego kleju i umożliwia skuteczne uszczelnianie pieców oraz wkładów kominkowych. Sznur jest wykonany z włókna szklanego, czyli materiału odpornego na uszkodzenia mechaniczne oraz na szkodliwe działanie wysokiej temperatury. Jego zastosowanie sprawia, że na zewnątrz nie przedostają się substancje mogące szkodzić zdrowiu. Dla bezpieczeństwa pamiętaj, by wymieniać go po każdym sezonie grzewczym i skorzystać z pomocy profesjonalisty.

Czas na szybkę

Do czyszczenia kominka wybieraj preparaty w sprayu. W ten sposób ułatwisz sobie zadanie - spray nie będzie spływać po powierzchni szyby, ale zmiękczy zaschnięty brud. Zabrudzenia łatwo usuniesz przecierając szybę szmatką. W utrzymaniu czystej szyby w kominku pomogą ci również tzw. katalizatory do spalania sadzy, które dosypuje się do ognia. Dzięki nim w kominku i przewodach kominowych zatrzymuje się mniej osadów.

d1pjux4

Mocniejsze zabrudzenia wymagają użycia specjalnych detergentów do czyszczenia szyb kominka. Są to bardzo mocno skoncentrowane środki chemiczne, które rozpuszczają zaschnięty brud. Jeśli sadza przywarła tak mocno, że nie chce odejść przy użyciu płynów, możesz wspomóc się specjalnym skrobakiem.

Pixabay
Źródło: Pixabay

Czym czyścić kamień?

Jeśli twój kominek jest wykonany z kamienia, powinien być czyszczony środkami o odczynie zasadowym, bezpiecznym dla zarówno dla żeliwa, jak i kamienia, np. trawertynu, piaskowca czy marmuru. Aby zapobiec wnikaniu sadzy w kamień obudowy, warto po oczyszczeniu zastosować specjalny impregnat.

d1pjux4

Większość kominków posiada żeliwne elementy, które po latach użytkowania matowieją i pokrywają się nieestetycznym nalotem, który trudno usunąć zwykłymi detergentami. Na szczęście kraty, ramy i obudowy wykonane z żeliwa można odnowić za pomocą specjalnych past do renowacji, które znajdziesz w sklepach ogrodniczym i marketach budowlanych.

Nic się nie zmarnuje

Popiołem z kominka możesz użyźnić trawnik i wszystkie rośliny, które lubią zasadowy odczyn gleby. Popiół drzewny zawiera: wapń, potas, magnez, sód, fosfor, a także wiele innych, cennych mikroelementów. Popiół nadaje się również na kompostownik. Przy tworzeniu kompostu pamiętamy o tym, aby popiół był na samym dnie, następnie wrzucamy skoszoną trawę, zdrowe liście, obierki owoców, fusy itp.

Shutterstock
Źródło: Shutterstock

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne. Rozwój serwisu zależy od naszych czytelników. Wspierasz nas, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d1pjux4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pjux4