Trwa ładowanie...

Czym opłaca się ocieplić dom? Poznaj najlepsze metody i materiały

Czym opłaca się ocieplić dom? Poznaj najlepsze metody i materiałyŹródło: Oferteo.pl
d3t7wps
d3t7wps
Warunki klimatyczne, w których żyjemy, wymagają ocieplenia budynku od fundamentów aż po dach. Domy najczęściej ocieplane są wełną mineralną lub styropianem, ale wybór między nimi nie jest oczywisty – każdy ma swoje wady i zalety. W większości przypadków o wyborze decyduje niższa cena. Pamiętaj jednak, że ocieplenie domu to inwestycja na lata. Sprawdź, czym opłaci się ocieplić twój dom.

Płyty styropianowe

Właściwe zaizolowanie domu zapewnia wymierne zyski. Ocieplenie ścian przekłada się na 5-10-procentowe oszczędności na kosztach ogrzewania, a ocieplenie dachu daje 10-20-procentowy zysk. Łącznie więc dzięki termoizolacji zużyjesz 15-30 proc. mniej energii do ogrzewania domu. Ze względu na niską cenę najbardziej popularne są systemy ociepleń oparte na płytach styropianowych. Ceny tego materiału, choć korzystne, bywają zróżnicowane w zależności od współczynnika przewodzenia ciepła – lambdy. Im niższy współczynnik, tym materiał cieplejszy, a cena wyższa.

W sklepach i hurtowniach z materiałami do ocieplenia możemy kupić styropian, którego przepuszczalność cieplna w zupełności wystarczy, by spełnić wymagania przepisów budowlanych. Współczynnik przenikania ciepła nie powinien być wyższy od 0,3 W/(m2·K).

Oprócz współczynnika lambda przy wyborze płyt styropianowych zwróć także uwagę na ich grubość oraz barwę - one również mają wpływ cenę.

d3t7wps

Płyty wykonane z szarego styropianu zawierają domieszki uszlachetniających dodatków, np. grafitu. Mają również lepsze parametry izolacyjności - lambda od 0,034 do 0,030 (podczas gdy dla białych styropianów lambda wynosi od 0,044 do 0,040), dlatego też są do 25 proc. droższe. Wybierając ten rodzaj styropianu, możesz sobie pozwolić na cieńszą warstwę ocieplenia.

Szukasz profesjonalnej firmy zajmującej się ociepleniami? Chcesz nawiązać kontakt z wykonawcami lub dostawcami? Wypełnij krótki formularz, a firmy same zgłoszą się do ciebie

Wśród szarych styropianów wyróżnia się styropian szary klasy lambda 0,033. Jego zastosowanie podczas ocieplania zapewnia 20-30 proc. oszczędności na kosztach ogrzewania. Płyty styropianowe to wiodący materiał do ociepleń nie tylko z powodu dobrej jakości materiału w stosunku do ceny. Jako materiał dociepleniowy są powszechne i sprawdzone – można je zastosować praktycznie w każdym miejscu w domu. Zarówno biały, jak i szary styropian używany jest do ociepleń zewnętrznych i wewnętrznych.

Wełna mineralna

Nieco droższym materiałem do ocieplenia domu jest wełna mineralna. Jest odporna na wysokie temperatury, dobrze przepuszcza parę wodną i ma wysokie parametry akustyczne. Jako jeden z niewielu materiałów zmniejsza ryzyko zatrzymywania wilgoci w budynku. Wełna mineralna ma identyczne właściwości termoizolacyjne i równie szerokie zastosowanie jak styropian. Ze względu na swoją specyfikę trudniej ją zamontować, dlatego koszty robocizny w systemach ociepleń opartych na wełnie są wyższe.


Metoda lekko mokra i lekko sucha

Sam materiał ociepleniowy to tylko jeden z wielu wydatków, na jaki musisz się przygotować. Często same kleje, zaprawy, tynki, grunty na 1 mkw. ściany mogą kosztować od 10 do ponad 60 zł. Ich cena zależy także od wyboru metody ocieplenia.


Ocieplenie zewnętrzne i wewnętrzne

Koszty ocieplenia zewnętrznego nie różnią się wiele od kosztów generowanych przy ociepleniu wewnętrznym, np.:

  • ocieplenie zewnętrzne - łączny koszt ocieplenia zewnętrznego metodą lekko mokrą ze styropianem wynosi od 90 do 110 zł za mkw.,
  • ocieplenie wewnętrzne- łączny koszt ocieplenia wewnętrznego bloczkami izolacyjnymi z betonu komórkowego to koszt od ok. 110 do 120 zł za mkw. (w tym koszty robocizny to 30-45 zł/mkw.).
d3t7wps

Ocieplenie wewnętrzne praktykuje się rzadziej, chociażby dlatego, że ściany zewnętrzne budynku po dociepleniu ich od wewnątrz znajdują się w strefie nieogrzewanej, ciepło przenika przez nie w niewielkim stopniu. Z tego powodu ściana jest o wiele chłodniejsza i bardziej podatna na działanie niskiej temperatury.

Czym ocieplić poddasze?

Wełna mineralna od wielu lat z powodzeniem stosowana jest do ocieplenia poddasza. Łączny koszt montażu ocieplenia z materiałem, wraz z płytami gipsowo-kartonowymi na stelażu, wynosi 114 zł za mkw.

Zobacz koniecznie: Płacisz dużo za ogrzewanie? Zrób badanie termowizyjne

W ostatnim czasie coraz popularniejsza staje się pianka poliuretanowa (pianka PUR). Głównie ze względu na korzystne ceny. Dla porównania: jeżeli poddasze ma ponad 100 mkw., za natrysk pianki o grubości 12-20 cm zapłacimy 43-52 zł. Innym materiałem, który można zastosować do ocieplania poddasza, są płyty termoizolacyjne PIR. Warto zaznaczyć, że materiały te można także zastosować do izolacji stropów, ścian fundamentów i posadzek.

d3t7wps

Pustaki styropianowe

Alternatywą dla ocieplania domu są odpowiednie materiały budowlane. Wybierając pustaki styropianowe, nie musisz dodatkowo ocieplać budynku. Główną zaletą ścian wzniesionych w tej technologii jest ich niski współczynnik przenikania ciepła, dochodzący nawet do U = 0,10 W/(m2·K). O wartości współczynnika decyduje grubość styropianowych pustaków, która wynosi od 25 do nawet 45 cm.

To cię też zainteresuje: Ocieplanie domu - najczęściej popełniane błędy

Niezależnie od tego, jaki sposób ocieplenia domu uznasz za opłacalny, warto zainwestować w nieco droższy, ale kompletny system od jednego producenta. To bardziej opłacalne niż zakup przypadkowo dobranych i niedrogich materiałów. Decydując się na jednego producenta, otrzymasz gwarancję i zyskasz pewność, że twoja inwestycja przetrwa lata. Warto podpisać także umowę lub spisać oświadczenie z wykonawcą o zastosowaniu ocieplenia w systemie z konkretnymi materiałami.

Materiały to jednak nie wszystko – współpracuj z doświadczonymi fachowcami, którzy zadbają o dobre ocieplenie twojego domu i poszukaj sprawdzonych specjalistów.

d3t7wps

Źródło:Oferteo.pl

d3t7wps
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3t7wps