Trwa ładowanie...
d2q2opa

Czy okap kuchenny jest naprawdę niezbędny? 5 powodów, dla których warto go mieć

Okap to ważny element wyposażenia kuchni. Czasem jednak z niego rezygnujemy, gdy pomieszczenie jest małe. Czy to dobre wyjście? Okapy są na tyle zróżnicowane pod względem designu i funkcjonalności, że łatwo znaleźć model do każdej kuchni.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Okap kuchenny oczyszcza powietrze, które ze względu na opary z patelni i garnków staje się mało przyjazne dla domowników.
Okap kuchenny oczyszcza powietrze, które ze względu na opary z patelni i garnków staje się mało przyjazne dla domowników. (Shutterstock.com)
d2q2opa

1. Eliminacja zapachów i pary wodnej

Podstawowa funkcja okapu kuchennego to eliminacja zapachów, które powstają podczas gotowania. Ponadto okapy pochłaniają lub odprowadzają parę wodną, co również ma duże znaczenie. Nadmiar wilgoci w kuchni, zwłaszcza przy nie najlepiej działającej wentylacji, może prowadzić do rozwoju grzybów na ścianach i suficie. Do wyboru mamy dwa podstawowe typy okapów: wyciąg i pochłaniacz.

Pierwszy z nich podłączony jest do przewodu kominowego (wentylacyjnego) i wyprowadza z pomieszczenia zapachy, opary oraz parę wodną. Z kolei pochłaniacz zasysa powietrze, filtruje je, zatrzymując zapachy, tłuszcz i wilgoć, a następnie oczyszczone oddaje z powrotem do kuchni. Często okapy kuchenne są zarówno wyciągami, jak i pochłaniaczami. Za eliminację zapachów odpowiadają przede wszystkim filtry węglowe. Mają porowatą strukturę z węglem aktywnym, który łapie w pułapkę aromaty i różne lotne związki chemiczne. Dobrze też, aby w okapie znajdował się sprawny i łatwy do czyszczenia filtr przeciwtłuszczowy.

Shutterstock.com

2. Różne sposoby montażu

Okazały okap kuchenny, który dominuje w kuchni? To niejedyna opcja do wyboru. Okapy dostępne są w tak różnych formach, że łatwo je wkomponować w wystrój każdego wnętrza. Nie muszą też być duże – liczy się ich wydajność, czyli ilość filtrowanego powietrza na godzinę (zwykle jest to przedział od ok. 200 do 800 m sześc./h).

Jakie więc mamy możliwości? Między innymi okapy przyścienne, czyli tradycyjne, ale też podszafkowe (montowane pod szafką wiszącą), szufladowe (wysuwane), uchylne i wyspowe – czyli do montażu w dowolnym miejscu. Ostatni typ okapu przydaje się wtedy, gdy mamy w domu zabudowę z wyspą kuchenną.

d2q2opa

3. Okapy w sam raz do małej kuchni

Okap do małej kuchni? Opcji jest wiele. Można zdecydować się na wspomniane okapy podszafkowe, szufladowe i uchylne. Sprytnie ukryjemy je w zabudowie albo za frontami kuchennymi. W ten sposób okap spójnie wpisze się w wystrój pomieszczenia.

Ciekawe rozwiązanie stanowi okap kuchenny wysuwany z blatu. Nieużywany jest niewidoczny, ponadto zajmuje bardzo mało miejsca. Z kolei w małej kuchni otwartej na salon, zwłaszcza z wyspą kuchenną, idealnie sprawdzi się nieduży okap wyspowy.

4. Okapy jak lampy – sprytne rozwiązanie 2 w 1

Tradycyjne okapy kuchenne zwykle wyposażone są w dodatkowe oświetlenie. Czemu jednak nie iść o krok dalej: wybrać okap, który wygląda jak lampa? Takie modele są zresztą zaawansowane technologicznie. Zamiast typowego, pionowego przepływu powietrza pochłaniane i rozprowadzane jest ono jednolicie we wszystkich kierunkach, a to oznacza przy okazji większą wydajność. Takie okapy wyspowe i lampy w jednym są bardzo łatwe w montażu, nieduże i niezwykle dekoracyjne. Do wyboru mamy formy nowoczesne, niemal futurystyczne, te bardziej klasyczne, a nawet w stylistyce glamour i modnych barwach, jak np. odcień miedzi.

Shutterstock.com

5. Okapy w roli praktycznych dekoracji

Czas zapomnieć o dużych, czasem "topornych" kształtach okapów kuchennych. Współczesne modele spójnie wpisują się w wystrój wnętrza, a także odgrywają rolę praktycznych dekoracji. Kolorystycznie i stylistycznie dopasujemy je do zabudowy kuchennej. Możemy też postawić na ciekawy kontrast, wybierając okap w wyróżniającej się kolorystyce lub bogato dekorowany. Miłośnicy klasycznych wnętrz wybiorą formę tradycyjnego abażuru, a fani nowoczesnego wzornictwa – nietypowe, opływowe kształty czy niestandardowe materiały.

d2q2opa

Podziel się opinią

Share

d2q2opa

d2q2opa