WP Dom

Rynek
Wykańczanie
Wnętrza
Wokół domu
Co robimy źle podczas pielęgnacji ogrodu?
Materiał Partnera
Ogród
29-05-2017 (13:09)

Co robimy źle podczas pielęgnacji ogrodu?

Wyższe temperatury za oknem powodują, że coraz chętniej spędzamy czas na świeżym powietrzu w przydomowych ogródkach. Niestety często zdarza się, że podczas ich pielęgnacji popełniamy błędy, które mogą narazić rośliny i trawniki na poważne problemy. Nieumiejętne koszenie, niewłaściwe nawożenie czy złe miejsce sadzenia roślin – to tylko niektóre grzechy, wyliczają eksperci John Deere i podpowiadają, jak się wystrzegać błędów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

Pielęgnacja przydomowych terenów zieleni to ciągłe dopieszczanie szczegółów, które wymaga zarówno ogrodowej pasji, jak i dużej ilość czasu. Dobrze utrzymany ogród to nieustanna praca w okresie od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Warto więc zrobić rachunek sumienia i sprawdzić, co wystawia nasz ogród na zaniedbania.

Niewłaściwe nawożenie roślin
Nawożenie roślin to bardzo istotny zabieg pielęgnacyjny, dzięki któremu będą się one prawidłowo rozwijać i obficie kwitnąć. Zanim rozpoczniemy ten proces, konieczne jest poznanie wymagań roślin, które rosną w naszym ogródku. Wśród najczęstszych błędów związanych z ich nawożeniem można wymienić: zastosowanie niewłaściwego nawozu, zbyt dużej jego ilości lub stosowanie go w niedpowiednim terminie.

Zobacz koniecznie! Najtrwalsze, najcichsze i w dobrej cenie. Idealne rozwiązanie do domu

Istotne jest, aby nawóz został odpowiednio dobrany dla danego gatunku rośliny. Należy też zwrócić uwagę na zbyt intensywne nawożenie azotem. Pierwiastek ten odpowiada m.in. za szybki rozwój roślin. Zbyt późno podany, może prowadzić do błyskawicznego wzrostu zielonej masy rośliny i ograniczyć jej kwitnienie. Najlepiej, aby nawożenie tym pierwiastkiem zakończyć do końca lipca.

Od sierpnia do połowy października należy stosować nawozy fosforowe i potasowe. Pamiętajmy także o równomiernej aplikacji, aby murawa miała podobną wysokość i nasycenie na całej powierzchni trawnika. Ważne jest również, aby przed skorzystaniem z produktu sprawdzić datę jego ważności.

Nieumiejętne podlewanie ogrodu
Mało kto zdaje sobie sprawę, że podlewanie trawy w upale i pełnym słońcu może być przyczyną powstawania brzydkich żółtych plam. Jakie zatem zasady warto stosować podczas podlewania przydomowego ogródka?

Trawnik najlepiej jest zraszać z samego rana, tak aby woda dotarła do głębszych warstw ziemi, a nie odparowała. Jeżeli nie możemy podlać trawy rano, zróbmy to pod wieczór, jednak wtedy trawa pozostanie dłużej wilgotna i bardziej podatna na choroby grzybowe.

Jeśli chodzi o częstotliwość podlewania, to w przypadku młodego i dopiero co rozłożonego trawnika, powinno się to robić nawet dwa razy w ciągu dnia, ponieważ duża ilość wody sprzyja ukorzenianiu się. Natomiast w przypadku dobrze ukorzenionych trawników, wskazane jest intensywne podlewanie dwa razy w tygodniu.

Pamiętajmy, aby sprawdzać kolor trawy już u nasady, co pozwoli lepiej ocenić jej stan.

Niewłaściwe koszenie trawnika
Regularne koszenie trawnika wpływa na powstawanie nowych źdźbeł trawy i sprawia, że trawnik wygląda jak zielony dywan. Jak często powinniśmy zatem kosić trawę?

– Jeżeli chcemy, aby nasz trawnik atrakcyjnie wyglądał przez cały sezon, powinniśmy kosić go raz w tygodniu. Warto zwrócić uwagę, że lepszym zabiegiem jest częstsze koszenie i ścinanie niewielkiej części źdźbła, niż rzadsze koszenie i agresywne ścinanie znacznej części trawy – mówi Robert Łoza z John Deere Polska.

Jeśli chodzi o prawidłową wysokość koszenia, należy skracać trawnik maksymalnie o 30 proc. Pamiętajmy również, aby nie kosić, jak jest bardzo sucho, ponieważ możemy postrzępić trawę, co nie wpłynie dobrze na jej wygląd i jakość. Podobnie jest w przypadku koszenia stępionymi nożami.

John Deere Polska
Podziel się

Złe przygotowanie kosiarki
Równie istotna jest odpowiednia konserwacja sprzętu, a z tym bywa w polskich domach różnie. – Jeżeli posiadamy kosiarkę spalinową, pamiętamy o benzynie, która nie powinna po skończonej pracy pozostawać w układzie paliwowym i przewodach. Może ona bowiem stracić ważność już po miesiącu, a pozostawienie jej na dłuższy czas może uszkodzić układ paliwowy – zauważa Robert Łoza.

Po drugie, zwróćmy uwagę na wypoziomowanie mechanizmu koszącego w kosiarkach samojezdnych, aby pozostawiał on gładką powierzchnię, a nie fale.

Po trzecie pamiętajmy, aby noże były odpowiednio naostrzone. Dzięki czemu będziemy mieć pewność, że przycinają one trawę, a nie powodują jej wyrywanie. Po koszeniu trzeba wyczyścić elementy tnące i obudowę sprzętu, by mógł służyć przez wiele lat.

Złe miejsce posadzenia roślin
Wybierając poszczególne gatunki roślin, powinniśmy sprawdzić ich wymagania. Może się bowiem okazać, że np. część z nich nie lubi nasłonecznionych lub zacienionych miejsc. Warto też umieszczać obok siebie rośliny o podobnych upodobaniach dotyczących światła, gleby czy nawozów. Częstym błędem jest również sadzenie roślin zbyt blisko siebie. Tymczasem, po kilku latach może okazać się, że będą one potrzebowały znacznie więcej przestrzeni, niż to było pierwotnie planowane.

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.