Co odróżnia nowe pokrycia dachowe od tych sprzed lat?
13.06.2017 | aktual.: 13.06.2017 14:23
Idealne pokrycie dachu powinno być trwałe, szczelne, niepalne, estetyczne, łatwe w montażu, niedrogie. Niestety, nie ma materiału spełniającego wszystkie te wymagania. Wybór najlepszego rozwiązania zależy m.in. od formy i powierzchni dachu, stylu budynku, a także od potrzeb inwestora.
We współczesnym budownictwie dachy są zróżnicowane znacznie bardziej niż kilka dekad temu. Niekiedy architekci sięgają po rozwiązania znane od wieków, ale w Polsce długo nie stosowane, jak choćby krycie dachów łupkiem. Ten efektowny materiał był przez lata właściwie niedostępny, brakowało wykwalifikowanych wykonawców i zainteresowania inwestorów.
Obecnie te bariery zniknęły, problemem pozostaje głównie wysoka cena. Kosztowne są też pokrycia z innych tradycyjnych materiałów – strzechy trzcinowej czy osikowych wiórów, które obecnie zabezpiecza się specjalnymi impregnatami przed ogniem. Prawidłowo wykonane mogą służyć przez kilkadziesiąt lat.
Wróciła też moda na dachy płaskie, traktowane niekiedy jako symbol nowoczesności. Było to możliwe po części dzięki rozwojowi technologii. Nowe papy temozgrzewalne, a zwłaszcza membrany EPDM sprawiają, że przeciekanie i przemarzanie dachu, typowe choćby dla "kostek" z lat 60. i 70. XX wieku, nie jest już problemem. To z kolei umożliwia zakładanie dachów zielonych.
Ważne jest to, co w tle! Oto faktury, które tworzą wnętrza!
Popularny wybór
Ogrody na dachu na razie wciąż pozostają rzadkością. Z punktu widzenia typowego inwestora najważniejsze jest bowiem udoskonalenie typowych materiałów. W czołówce najczęściej stosowanych pokryć dachowych wciąż utrzymuje się blachodachówka. Niekiedy upodabnia się ona do ceramicznego wzorca. Oprócz popularnej od dawna wersji przypominającej esówkę są też produkty stylizowane na marsylkę oraz dachówkę rzymską. Wszystkie są dostępne w naturalnym odcieniu terakoty i innych barwach. Moda na minimalizm i oszczędne wzornictwo sprawiła, że zainteresowaniem cieszą się blachy w różnych odcieniach szarości, dobrze pasujące do prostych brył budynków.
Zmiany dotyczą nie tylko estetyki. Wzory tłoczone ukośnie, a nie jak dawniej – pionowo, dają blachom większą sztywność i wytrzymałość. Z kolei podgięcie poziomej krawędzi arkusza chroni metal przed zetknięciem z deszczówką, co korzystnie wpływa na jego trwałość. O odporności blachy dachowej decyduje jednak przede wszystkim jej pokrycie.
W latach 90. XX wieku pierwsze oferowane na polskim rynku produkty pokrywane były cienką warstwą poliestru. Znacznie dłuższą eksploatację gwarantują powłoki z PVDF, a także posypki chroniące nie tylko przed promieniowaniem ultrafioletowym, ale i drobnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Dobrze sprawdzają się też pod względem akustyki – różnicę można zauważyć podczas deszczu. Do minusów zaliczyć trzeba cenę, wyższą niż w przypadku zwykłej blachodachówki, a także pewną podatność zacienionych połaci na porastanie mchem.
Ważne jest to, co w tle! Oto faktury, które tworzą wnętrza!
Praktyczny moduł
Coraz większym zainteresowaniem cieszy się blachodachówka sprzedawana w postaci niewielkich paneli. Takie moduły mają powierzchnię 0,5–1 mkw. Dzięki niewielkim wymiarom są lekkie, a więc łatwe w transporcie i montażu, można je bez problemu dostarczyć na dach i umocować we właściwym miejscu. Ważny jest też aspekt finansowy. Mały format wiąże się z niewielką ilością odpadów. Mniej znaczące jest to w przypadku dachów o prostej formie, bardziej przy skomplikowanych, wielopołaciowych pokryciach.
Nowe panele są na ogół przystosowane do instalacji z niewidocznymi śladami połączeń. Mają fabrycznie przygotowane otwory montażowe, rozmieszczone w taki sposób, by kolejny arkusz blachy zakrył rząd wkrętów.
Temat na topie: inteligentne rozwiązania domowe.
Dach z tworzywa
Inwestorzy mają dziś do dyspozycji nie tylko udoskonalone rodzaje dawnych materiałów, ale i zupełnie nowe. Wśród tych ostatnich uwagę zwracają pokrycia z tworzyw sztucznych. Wiele z nich łączy niską wagę z dużą wytrzymałością. Stosowane są raczej w obiektach niemieszkalnych, ale niektóre z nich mogą zainteresować także właścicieli domów jednorodzinnych.
Takim atrakcyjnym materiałem jest poliwęglan – przezroczysty, znacznie odporniejszy na uderzenia od szkła, lekki. Ma przy tym dość dobre właściwości termoizolacyjne. Trudno sobie wprawdzie wyobrazić pokrywanie nim dachu domu, ale może okazać się świetnym materiałem np. do zadaszania tarasu, ogrodu zimowego czy garażu.
Inne pokrycia dachowe mogą być równie interesujące, ale ze względu na estetykę nie znajdują zastosowania w budownictwie jednorodzinnym. Takim produktem jest np. poliester w formie rulonu, łatwy i szybki do położenia, a przy tym niegenerujący odpadów.
Ważne jest to, co w tle! Oto faktury, które tworzą wnętrza!
Lekkie kompozyty
Stosunkowo nowym materiałem na polskim rynku są dachówki kompozytowe. Wytwarza się je poprzez połączenie piasku i tworzywa sztucznego. Taki produkt kolorem i kształtem przypomina tradycyjną dachówkę, ale jest od niej znacznie lżejszy. Dachy kryte materiałami ceramicznymi muszą mieć odpowiednio solidną, a więc dość drogą więźbę dachową. Zastosowanie kompozytu zmniejsza to obciążenie.
Postępowa technologia grzewcza podbija budownictwo jednorodzinne. Przekonaj się, o co chodzi!