Inteligentny dom od podstaw – to musisz wiedzieć

Inteligentny dom od podstaw – to musisz wiedzieć
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

05.06.2017 | aktual.: 07.06.2017 13:24

Inteligentne instalacje jeszcze nie tak dawno były głównie domeną obiektów biurowych czy użyteczności publicznej. Od kilku lat ten trend funkcjonuje z powodzeniem w budownictwie mieszkaniowym. Chodzi o takie zarządzanie budynkiem, aby przy minimalnych kosztach zapewnić domownikom komfortowy mikroklimat i bezpieczeństwo. Zanim zdecydujemy się na inteligentne sterowanie domem – warto bliżej poznać jego możliwości.

Systemy automatyki budynkowej zyskują na popularności za sprawą coraz większej liczby urządzeń elektrycznych w naszych domach oraz rosnącej liczby producentów rozwiązań instalacyjnych. Istota systemu automatyki budynkowej polega na zintegrowaniu w jedną całość domowych urządzeń, by mogły współpracować zgodnie, bez naszej ingerencji.

Dobrze skonfigurowany system zapewnia nie tylko wygodę, lecz także oszczędności – ogrzewanie wyłącza się samo, gdy w pokojach zostaje osiągnięta wymagana temperatura, rolety zamykają się na noc, zaś klimatyzatory przestają działać, gdy otworzymy okna. To tylko przykłady, ponieważ budynek możemy zautomatyzować dowolnie, zgodnie z potrzebami.

Idealne rozwiązania na lato! Dzięki nim przetrwasz upały! Zobacz!

Zakres funkcji można w każdej chwil przeprogramować. Oczywiście, pod warunkiem że budynek wyposażymy w pewne minimum okablowania i czujników, najlepiej podczas wykonywania instalacji elektrycznej. Warto to zrobić ze względu na fakt, że przez ostatnie kilka lat oferta rynkowa takich systemów znacznie się poszerzyła, ceny natomiast wyraźnie spadają.

1 / 4

Zasłużona popularność

Obraz
© Shutterstock.com

Sukces inteligentnych systemów polega na wymianie i współdzieleniu informacji. Projektując go, mamy na uwadze fakt, że ten sam sygnał np. z czujnika ruchu może być odbierany przez wiele urządzeń i równocześnie wpływać na pracę oświetlenia, ogrzewania, wentylacji czy klimatyzacji w pomieszczeniu. Urządzenia przekazują sobie informacje o stanie swojego działania i dostosowują się do nowych warunków.

Otwarcie okna może spowodować wyłączenie pracy klimatyzatora, opuszczenie domu przez użytkowników z kolei – obniżenie mocy ogrzewania w pomieszczeniach o kilka stopni. W momencie wtargnięcia do środka nieproszonego gościa, system może włączyć światła we wszystkich pomieszczeniach oraz w ogrodzie, by spłoszyć intruza.

2 / 4

Elementy automatyki budynkowej

Obraz
© Shutterstock.com

Podstawą systemu automatyki budynkowej są sensory – to czujniki, manipulatory i przyciski, za pomocą których użytkownik może wydawać komendy. Drugą kategorię stanową elementy wykonawcze – nazywane aktorami. Są to silniki napędów, siłowniki, przekaźniki, ściemniacze – wszystko to, co działa pod wpływem sygnałów. Są zasilane bezpośrednio z sieci i wykonują polecenia przesyłane radiowo przez nadajniki sterujące. Oczywiście najpowszechniejszą formą komunikacji jest droga radiowa – w praktyce najpowszechniejsze są instalacje mieszane, w których używa się komunikacji kablowej i bezprzewodowej.

3 / 4

Kablowo i radiowo

Obraz
© Shutterstock.com

Kable układa się na początkowym etapie tworzenia instalacji, łącząc wszystkie elementy w jeden system. Okablowaniu podlegają przede wszystkim elementy, które ze względu na znaczną odległość czy też rozdzielenie grubymi stropami i masywnymi murami są narażone na utratę sygnału radiowego.

Tam, gdzie decydujemy się na rozbudowę systemu w przyszłości i nie dzielą nas duże odległości – przechodzimy na komunikację radiową. Do przesyłania sygnałów używa się systemu elektroinstalacyjnego KNX (przewodu 2 x 2 x 0,8 mm) lub dodatkowej żyły przewodu eklektycznego (jak w systemie LCN).

W drugim przypadku układa się przewody czterożyłowe zamiast trójżyłowych. Zastosowanie dodatkowego przewodu (zwanego magistralnym) pozwala na równoczesne przesyłanie wielu sygnałów. Instalacja może komunikować się bezprzewodowo – choć czujniki i łączniki z przyciskami w takiej instalacji nie wymagają okablowania, elementy wykonawcze, np. siłowniki, muszą mieć doprowadzone zasilanie.

Systemy bezprzewodowe zyskują zainteresowanie w istniejących obiektach – ze względu na brak konieczności kucia ścian. Taki system docenia się szczególnie przy zmianie aranżacji pomieszczeń i podczas przesuwania ścianek działowych.

4 / 4

Wersja z centralą czy bez?

Obraz
© Shutterstock.com

System inteligentny może być zcentralizowany lub zdecentralizowany. W przypadku zcentralizowanego systemu, wymiana informacji pomiędzy elementami wykonawczymi (rolety, włączniki światła etc.) odbywa się zawsze za pośrednictwem głównego modułu – centrali sterującej. Taki system w prosty sposób można przeprogramowywać, ponieważ wszystkie istotne operacje odbywają się w centrali. Czujniki i urządzenia są dla niej elementami drugorzędnymi – dostarczającymi informacji albo wykonującymi polecenia typu ”włącz” lub ”wyłącz”. Awaria jednostki centralnej oznacza wyłączenie całej instalacji, wówczas urządzenia przechodzą na tryb ręczny.

W wariancie zdecentralizowanym wszystkie urządzenia są autonomiczne, czyli interpretują trafiające do nich sygnały i odpowiednio modyfikują swój sposób działania. Takie urządzenia mają własną elektronikę, służącą przetwarzaniu sygnałów – są one droższym wariantem od urządzenia zcentralizowanego. Dzięki decentralizacji awaria eliminuje tylko jedno urządzenie – a nie cały system.

Koszty systemu inteligentnego zarządzania budynkiem są uzależnione od urządzeń i ilości wykonywanych funkcji – w najprostszym wariancie to wydatek rzędu kilku tys. zł (np. automatyzacja oświetlenia i instalacji grzejnikowej). Za pełną automatykę, pozwalającą na sterowanie wentylacją, klimatyzacją, oświetleniem i instalacją alarmową musimy zapłacić nawet kilkadziesiąt tys. zł. Jednak koszty możemy ponosić stopniowo, rozbudowując system etapami.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)