Storczyki będą kwitły jak szalone. Ale odpowiednio je podlewaj
12.11.2019 | aktual.: 12.11.2019 13:32
Długowieczne, pięknie kwitnące i niezwykle ozdobne storczyki nie są roślinami wymagającymi, by jednak odwdzięczyły ci się dorodnymi kwiatami, należy je umiejętnie podlewać. Poznaj zasady podlewania storczyków.
Długowieczne, pięknie kwitnące i niezwykle ozdobne storczyki nie są roślinami wymagającymi, by jednak odwdzięczyły ci się dorodnymi kwiatami, należy je umiejętnie podlewać. Poznaj najważniejsze zasady.
Orchidea, czyli storczyk, szturmem zdobyła rynek kwiatów doniczkowych i można powiedzieć, że praktycznie go zdominowała. Jej bajeczne kwiaty występujące w wielu kolorach skradły nasze serca. Wiele odmian może się pochwalić pokaźnymi kwiatostanami, licznie występującymi na jednej łodydze. Drobniejsze mają oryginalne kształty płatków i mogą być nakrapiane. Tylko 25 proc. storczyków występujących w naturze to odmiany naziemne, reszta żyje na gałęziach drzew lub skalnym podłożu. Dlatego też tak specyficzna jest zawartość pojemników, w których rosną sprzedawane u nas orchidee. Nie ma tam ziemi, za to jest kora, mech torfowiec, łupiny orzecha kokosowego, liście bukowe, fragmenty korka, węgiel drzewny i keramzyt.
Tęsknią za tropikami
Tak jak podłoże zapewniane storczykom doniczkowym przypomina rodzime, tak też podlewanie powinno upodabniać się do naturalnego. Orchidee żyją w warunkach suchych, w klimacie, w którym występują ulewy tropikalne. Postaraj się zatem stworzyć im dogodne warunki w domu.
Woda jak deszczówka
Storczyki lubią wodę miękką, czyli podobną do deszczowej. Powinna mieć niskie nasolenie i letnią temperaturę. Najlepiej, aby była przegotowana. Wrzątek należy odstawić na 24 h, zanim go użyjemy. Nie powinno się podlewać storczyków bezpośrednio wodą kranową, gdyż ma ona zbyt dużą zawartość wapnia, co może doprowadzić do zmiany odczynu podłoża na zasadowy. Jeśli wówczas nie wymienimy mieszanki w doniczce, system korzeniowy zostanie zniszczony i roślina obumrze.
Najlepsza do podlewania storczyków będzie woda deszczowa lub pośniegowa, nie można jej jednak zbierać w dużych miastach, tylko na obszarach, gdzie powietrze jest wyjątkowo czyste.
Nie podlewaj ich wieczorem
Najbardziej odpowiednią porą na podlewanie storczyków są godziny poranne, aby naziemne fragmenty rośliny zdążyły wyschnąć przed silniejszym operowaniem promieni słonecznych. Nie powinno się podlewać orchidei na noc, ponieważ to umożliwia rozwijanie się chorób bakteryjnych w podłożu.
Raz na 4 dni
Gdy storczyk kwitnie, ma większe zapotrzebowanie na wodę, dlatego wówczas należy podlewać go obficiej. W okresie chłodnym nawadnianie trzeba powtarzać co dwa tygodnie, natomiast w czasie upalnego lata robi się to co cztery dni, ewentualnie raz w tygodniu.
Podlewanie storczyków
Samo podlewanie powinno wyglądać tak, że pojemnik z rośliną wstawiamy na 20 minut do naczynia z wodą, by przykryła doniczkę do połowy jej wysokości. Po tym czasie należy pozwolić na swobodne odpłynięcie nadmiaru wody. Nie można ustawić rośliny na podstawce, bo wówczas będzie zbyt długo zanurzona w spływającej wodzie i korzenie mogą zgnić. Odmiany storczyków o wielu napowietrznych korzeniach potrzebują codziennego zraszania, chyba że wilgotność powietrza w pomieszczeniu jest duża. Mają one bowiem zdolność pobierania wody z atmosfery.
Podlewanie storczyków
Po przekwitnięciu u większości odmian storczyków należy przerwać regularne nawadnianie i pozwolić na okres suszy, czyli odpoczynku. Natomiast wiosną i latem roślina potrzebuje wsparcia i nawożenia - substraty pokarmowe (mieszanki stworzone w celu wspomagania rozwoju orchidei) znajdziesz bez trudu w sklepach ogrodniczych.
Najlepiej uprawiać storczyki w przezroczystych doniczkach. Najczęściej są w nich sprzedawane. Nie jest to przypadkowe, bowiem pozwala obserwować stan korzeni. Jeśli są szare, suche, z białymi przebarwieniami, oznacza to, że potrzebują wody i trzeba je podlać. Gdy korzenie są zielone, jest to sygnał, że mają wystarczająco wilgotne podłoże.