Trwa ładowanie...

Co dokładnie wpływa na cenę mieszkania? Wyjaśniamy!

Ceny z pozoru podobnych mieszkań bywają często skrajnie różne. Wydawać by się mogło, że na ich wysokość wpływa jedynie metraż. Nie jest to jednak prawda – na koszty zakupu nieruchomości ma wpływ wiele bardzo złożonych kwestii.

Share
Co dokładnie wpływa na cenę mieszkania? Wyjaśniamy!
Źródło: Materiały prasowe
d2vaom8

Ocena oferty pod ich kątem pomaga stwierdzić, czy jest ona korzystna, czy może jednak zawyżona. Sprawdź, jakie czynniki najbardziej wpływają na cenę mieszkań!

Lokalizacja

Lokalizacja mieszkania stanowi zarówno jedno z głównych kryteriów, którymi kierują się kupujący, jak i najważniejszy czynnik wpływający na cenę ustalaną przez rzeczoznawców. Bardzo istotna jest dzielnica, w jakiej położona jest nieruchomość, odległość do centrum miasta i najważniejszych obiektów, a także dostępność połączeń komunikacyjnych (przystanków, stacji metra).

d2vaom8

W przypadku miast zlokalizowanych nad brzegami jezior czy morza, ważna jest także bliskość zbiorników wodnych. Czynnik ten powinny brać pod uwagę zwłaszcza osoby, szukające mieszkania na sprzedaż w Rumii lub innych nadmorskich miejscowościach, a także w Trójmieście i na Mazurach. Na cenę nieruchomości wpływa również umiejscowienie samego budynku – położenie względem ulicy, wygląd najbliższego otoczenia oraz odległość do sklepów, parków czy szkół. Wszystko to warunkuje w dużym stopniu atrakcyjność danej nieruchomości, kształtując jednocześnie wysokość kosztów związanych z jej zakupem.

Piętro

Drugą kwestią istotnie wpływającą na koszt zakupu mieszkania jest wysokość jego położenia w budynku. Za najmniej atrakcyjne uważa się nieruchomości położone na parterze – są one bardziej narażone na ryzyko włamania, a ponadto okna na poziomie ulicy mogą powodować dyskomfort mieszkańców. W wysokich budynkach najdroższe są zwykle mieszkania umiejscowione na najwyższych piętrach. Roztacza się z nich często piękny widok na miasto i w mniejszym stopniu docierają tam hałasy miasta.

Z kolei w budynkach kilkupiętrowych, które często nie są wyposażone w windę, najbardziej cenione są nieruchomości położone na pierwszej lub drugiej kondygnacji. Są one również rozwiązaniem szczególnie pożądanym przez rodziny z dziećmi.

Układ mieszkania

Chociaż jest to kwestia nieco mniej istotna, nadal kształtuje ona w pewnym stopniu cenę mieszkań na sprzedaż. Pod uwagę brane są takie czynniki, jak ilość i rozmiar pokoi, liczba pięter, które obejmuje nieruchomość, a także obecność balkonu lub tarasu. Na ogół wyżej wyceniane są mieszkania 2- lub 3-pokojowe, bądź też takie, które dają możliwość wydzielenia dodatkowego pomieszczenia. Choć przestronne studia o dużym metrażu wyglądają atrakcyjnie, są często mniej funkcjonalne, zwłaszcza z punktu widzenia wieloosobowych rodzin, przez co rzeczoznawcy wyceniają je nieco niżej.

d2vaom8

Standard nieruchomości

Zarówno dla sprzedających, jak i dla nabywców ważna jest jakość materiałów użytych do budowy, sposób wykończenia mieszkania oraz zagospodarowanie budynku. Znaczenie mają takie kwestie, jak ogrodzenie i zabezpieczenie terenu, dostęp do miejsc parkingowych lub garażu i piwnicy, a także dodatkowe miejsca do wspólnego użytku, które coraz częściej pojawiają się w nowych budynkach – siłownie, baseny lub sale bilardowe. Wszystkie te czynniki istotnie podnoszą wartość nieruchomości. Jeśli zaś chodzi o samo mieszkanie, ważne jest, w jakiej formie oddany zostaje lokal.

Najdroższe są mieszkania "pod klucz" – ich cena waha się jednak znacząco w zależności od standardu wykończenia. Najtańsze z kolei będą lokale w stanie surowym.

Niezależnie, czy poszukujesz mieszkania na sprzedaż w Rumii lub innej mniejszej miejscowości, czy też w dużym mieście, takim jak Warszawa, pamiętaj, by oceniając oferty, zawsze brać pod uwagę jak najwięcej czynników. Cena nieruchomości jest bowiem kwestią bardzo zindywidualizowaną i jedynie analiza uwzględniająca wiele kryteriów pozwoli Ci stwierdzić, czy dany lokal jest jej warty.

d2vaom8

Podziel się opinią

Share
d2vaom8
d2vaom8