Co dokładnie wpływa na cenę mieszkania? Wyjaśniamy!

Ceny z pozoru podobnych mieszkań bywają często skrajnie różne. Wydawać by się mogło, że na ich wysokość wpływa jedynie metraż. Nie jest to jednak prawda – na koszty zakupu nieruchomości ma wpływ wiele bardzo złożonych kwestii.

Co dokładnie wpływa na cenę mieszkania? Wyjaśniamy!
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

08.09.2020 | aktual.: 08.09.2020 14:50

Ocena oferty pod ich kątem pomaga stwierdzić, czy jest ona korzystna, czy może jednak zawyżona. Sprawdź, jakie czynniki najbardziej wpływają na cenę mieszkań!

Lokalizacja

Lokalizacja mieszkania stanowi zarówno jedno z głównych kryteriów, którymi kierują się kupujący, jak i najważniejszy czynnik wpływający na cenę ustalaną przez rzeczoznawców. Bardzo istotna jest dzielnica, w jakiej położona jest nieruchomość, odległość do centrum miasta i najważniejszych obiektów, a także dostępność połączeń komunikacyjnych (przystanków, stacji metra).

W przypadku miast zlokalizowanych nad brzegami jezior czy morza, ważna jest także bliskość zbiorników wodnych. Czynnik ten powinny brać pod uwagę zwłaszcza osoby, szukające mieszkania na sprzedaż w Rumii lub innych nadmorskich miejscowościach, a także w Trójmieście i na Mazurach. Na cenę nieruchomości wpływa również umiejscowienie samego budynku – położenie względem ulicy, wygląd najbliższego otoczenia oraz odległość do sklepów, parków czy szkół. Wszystko to warunkuje w dużym stopniu atrakcyjność danej nieruchomości, kształtując jednocześnie wysokość kosztów związanych z jej zakupem.

Piętro

Drugą kwestią istotnie wpływającą na koszt zakupu mieszkania jest wysokość jego położenia w budynku. Za najmniej atrakcyjne uważa się nieruchomości położone na parterze – są one bardziej narażone na ryzyko włamania, a ponadto okna na poziomie ulicy mogą powodować dyskomfort mieszkańców. W wysokich budynkach najdroższe są zwykle mieszkania umiejscowione na najwyższych piętrach. Roztacza się z nich często piękny widok na miasto i w mniejszym stopniu docierają tam hałasy miasta.

Z kolei w budynkach kilkupiętrowych, które często nie są wyposażone w windę, najbardziej cenione są nieruchomości położone na pierwszej lub drugiej kondygnacji. Są one również rozwiązaniem szczególnie pożądanym przez rodziny z dziećmi.

Układ mieszkania

Chociaż jest to kwestia nieco mniej istotna, nadal kształtuje ona w pewnym stopniu cenę mieszkań na sprzedaż. Pod uwagę brane są takie czynniki, jak ilość i rozmiar pokoi, liczba pięter, które obejmuje nieruchomość, a także obecność balkonu lub tarasu. Na ogół wyżej wyceniane są mieszkania 2- lub 3-pokojowe, bądź też takie, które dają możliwość wydzielenia dodatkowego pomieszczenia. Choć przestronne studia o dużym metrażu wyglądają atrakcyjnie, są często mniej funkcjonalne, zwłaszcza z punktu widzenia wieloosobowych rodzin, przez co rzeczoznawcy wyceniają je nieco niżej.

Standard nieruchomości

Zarówno dla sprzedających, jak i dla nabywców ważna jest jakość materiałów użytych do budowy, sposób wykończenia mieszkania oraz zagospodarowanie budynku. Znaczenie mają takie kwestie, jak ogrodzenie i zabezpieczenie terenu, dostęp do miejsc parkingowych lub garażu i piwnicy, a także dodatkowe miejsca do wspólnego użytku, które coraz częściej pojawiają się w nowych budynkach – siłownie, baseny lub sale bilardowe. Wszystkie te czynniki istotnie podnoszą wartość nieruchomości. Jeśli zaś chodzi o samo mieszkanie, ważne jest, w jakiej formie oddany zostaje lokal.

Najdroższe są mieszkania "pod klucz" – ich cena waha się jednak znacząco w zależności od standardu wykończenia. Najtańsze z kolei będą lokale w stanie surowym.

Niezależnie, czy poszukujesz mieszkania na sprzedaż w Rumii lub innej mniejszej miejscowości, czy też w dużym mieście, takim jak Warszawa, pamiętaj, by oceniając oferty, zawsze brać pod uwagę jak najwięcej czynników. Cena nieruchomości jest bowiem kwestią bardzo zindywidualizowaną i jedynie analiza uwzględniająca wiele kryteriów pozwoli Ci stwierdzić, czy dany lokal jest jej warty.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)