Bukszpan wieczniezielony. Sprawdź, jak go sadzić i pielęgnować
Bukszpan to nieodłączny element wielu parków i ogrodów. Jak sama nazwa wskazuje, krzewy tego gatunku zachwycają zielenią cały rok, a ich pielęgnacja nie wymaga szczególnych umiejętności. Podpowiadamy, jak hodować i przycinać bukszpan, żeby rósł zdrowo i zachwycał swoim wyglądem.
11.06.2021 | aktual.: 11.06.2021 10:03
Bukszpan jest jednym z najpopularniejszych dekoracyjnych roślin ogrodowych. Ten piękny, zimnozielony krzew o gęstym ugałęzieniu i drobniutkich listkach doskonale znosi silne strzyżenie, dzięki czemu jest wspaniałym materiałem na ozdobne żywopłoty i klomby o fantazyjnych formach geometrycznych, np. stożka, kuli, czy spirali. Krzewy bukszpanu jako jedne z nielicznych w Europie zachowują zieloną barwę przez dwanaście miesięcy w roku. Bukszpan to roślina typowo ogrodowa, ale można hodować ją także w donicy na tarasach i balkonach. Jeżeli zapewnimy mu idealne warunki glebowe, krzew dzielnie zniesie zmiany atmosferyczne i miejskie zanieczyszczenia, zachowując witalność i urodę na długi czas.
Bukszpan – pochodzenie i charakterystyka wiecznie zielonych krzewów
Bukszpan to roślina długowieczna, stąd często uważa się ją za symbol nieśmiertelności. Na świecie występuje ponad 100 gatunków tej rośliny. Zdecydowana większość z nich porasta tereny o klimacie tropikalnym i podzwrotnikowym Afryki Południowej, Ameryki Środkowej i Karaibów, ale kilka odmian tego krzewu upodobało sobie umiarkowany klimat Azji i Europy.
Bukszpan jest dość charakterystyczny, więc trudno pomylić go z innymi gatunkami krzewów ozdobnych. W naturalnych warunkach roślina osiąga 2 m wysokości, a jej gęste gałęzie wypuszczają drobne, żółte lub zielone listki o błyszczącej, skórzastej fakturze. Bukszpan kwitnie od kwietnia do maja. Owoce tego krzewu przybierają postać małych torebek z niewielkimi nasionami o czarnej barwie. Warto pamiętać, że zarówno liście, jak i owoce bukszpanu są trujące. Zjedzenie ich wywołuje wymioty, biegunkę, dreszcze, drgawki oraz ataki duszności.
Wybór stanowiska
Bukszpan najlepiej czuje się na zewnątrz w ciepłym, nasłonecznionym miejscu, z dala od wiatrów. Nie należy hodować tej rośliny w domowych warunkach – brak słońca sprawi, że krzew szybko zmarnieje. Jeżeli nie dysponujemy zielonym ogrodem, możemy posadzić bukszpan w doniczkach na balkonie. Krzewy tego gatunku nie są szczególnie wymagające i szybko adaptują się do nowego otoczenia – jeżeli tylko zapewnimy im żyzną, wilgotną wodę, będę rosły zdrowo, ciesząc oczy piękną zielenią.
Jaką odmianę bukszpanu wybrać?
Bukszpan Suffruticosa świetnie sprawdzi się w przypadku niskich żywopłotów. Ta karłowata odmiana zwykle nie przekracza 1 m wysokości i bardzo dobrze znosi częste, intensywne strzyżenie. Podobne cechy charakteryzują krzewy bukszpanu drobnolistnego Faulkner Jeżeli myślimy o hodowli w skrzynkach lub donicach, najlepiej sprawdzi się w tym celu odmiana Elegantissima, która doskonale czuje się na słonecznych balkonach i tarasach.
Jak sadzić bukszpan wieczniezielony?
Sadzenie bukszpanu w ogrodzie jest bardzo proste i niczym się nie różni od sadzenia innych gatunków krzewów i drzew. W miejscu przeznaczonym na uprawę należy wykopać dołek o powierzchni dostosowanej do systemu korzeniowego naszej sadzonki. Następnie umieszczamy w niej drzewko, zasypujemy ziemią i ugniatamy dookoła. Na końcu powinno się porządnie podlać nowo posadzony krzew, dzięki czemu przyspieszymy proces ukorzenienia rośliny.
Bukszpan hodowany w doniczce wymaga nieco więcej troski i zachodu. Żeby nasze drzewko zachowało zdrowie, należy umieścić je w odpowiednio dużym, mrozoodpornym pojemniku i zadbać o żyzną ziemię o odczynie lekko zasadowym. Donica do uprawy powinna posiadać otwór odpływowy na dnie i warstwę drenażu, ponieważ korzenie roślin hodowanych w pojemnikach są narażone na zalanie znacznie częściej, niż korzenie roślin uprawianych w gruncie.
Krzewy zakupione w pojemnikach możemy sadzić bez obaw przez cały rok. Jeżeli jednak zależy nam na stworzeniu żywopłotu z bukszpanu, najlepiej zrobić to na przełomie sierpnia i września.
Jak pielęgnować bukszpan?
Żeby bukszpan mógł rosnąć w dobrej kondycji, należy zadbać o jego regularne nawodnienie. Częstotliwość podlewania jest uzależniona od warunków atmosferycznych, jednak ważne, żeby ziemia była zawsze dobrze nawilżona. Podlewając krzewy bukszpanu, pamiętajmy o umiarze, bo zbyt duża wilgoć bardzo szkodzi roślinom – szczególnie tym uprawianym w donicy. Kiedy drzewko otrzymuje zbyt dużo wody, zaczyna więdnąć. Z kolei o zbyt małej wilgoci świadczy żółknięcie i wysychanie liści.
Krzewom rosnącym w ogrodzie zwykle wystarczają składniki odżywcze pobierane z gleby, jednak te posadzone w doniczkach mają jej znacznie mniej, przez co mogą cierpieć na niedobór mikroelementów. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie raz w roku nawozów wieloskładnikowych o przedłużonym działaniu. Bogactwo substancji niezbędnych do prawidłowego rozwoju uwalnia się w takim podłożu stopniowo, dzięki czemu krzew nie jest narażony na przenawożenie. W przypadku bukszpanu warto wybrać ziemię przeznaczoną specjalnie dla tej grupy roślin.
Przycinanie krzewów bukszpanu
Nawet jeżeli nie zależy nam na fantazyjnych kształtach bukszpanu, krzewy należy regularnie przycinać. Czynność tę można wykonywać 2 – 3 razy w roku: wczesną wiosną, w połowie czerwca i pod koniec lata. Bukszpanu nie powinno się ciąć jesienią, ponieważ pędy rośliny w niższej temperaturze wolniej się regenerują, przez co są bardziej narażone na przemarzanie.
Żeby bukszpan dobrze zniósł zimowe miesiące, należy go odpowiednio przygotować na niższe temperatury. Rośliny rosnące w ogrodzie najbezpieczniej zadołować w gruncie jeszcze późną jesienią. Krzewy doniczkowe warto ocieplić styropianem i owinąć je porządnie grubym włóknem lub kawałkiem juty. Żeby zapobiec odmarznięciu korzeni, należy postawić donicę z bukszpanem na materiale izolacyjnym – dobrze sprawdzi się w tym celu zwykła styropianowa płyta. W czasie odwilży drzewko powinno być podlewane z umiarem do czasu, aż ich korzenie całkiem nie wyschną.