OgródBujne rośliny za sprawą naturalnego nawozu. Efekt cię zadziwi

Bujne rośliny za sprawą naturalnego nawozu. Efekt cię zadziwi

Na dobrej glebie rośliny prezentują się okazale, dorodnie, obficie kwitną, są mniej podatne na choroby i szkodniki. Poznaj lepiej i mniej znane sposoby na użyźnianie ziemi. Po nawóz nie zawsze trzeba jechać do sklepu ogrodniczego.

Bujne rośliny za sprawą naturalnego nawozu. Efekt cię zadziwi
Źródło zdjęć: © Shutterstock

06.07.2018 | aktual.: 06.07.2018 14:03

Zakop jajko w ziemi

...a otrzymasz w zamian wybujałą zieleń. Znane ze zdrowotnych właściwości jajko jest polecane nie tylko w diecie. Zakopane w ziemi znacznie ją wzbogaca i sprzyja zdrowemu wzrostowi roślin. Dzięki takiej regeneracyjnej bombie długo nie zabraknie im substancji odżywczych. Wartościowy jest zarówno środek, jak i skorupka zawierająca liczne mikro- i makroelementy. Obecność fluoru, wapnia, miedzi, cynku czy krzemu w ziemi docenią zarówno ozdobne kwiaty, jak i warzywa. Najlepsze do użyźniania są oczywiście jajka z ekologicznych farm – może i droższe niż te z marketu, ale w porównaniu z gotowym nawozem wcale nie muszą kosztować znacząco więcej. Uwaga na rośliny kwasolubne – tym jajeczny zastrzyk odżywczy się nie przysłuży.

Nie wyrzucaj skórki od banana

...do kosza. Lepiej umieść ją w doniczce. To doskonałe źródło potasu, magnezu, wapnia, azotu czy fosforu dla roślin. Pocięta na kawałki i rozrzucona na grządce odstrasza ponadto mszyce. Nie musi być jednak aplikowana na surowo – bananowy nawóz może mieć również formę płynu lub proszku. W pierwszym przypadku skórki zalewa się wodą i odstawia na kilka dni, a po tym czasie podlewa rośliny miksturą. W drugim przypadku układa się skórki od banana zewnętrzną stroną w dół na blasze w rozgrzanym piekarniku (najlepiej zrobić to podczas pieczenia ciasta)
. Mocno wypieczone kładzie się na papierowych ręcznikach do ostygnięcia, a następnie mieli.

Zmień wodę rybkom

...ale nie pozbywaj się tej brudnej z akwarium. Przelej ją do konewki i podlej nią ogrodowe grządki lub rośliny doniczkowe. To doskonały, niezbyt intensywny nawóz, który raz na jakiś czas skutecznie uzupełni braki niektórych składników odżywczych w ziemi. Warunek jest tylko jeden – rybki muszą być słodkowodne. Sól nie działa dobrze na żadne rośliny z wyjątkiem morskich glonów.

Poznaj dobroczynne działanie popiołu

...w swoim ogrodzie. Popiół drzewny to doskonały nawóz mineralny podnoszący pH ziemi, a zatem działający przeciw jej zakwaszaniu. Można stosować go bezpośrednio, posypując nim niezbyt obficie grządki, albo zmieszać go z kompostem. Popiół zalany wodą (40 g na litr) i odstawiony na tydzień zmieni się w odżywczy eliksir zapewniający wybujały wzrost roślinom lubiącym wapnowaną glebę. Gotową zawiesiną należy zwilżyć podłoże bez polewania liści.

Wykorzystaj fusy

...do zakwaszenia gleby. Niektóre rośliny będą zachwycone, jeśli raz na jakiś czas dodasz do ziemi zamiast nawozu fusy z herbaty lub kawy. Znacznie poprawiają one strukturę podłoża i zapewniają korzeniom dostęp powietrza. Rozkładając się stopniowo, fusy sprawiają, że gleba przez dłuższy czas efektywniej magazynuje wodę. Mają właściwości nawozu o przedłużonym działaniu.

Cenne dla roślin są także zawarte w fusach garbniki. Skutecznie odstraszają muszki krążące wokół liści i kwiatów. Pamiętaj, że rośliny wolą kawę po turecku – fusy zaledwie przelane wrzątkiem, niewygotowane zawierają bowiem więcej azotu.

Pozwól kolonizować swój trawnik...

...koniczynie. Rośliny te tępione często przez pedantycznych ogrodników, przysłużą się wielu innym gatunkom. Dzięki specjalnej budowie korzeni koniczyna (zarówno biała, jak i czerwona) wprowadza do ziemi znaczne ilości azotu. Wysiana na nieurodzajnej części trawnika odżywi go, a następnie ścięta i przekopana użyźni glebę w procesie niezbyt długiego rozkładu. Na tak przygotowanym podłożu z powodzeniem można zasadzić trawę. Inne rośliny ekspresowo zamieniające się w zielony nawóz to: lucerna, łubin czy groch pastewny.

Źródło artykułu:WP Dom
ogródroślinynawóz
Wybrane dla Ciebie