Ekologiczne sprzątanie domu: zastosowania soli

Ekologiczne sprzątanie domu: zastosowania soli

08.04.2016 14:16

Sól przydaje się w domu nie tylko do przygotowywania posiłków. Warto odkryć jej właściwości czyszczące i wykorzystać ją także przy sprzątaniu. Sprawdź, które zastosowania soli najbardziej ułatwią ci życie.

Sól przydaje się w domu nie tylko do przygotowywania posiłków. Warto odkryć jej właściwości czyszczące i wykorzystać ją także przy sprzątaniu. Sprawdź, które zastosowania soli najbardziej ułatwią ci życie.
Jej właściwości doceniały już nasze babki. Warto, abyśmy i my przypomnieli sobie, jaką moc kryją w sobie białe kryształki. Bo sól to nie tylko artykuł spożywczy. Chlorek sodu, który służy w kuchni przede wszystkim jako przyprawa, stosowana przy przyrządzaniu większości potraw, to również doskonały konserwant produktów żywnościowych i środek czyszczący.

1 / 9

9 zastosowań soli: ślady na drewnianych meblach

Obraz
© Shutterstock

Szpecące kółka po mokrych szklankach pozostawione na drewnianej powierzchni mebli to zmora niejednej pani domu. Aby odświeżyć blat, nie trzeba go szlifować u stolarza. Wystarczy zrobić pastę z soli i odrobiny wody. Po wymieszaniu składników nanieś preparat na ślady. Pasta może zmatowić powierzchnię, więc po oczyszczeniu konieczne będzie wypolerowanie mebla z użyciem środka do impregnacji drewna. Dla bezpieczeństwa dobrze jest zrobić najpierw próbę na mniej widocznej powierzchni, zanim zaczniesz pocierać pastą ślady.

2 / 9

9 zastosowań soli: czyszczenie mosiądzu i miedzi

Obraz
© Shutterstock

Metalowe naczynia pokryte patyną można oczyścić, korzystając z pomocy soli kuchennej. Powierzchnie mosiężne i miedziane będą lśniły jak nowe, jeśli przetrzesz je miękką szmatką z odrobiną pasty wykonanej z trzech składników. W równych proporcjach należy wymieszać sól, mąkę i ocet. Po oczyszczeniu naczynie trzeba umyć wodą z mydłem, a następnie wypolerować.

3 / 9

9 zastosowań soli: czyszczenie piekarnika

Obraz
© Shutterstock

Jeśli w trakcie pieczenia zabrudzisz wnętrze piekarnika sosem, dobrze jest szybko zasypać zacieki solą. Trzeba to jednak zrobić w momencie, gdy ślady są jeszcze wilgotne, niezapieczone. Dzięki temu po wyłączeniu i wystygnięciu piekarnika bez trudu zetrzesz zabrudzenia.

4 / 9

9 zastosowań soli: czysta deska kuchenna

Obraz
© Walmart.com

Drewniana deska do krojenia to jeden z przedmiotów, na którym gromadzi się mnóstwo zarazków. Mimo mycia, wycierania i spłukiwania pod bieżącą wodą drobiny jedzenia pozostają na jej powierzchni. Aby mieć pewność, że deska jest naprawdę czysta, po wyszorowaniu przetrzyj ją gąbką nasączoną osoloną wodą. W ten sposób zdezynfekujesz drewno bez używania chemicznych i niebezpiecznych dla zdrowia detergentów.

5 / 9

9 zastosowań soli: czyszczenie osadów

Obraz
© D Coetzee/Flickr

Jednym z bardziej uciążliwych zabrudzeń w domu są różnego rodzaju osady. Pasta wykonana z soli i wody doskonale sobie z nimi radzi. Pomoże umyć kubek z utrwalonymi plamami po kawie i herbacie. Doczyści też przypalony garnek. Jeśli warstwa osadu jest spora, można zagotować w nim wodę z solą. Po wylaniu czyszczenie będzie prostsze.

6 / 9

9 zastosowań soli: mycie żelazka

Obraz
© Clayton Scott/Flickr

Stopa żelazka potrafi być nie tylko zakamieniona, ale także pełna przypalonych zabrudzeń. Z jednym i drugim poradzi sobie sól. Wystarczy wysypać ją na papier ułożony na desce do prasowania. Następnie gorącym żelazkiem prasujemy sól. Czynność kontynuujemy, aż zabrudzenia znikną. Do szorowania płyty żelazka można też użyć gorącego roztworu soli i octu w proporcji 1:1.

7 / 9

9 zastosowań soli: czysty odpływ w zlewie

Obraz
© Espensorvik/Flickr

Aby odetkać odpływ w kuchni lub łazience, wystarczy wlać do niego mieszankę wykonaną z pół szklanki soli, pół szklanki sody oczyszczonej i jednej czwartej szklanki octu. Należy odczekać kwadrans, a następnie odkręcić wodę, aby przeczyściła instalację.

8 / 9

9 zastosowań soli: na plamy po winie

Obraz
© Shutterstock

Czerwone wino plami często na stałe. Tkaniny obiciowe lub dywan, czyli materiały, których nie wypierzemy pod bieżącą wodą, należy szybko po zachlapaniu zasypać solą. Zaplamienia pokrywamy jego grubą warstwą, aby "wypiła" wino. Po wyschnięciu odkurzamy odkurzaczem. Pozostały ślad przecieramy gąbką z płynem do prania.

9 / 9

9 zastosowań soli: zabezpieczanie okien

Obraz
© Shutterstock

Szyby okien pokryte szronem ograniczają widok i dopływ światła dziennego, którego zimą szczególnie nam brakuje. Aby szkło pozostało przejrzyste, należy je przetrzeć gąbką zanurzoną wcześniej w wodnym roztworze soli. Dzięki temu mróz nie będzie malował na oknach swych obrazów.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)