Black Friday - skąd wzięło się znane święto tanich zakupów?
Już niebawem, z końcem listopada, w piątek, a dokładniej Czarny Piątek, w wielu sklepach, a przede wszystkim w Internecie, będzie miało miejsce Święto Zakupów. Już przyzwyczailiśmy się do tego, że Black Friday to zakupowe szaleństwo i doskonała okazja, aby zakupić produkty kilkadziesiąt procent mniej. Z okazji Black Friday przez jeden dzień, całą dobę, będziemy mogli upolować najlepsze promocje, obniżki i rabaty. W niektórych sklepach mamy nawet możliwość skorzystać z Black Week. Wówczas, nie tylko przez cały weekend, ale nawet cały tydzień mogą obowiązywać wielkie promocje i duże obniżki. Skąd jednak pochodzi nazwa Black Friday? Co oznacza? Kiedy przypada sławny dzień zakupów? Jakie prezenty dla siebie i bliskich możesz wtedy zakupić?
Black Friday - jak powstało święto zakupowe?
Nadchodzi w roku taki dzień, gdy każdy z nas może poczuć się jak dziecko i przed zbliżającymi się Świętami, wykorzystać do cna, obowiązujące promocje. Sklepy, zarówno sklepy internetowe jak i w sklepach stacjonarnych znajdziemy atrakcyjne zniżki na popularne akcesoria. Black Friday to święto, które uwielbia wielu klientów, ale także duże sieci handlowe czy galerie handlowe. To dzień inny niż wszystkie inne, ale właściwie skąd się wziął?
Wszystko zaczyna się w Stanach Zjednoczonych. Black Friday ma swoje początki w Dniu Dziękczynienia, bo to on jest tu kluczowy. Z okazji tegoż święta, w Stanach często urządzano parady, które kończyła platforma ze Świętym Mikołajem. Oznaczała ona, że zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, a tym samym okres, gdy wielu amerykanów wybierało się na większe zakupy. Już pod koniec XIX wieku, a także na początku wieku XX, parady zaczęły być sponsorowane przez duże domy handlowe. Ich celem było oczywiście osiągnięcie jak największej liczby sprzedaży. Początkowo, gdy Święto Dziękczynienia wypadało na ostatni czwartek listopada, to ostatni piątek listopada był dniem, gdy wiele osób wybierało się na świąteczne zakupy.
W latach 30 XX wieku sprzedawcy chcieli wydłużyć okres zakupowy. Nie mogli jednak tego zrobić sami. Dlatego też w 1939 roku prezydent Franklin Roosevelt ustanowił, że Święto Dziękczynienia będzie miało miejsce w czwarty czwartek listopada. Oznaczało to, że w niektórych latach, okres zakupowy rozpoczynał się już tydzień wcześniej. Głos sprzedawców został usłyszany.
Co jednak z tą nazwą? Pierwszy raz pojawiła się w 1951 roku w dzienniku "Factory Management and Maintenance" i dotyczyło praktyk w zakładach pracy. Określano tym mianem piątek po Święcie Dziękczynienia, gdy większość pracowników brała urlop lub zwolnienie chorobowe, aby mieć przedłużony weekend. Ale to nie jedyna hipoteza użycia tego sformułowania.
Druga opcja wzięła się ze slangu policyjnego. Policjanci zaczęli używać nazwy Czarny Piątek do określenia dnia, w którym zmuszeni byli do 12-godzinnych dyżurów, z uwagi na wzmożony ruch samochodowy, zakorkowane ulice i chodniki, na które wyjeżdżało wielu zwolenników zakupowych. Podobno był to także dzień, gdy częściej dochodziło do przestępstw czy zamieszek.
Jest także trzecia historia. W latach 80 XX wieku handlowcy zaczęli twierdzić, że większość dni w roku ich zysk jest na minusie, co w księgach rachunkowych zaznaczane jest kolorem czerwonym. Dopiero w owy piątek po Święcie Dziękczynienia, osiągają zyski zaznaczane kolorem czarnym, stąd nazwa Black Friday.
Jeśli chcesz się przekonać, czym jest Black Friday, zajrzyj na stronę https://www.euro.com.pl/cms/black-friday.bhtml
Aktualne promocje, a wyprzedaże w Czarny Piątek - dlaczego warto czekać?
Niby wszyscy wiemy, że zakupy online wiążą się zwykle z atrakcyjniejszymi ofertami. Często, nawet jeśli sklep ma swój stacjonarny odpowiednik, to zakupy w wersji internetowej są tańsze, a w niektórych przypadkach, oparte o szerszy asortyment niż ten fizycznie dostępny.
Przyzwyczailiśmy się do faktu, że dokonując zakupów online, oszczędzamy czas oraz pieniądze. Doceniamy wygodę, jaką daje nam możliwość zakupów w internecie. Czy zatem warto czekać na ten sławny Czarny Piątek?
W Polsce historia Black Friday jest znacznie krótsza i mniej spektakularna niż w USA. W naszym kraju nad Wisłą, większość sprzedawców wykorzystujących renomę tego dnia, zaczęło praktykować to święto dopiero ok 2005 roku. Od tamtego czasu jednak, co roku, coraz więcej podmiotów, oferuje swoim klientom większe obniżki.
Ile zatem możemy zaoszczędzić? Zależy to w dużej mierze od kupowanych akcesoriów oraz danego sklepu. Jeśli potrafimy jednak efektywnie szukać promocji, możemy nawet znaleźć wyprzedaże sięgające 80%!
Wyprzedaże na Black Week i zawsze wyjątkowe kody rabatowe
Co warto kupować na Black Friday? Tak naprawdę - wszystko!
Czy będą to różnego rodzaju usługi, jak wykupiony kurs tańca czy też rzeczy materialne tj. ubrania - zawsze możemy skorzystać. Oczywiście, najbardziej popularny asortyment, na jaki decydują się klienci to agd lub produkty związane z elektroniką. Bardzo wiele osób próbuje w tym szczególnym okresie kupić komputery, laptopy, smartfony czy inne gadżety tj. zegarki czy pendrive'y.
W tym cudownym czasie, sprawdź koniecznie ofertę RTV Euro AGD. To tutaj, zniżkami będziesz mógł się cieszyć nieco dłużej. Co roku bowiem, sklep oferuje nie tylko Black Friday, ale także Black Week, podczas którego każdego dnia i przez cały tydzień zakupisz tysiące produktów z wielu kategorii, w bardzo atrakcyjnych cenach.
Pamiętaj także, że jeśli przegapisz Black Friday, pozostanie ci także Cyber Monday, czyli Pierwszy Poniedziałek po Święcie Dziękczynienia, gdy święto zakupowe jest przedłużane! A jeśli i wówczas nie zdążysz, nasz sklep posiada w swoim ofercie coś - co zadowoli twoich bliskich z okazji Świąt Bożego Narodzenia, czyli kartę podarunkową, dostępną na stronie https://www.euro.com.pl/cms/karta-podarunkowa.bhtml
Nie zwlekaj i oczekuj na wyjątkowy tydzień zakupów!
WP Dom na: