Trwa ładowanie...
d2vsxw0

Biokominek na największe chłody. Przyjemna atmosfera gwarantowana

Dla wielu osób zimą nie ma nic przyjemniejszego niż wygrzewanie się przed ciepłym kominkiem. Niestety, nie każdy może sobie pozwolić na ten przyjemny, przytulny klimat. Dlatego warto pomyśleć o prostszej i tańszej alternatywie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ekologiczny i bezpieczny dla dzieci - kominek w który warto zainwestować
Ekologiczny i bezpieczny dla dzieci - kominek w który warto zainwestować (Shutterstock.com)
d2vsxw0

Biokominek to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą cieszyć się domowym ogniskiem wtedy, gdy za oknem panują mrozy, a jednocześnie wolą uniknąć skomplikowanych i kosztownych remontów. Gustowne paleniska ścienne i wolnostojące możesz kupić nawet za niecałe 200 zł. Takie rozwiązanie jest nie tylko tanie, ale również bezpieczne.

Czy biokominek daje ciepło

Każdy sprzęt charakteryzuje się określoną mocą grzewczą, zwykle wynosi ona minimum 1,5 kW, czyli tyle, ile przeciętny grzejnik pokojowy. To natomiast spokojnie starczy na ogrzanie pomieszczenia o wielkości 20-25 mkw. w ocieplonym budynku. Biokominek jest więc doskonałym rozwiązaniem do słabo dogrzanych lub rzadko używanych pokoi.

d2vsxw0

Rodzaje biokominków

Urządzenia można podzielić na automatyczne i manualne oraz ścienne i wolnostojące. W zależności od potrzeb zdecyduj się na model, który będzie najbardziej pasować do wystroju wnętrza. Niewielki kominek wolnostojący możesz na przykład umieścić na stoliku do kawy czy szafce. Wystarczy kilka minut i temperatura w pokoju zauważalnie się podniesie. Modele ścienne idealnie sprawdzą się jako zamiennik dla tradycyjnego kominka w miejscach, w których umieszczenie go byłoby niemożliwe. Zajmuje tyle miejsca co przeciętny płaski telewizor, jest bezpieczny i można łatwo przymocować go do ściany.

Jaki rodzaj palnika wybrać

Biokominek manualny odpala się ręcznie, umieszczając zapalniczkę w pobliżu otworu wylotowego. Ponadto tego typu kominki wyposażone są w pokrętło, które pozwala na regulacje ognia bez kontaktu z płomieniem, a także specjalny system wygaszający palnik poprzez odcięcie dostępu do powietrza.

d2vsxw0

W kominkach automatycznych cały proces odbywa się w sposób zautomatyzowany i wymaga jak najmniej ingerencji użytkownika. Możesz więc odpalić kominek na odległość, na przykład zaraz po wejściu do domu bez zdejmowania kurtki. Wiele modeli wyposażono również w licznik informujący o poziomie zapełnienia zbiornika na biopaliwo. W przeciwieństwie do biokominka manualnego, automatyczny wymaga podłączenia do prądu, dlatego należy montować go tam, gdzie będzie mieć dostęp do gniazdka elektrycznego.

Jaki płyn do biokominka

Równie ważne co sam sprzęt jest odpowiednie paliwo. Specjalne płyny do biokominków uzyskuje się z biologicznego i odwodnionego etanolu, który odpowiednio przygotowany spala się całkowicie, nie pozostawiając po sobie sadzy ani dymu. W zależności od rodzaju biokominka i jakości płynu, jeden litr starcza nawet do pięciu godzin ciągłego ogrzewania.

Podziel się opinią

Share

d2vsxw0

d2vsxw0
d2vsxw0