ycipk-1aa8zv

Barwy i moce żarówek. Jaką wybrać do łazienki, salonu oraz sypialni?

Pomieszczenia w naszym lokum mają nie tylko odmienne rozmiary, ale też spełniają różne zadania. Dlatego każde z nich wymaga odrębnego podejścia do oświetlenia. Sprawdźmy, jak moc i barwa żarówek wpływają na użytkowanie poszczególnych wnętrz mieszkania.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Światło odpowiednio dobranej żarówki ma wpływ na nasze samopoczucie
Światło odpowiednio dobranej żarówki ma wpływ na nasze samopoczucie (iStock.com)
ycipk-1aa8zv

Moc możliwości

Wielu z nas pamięta jeszcze zapewne czasy, kiedy kwestia oświetlenia domu była całkiem prosta. Na rynku dominowały tradycyjne żarówki z wolframowym włóknem, których moc wynosiła najczęściej 60 Watów (W), barwa światła zaś ok. 2,7 do 2,8 tys. Kelwinów (K). To już oczywiście przeszłość. Ze względów ekologicznych i prawnych, tradycyjne żarówki zostały wyparte przez światła halogenowe oraz LED, których parametry są dużo bardziej zróżnicowane.

ycipk-1aa8zv

Teraz możemy oświetlić wnętrza domu oraz jego obejście światłem o temperaturze barwowej wahającej się od 2,2 tys. K ("ciepły" ogień świecy) do 6 tys. K ("zimne" bezchmurne niebo). Na dodatek większa wydajność żarówek LED powoduje, że ich moc musimy rozpatrywać inaczej. Nieco upraszczając, musimy podzielić ją przez 10 i odjąć następnie 30 proc. Oznacza to, że żarówka LED o mocy 9W świeci tak, jak tradycyjny odpowiednik z 60W. Zużywa ona także nawet do 90 proc. mniej energii, więc jej popularność w polskich domach nie powinna dziwić. W jaki sposób wykorzystać większy wybór parametrów oświetlenia, by każde pomieszczenie domu zyskało na atmosferze i funkcjonalności?

iStock.com
Podziel się

Sypialnia
Zacznijmy od wnętrza, w którym na pierwszym miejscu stoi relaks. W sypialni sprawdzi się światło ciepłe, to jest o barwie od 2,2 tys. do 2,8 tys. K. Wpływa ono na nas uspokajająco, a nawet usypiająco. Światło lampek nocnych powinno mieć ciepłą barwę, żeby podczas wieczornego czytania książki nie przeszkadzać drugiej osobie w zmrużeniu oka. Moc żarówek LED w pokojach mieszkalnych wynosi zwykle ok. 9 – 10W, lampki do czytania z kolei zaś – przynajmniej 6 – 8W. Przydatnym rozwiązaniem dla sypialni mogą być tzw. ściemniacze, które umożliwiają regulację natężenia światła.
Podobne zestawienie barw spotkamy w pokoju dziecięcym. Także tu powinny dominować ciepłe barwy światła, uzupełnione stojącą lampką na biurku.

ycipk-1aa8zv

Łazienka
Tu przydadzą się żarówki o mocy ok. 6 – 8W. Łazienka posiada zwykle przynajmniej kilka źródeł światła, w których możemy zastosować żarówki o różnej barwie. Jednak ze względów czysto praktycznych powinno być ono "zimniejsze" (ok. 4 tys. K) niż w przypadku sypialni. Światło w łazience powinno mieć też charakter punktowy, skupiony na konkretnej przestrzeni.

ycipk-1aa8zv
iStock.com
Podziel się

Kuchnia
W pomieszczeniu, w którym przygotowujemy posiłki zależy nam na neutralnej barwie światła. Choćby dlatego, że musimy widzieć naturalne kolory składników przygotowywanych dań. To oznacza, że w tym pomieszczeniu barwa światła powinna wynosić ok. 4 tys. K. Kuchenne żarówki mają zwykle 9 – 10W mocy, w jadalni wystarczy z kolei 4 – 5W i pojedyncza lampa wisząca nad stołem.

Pokój gościnny
Oświetlenie w salonie możemy podzielić na kilka stref, tak aby służyło nam zarówno kiedy przybędą goście, jak i w trakcie relaksu wieczorową porą. Oprócz oświetlenia pod postacią żyrandolu, bądź żarówek umieszczonych w podwieszanym suficie, możemy zamontować kinkiet bądź umieścić na blacie stolika lampy stojące. W salonie światło powinno mieć ciepłą, gościnną barwę (ok. 3 tys. K). Wystarczą tu żarówki o standardowej mocy (ok. 9 – 10W).

ycipk-1aa8zv

Pomieszczenia robocze (garaż, warsztat, biuro)
Gdzie przydadzą nam się żarówki o barwie od 4,5 tys. K wzwyż? Oczywiście we wnętrzach, gdzie najwięcej pracujemy. Światło w odcieniu zimnej bieli działa na nas pobudzająco, pozwala też dostrzec więcej szczegółów otoczenia. Taśmy LED obficie oświetlające sufit mają takie właśnie zimne barwy (ok. 6 tys. K) oraz moc ok. 8 – 10W.

Prosta zależność

Reasumując, we wszystkich pomieszczeniach, gdzie pragniemy odpocząć bardziej przydadzą nam się żarówki o ciepłych barwach (2,2 – 2,8 tys. K). Tam z kolei, gdzie pracujemy potrzebujemy światła "zimniejszego" (4,5 – 6 tys. K). W razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze możemy wykorzystać żarówki uniwersalne (ok. 4 tys. W). Najlepsze rozwiązanie nasunie nam się jak zwykle w praktyce, podczas codziennego korzystania z domowych pomieszczeń.

ycipk-1aa8zv
iStock.com
Podziel się
ycipk-1aa8zv
ycipk-1aa8zv
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1aa8zv