Trwa ładowanie...

Jasny przedpokój. Jak dobrać odpowiednie oświetlenie?

Doświetlenie przedpokoju jest bardzo istotne, bo przeważnie to jedno z ciemniejszych miejsc w naszych mieszkaniach i domach. Za pomocą odpowiednich lamp można zmienić to pomieszczenie nie do poznania!

Jasny przedpokój. Jak dobrać odpowiednie oświetlenie?Źródło: Instagram, MiMaMeise
d2uytp6
d2uytp6

Planowanie rozmieszczenia oświetlenia najlepiej zacząć przed remontem czy wykańczaniem mieszkania. Na tym etapie jesteśmy w stanie zaprojektować to, na czym nam zależy. Oczywiście ten proces trzeba wykonać we współpracy z fachowcami, którzy mają odpowiednie uprawnienia.

Wszystko zależy od pomieszczenia

Podstawową kwestią jest wielkość przedpokoju. Inaczej dobieramy oświetlenie do małych pomieszczeń, a inaczej do większych. Przy małych i kwadratowych korytarzach oprócz oświetlenia ogólnego, jak lampa sufitowa, warto zamontować oświetlenie niszowe lub oprawy montowane w ścianie. Po pierwsze nie zajmują miejsca, a po drugie np., gdy zainstaluje się je nisko przy podłodze, dadzą iście magiczny klimat. Gdy przedpokój jest długi i wąski trzeba rozmieścić równomiernie kilka źródeł rozporoszonego światła. W dużych oraz wysokich przedpokojach, jak i tych w starych kamienicach sprawdzają się wiszące lampy czy kinkiety.

Ciepłe czy zimne?

Ważna jest także temperatura światła. Jeśli mamy przedpokój naturalnie doświetlony, to wybieramy zimne barwy lamp. Gdy pomieszczenie jest z dala od światła dziennego, wybieramy te o ciepłej barwie. W ten sposób uzyskamy przytulne i komfortowe wnętrze. Przy doborze oświetlenia warto pamiętać o małych lampkach ze słabym natężeniem światła – przydadzą się np., gdy w domu są dzieci i w nocy idą do łazienki.

Sufitowe, ścienne czy LED?

Obecnie najpopularniejsze są światła ledowe. Nie dość, że funkcjonalne oraz estetyczne, to i energooszczędne. Można je zamontować w formie oddzielnych punktów świetlnych, które wbudujemy w podwieszany sufit, mogą mieć też formę listwy albo oczek zamontowanych już bezpośrednio na suficie (lub ścianie).

Montaż całej linii świetlnej albo kilku punktów światła w dłuższym przedpokoju jest lepszym pomysłem niż tylko jednego źródła. Czasem niektóre lampy mogą przeszkadzać w otwieraniu szaf, ale tutaj sprawdzą się kinkiety.

d2uytp6

Świetlne triki

Zestawienie kilku różnych źródeł światła będzie sprawdzonym trikiem, dzięki któremu dobrze oświetlimy przedpokój. Głównym oświetleniem sufitowym mogą być wspomniane lampy ledowe albo halogeny. Do tego dodajmy kinkiety ścienne – skierowane w dół dodadzą wysokości pomieszczeniu, a natomiast na ścianę po prostu je poszerzy.

Jeśli w przedpokoju będzie lustro, to optycznie powiększy powierzchnię – im większe, tym lepiej. Zamontowane małe punkty przy szafkach czy szafie przesuwnej będą oświetlać przestrzeń wewnątrz, a dodatkowo staną się elementem dekoracyjnym przedpokoju.

Planując oświetlenie przedpokoju, trzeba kierować się odpowiednimi regułami. Bez prawidłowo dobranych lamp i punktów świetlnych wnętrze to będzie w półmroku. Estetyka jest ważna, ale jednak nie tak bardzo kluczowa.

d2uytp6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2uytp6