Oświetlenie w łazience – jak dobrze je zaprojektować?
Szybki i energetyzujący prysznic, relaksująca kąpiel w wannie, idealny makijaż przy łazienkowym lustrze. Wszystko to wymaga zupełnie innego rodzaju oświetlenia. Jak dobrze je zaprojektować?
27.12.2018 09:37
Oświetlenie łazienki jest tak samo ważne jak jej wyposażenie. W tym pomieszczeniu powinno być kilka źródeł światła. To już nie te czasy, kiedy posiłkowano się tylko lampą górną. Przydadzą się lampy boczne przy lustrze lub nad nim, nad umywalką, czy przy wannie.
Według norm do oświetlenia ogólnego łazienki o powierzchni 6m kw potrzebna jest żarówka o mocy 75 W. Do oświetlenia okolic wanny i prysznica wystarczy łagodne światło miejscowe. Przy dużych łazienkach warto łączyć kilka rodzajów oświetlenia: ogólne (np. plafony) i oświetlenie strefowe – np. kinkiety nad umywalką oraz punkty świetlne – np. taśmy ledowe w okolicach prysznica, wnęk czy wanny. Mniej sprawdzają się tu żyrandole czy halogenki.
Oświetlenie górne
Jest ono potrzebne po to, by po prostu było wszystko dobrze widać. Każdy zakamarek. Dobre światło ogólne to nie tylko pomoc przy sprzątaniu, ale także przy wszelkich czynnościach higienicznych. Sprawdza się tutaj podwieszona w centralnym miejscu na suficie plafoniera z kloszem, który dobrze przepuszcza światło. Jej uzupełnieniem mogą by halogeny nad wanną lub nad prysznicem (albo wspominane taśmy ledowe). Można też zainstalować w suficie podwieszanym oprawy na żarówki halogenowe albo zwykłe. W niewielkiej łazience wystarczą oprawy z żarówkami 50 W, które dobrze oświetlą pomieszczenie.
Przy lustrze
Oświetlenie w lustrze powinno padać na osobę, która przegląda się w nim oraz równomiernie oświetlać jej twarz, przy czym nie może zmieniać jej koloru. Najlepiej więc zamontować symetrycznie dwie oprawy po obu stronach lustra. Sprawdzają się tu kinkiety z zamkniętymi kloszami lub świetlówkami. Dobrze sprawdzą się także małe oprawy nad górną krawędzią lustra i po obu jego stronach – mniej więcej w odległości 5-10 cm; mogą to także być oprawy halogenowe wpuszczane w sufit albo regulowane reflektorki umieszczone nad lustrem.
W strefie kąpielowej
Tutaj powinno być widno, ale światło nie może oślepiać. Stosuje się źródła światła w suficie podwieszanym, umieszczając je przy ścianie, gdzie stoi wanna lub kabina prysznicowa albo w ścianie wokół niej. Można także stosować kinkiety kierujące światło na sufit.
Jako dodatek
Światło w łazience może pełnić także funkcje dekoracyjne. Rozjaśni pomieszczenie, powiększy optycznie albo wręcz zbuduje w nim nastrój. Takim sprawdzonym sposobem jest ukrycie światła za osłonami, np. we wnękach, w szafkach czy w podłodze.
Warto pamiętać o tym, że trzeba przestrzegać ograniczeń dotyczących instalowania gniazd, łączników i urządzeń elektrycznych w przestrzeni nad i wokół miejsc, w których korzysta się z wody, czyli tam, gdzie znajdują się: wanna, brodzik, czy umywalka. Dobrze zaprojektowane oświetlenie w łazience, to niewątpliwie gwarancja mile spędzanego w niej czasu.