Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany

3 sposoby na renowację mebli

Czasami chcemy zmienić coś w swoim wnętrzu, ale ze względu na brak funduszy musimy wykorzystać meble, które już mamy. Idealnym na to sposobem jest ich renowacja. Obecnie jest ona bardzo popularna, ponieważ wpisuje się w trendy eko i zero waste. Jak odnowić stare

Share
Sposoby na renowację mebli
Sposoby na renowację mebli Źródło: materiały partnera
d3ty33g

Jak zacząć odnawianie mebli?

Najpierw zastanówmy się, co chcemy osiągnąć i na jakim efekcie końcowym nam zależy, aby wybrać odpowiednią dla nas metodę renowacji i zakupić potrzebne akcesoria. Jeżeli będziemy decydować się na malowanie, zaopatrzymy się w folię malarską, taśmy zabezpieczające, papier ścierny, pędzle, wałki, rękawiczki i oczywiście farbę.

Naprawa uszkodzonych elementów

Jeżeli nasze meble są drewniane i zauważyliśmy na ich powierzchni niewielkie dziurki -oznacza to, że najprawdopodobniej zagościły w nich szkodniki. Pierwszym etapem jest ich usunięcie. Na rynku dostępne są preparaty chemiczne, które pomagają zwalczać insekty — wystarczy zaaplikować taki środek na nasz mebel i owinąć go szczelnie folią. Kiedy już wiemy, że pozbyliśmy się wszelkich szkodników, czas zająć się renowacją uszkodzonych elementów. Mogą to być zarówno skazy spowodowane przez insekty, jak i mechanicznie. Wszelkie rysy, dziury czy wgniecenia możemy wypełnić masą szpachlową dobraną do odcienia naszego mebla, dzięki czemu będzie ona mniej widoczna.

Sposób 1: Woskowanie lub lakierowanie mebli

Woskowanie mebli to sposób, który sprawdza się głównie na surowym drewnie. Dlatego jeżeli nasze meble były wcześniej pomalowane, musimy dokładnie usunąć farbę. Na rynku dostępne są preparaty zarówno bezbarwne jak i kolorowe, które dodatkowo zabezpieczają przed wilgocią. Lakierowanie z kolei musi być wykonane na zmatowionych meblach. Warto wcześniej użyć specjalnego środka podkładowego, dzięki czemu sprzęt będzie bardziej odporny na wilgoć.

d3ty33g

Sposób 2: Malowanie mebli

Kolejny bardzo popularny sposób na renowacje to malowanie mebli. Mamy do wyboru farby akrylowe lub kredowe — od tego jaką farbę wybierzemy, będzie zależał końcowy efekt. Jeżeli chcemy, aby była ona mocno kryjąca, trwała i odporna na działanie czynników atmosferycznych – wybierzmy farbę akrylową. Natomiast jeżeli zależy nam na uzyskaniu specjalnych efektów, takich jak na przykład przetarcia, czy zmatowienia utrzymane w stylu vintage — wybierzmy farbę kredową. Jednak należy pamiętać, że jest ona nieco mniej trwała od akrylowej, dlatego czasami konieczne jest nałożenie kilku warstw.

Sposób 3: Oklejenie mebli

Odnawianie mebli za pomocą okleiny jest bardzo proste. Najpierw wybierzmy interesujący nas wzór, a następnie oczyśćmy mebel i wykręćmy wszelkie odstające elementy takie jak uchwyty. Odpowiednio dotnijmy okleinę i nałożymy na mebel tak aby uniknąć pęcherzyków powietrza.

Artykuł sponsorowany
d3ty33g

Podziel się opinią

Share
d3ty33g
d3ty33g