Trwa ładowanie...
ycipk-l4gd96
Materiał Partnera
Projekty Domów

Znajdź idealny projekt na wąską działkę

Decydując się na inwestycję, jaką jest budowa wymarzonego domu, niezwykle istotny jest właściwy wybór projektu. Oprócz indywidualnych oczekiwań Inwestorów, budynek powinien spełniać kryteria odgórnie ustalone przez gminę, a także pasować do warunków działki. Co jednak w przypadku, gdy wymiary parceli są ograniczone? Jest to dosyć częsta sytuacja, jednak na szczęście ogromna oferta dostępnych na rynku projektów, pozwala dokonać idealnego wyboru.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Projekt domu Dostępny 3 WAW1080
Projekt domu Dostępny 3 WAW1080 (Materiały prasowe)
ycipk-l4gd96

Poniżej podpowiadamy, na co właściciele wąskich działek powinni zwrócić uwagę, aby móc cieszyć się funkcjonalnym domem o komfortowym metrażu.

Rodzaj technologii i wymagane odstępy od granicy

Mając na uwadze odpowiedni dobór projektu względem wymiarów działki, istotna jest przede wszystkim szerokość budynku oraz zgodne z prawem budowlanym odległości od granic parceli. W tej kwestii ważna jest przewidziana przez architekta technologia, bowiem wymagane odstępy od sąsiadów różnią się w przypadku domów drewnianych i murowanych.
Ustawowe odległości od granicy przy domu murowanym:

ycipk-l4gd96
  • ściana z otworami - 4 m
  • ściana bez bez otworów - 3 m

Dodatkowo, jeśli posiadamy działkę nieprzekraczającą 16 m, możemy postawić budynek zaledwie 1,5 od jej granicy. Odstępy dotyczące domów drewnianych regulują już bardziej rygorystyczne przepisy przeciwpożarowe. Minimalna przestrzeń od sąsiadów przy konstrukcji drewnianej to 6 m. Właściciele niezbyt szerokich działek powinni zatem skupić się przede wszystkim na domach stawianych z pustaków ceramicznych lub bloczków z betonu komórkowego.

Brak bocznych okien

Zgodnie z powyższym warto wziąć pod uwagę projekty dedykowane specjalnie do usytuowania na granicy działki, które charakteryzują się co najmniej jedną ścianą niemającą otworów okiennych i drzwiowych. W ich przypadku brak okien w bocznej ścianie budynku w niczym nie przeszkadza, bowiem w większości od omawianej strony znajdują się pomieszczenia, w których dostęp do okna jest zbędny np. spiżarka czy schowek na środki czystości.

ycipk-l4gd96
Materiały prasowe
Podziel się

Projekt domu Madera SKA1023

Podział pomieszczeń na dwa poziomy

Ograniczenia terenu nie muszą wiązać się z ograniczeniami dotyczącymi metrażu. Najlepszym wyborem na niewielką działkę jest realizacja domu dwukondygnacyjnego. Rozmieszczenie wewnętrznego układu na dwóch poziomach, nie tylko pozwala na budowę domu o większej powierzchni, ale także zapewnia widoczny podział na część dzienną i nocną. Jeśli jednak zależy nam, aby wszystkie pomieszczenia użytkowe znajdowały się na jednej kondygnacji, warto zwrócić uwagę na obecność poddasza pełniącego rolę strychu. Dzięki temu, zarówno strefa wypoczynkowa jak i sypialnie domowników zmieszczą się na parterze, a pomieszczenia gospodarcze na dole możemy ograniczyć do spiżarki i kotłowni. Pozostałą przestrzeń gospodarczą jak schowki, garderoby czy przechowalnia, można zlokalizować na górze.

ycipk-l4gd96

Wąska działka a dom z garażem

Większość Inwestorów decydujących się na budowę domu bierze pod uwagę postawienie garażu. Na szczęście również tu także wąska działka nie jest żadną przeszkodą. Wielu architektów wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rodzinom zmotoryzowanym, tworząc projekty z garażem wysuniętym od strony elewacji frontowej. Zlokalizowanie garażu przed bryłą nie wpływa na jej szerokość, a dodatkowo stanowi ciekawe urozmaicenie całej konstrukcji.

Optymalne rozwiązanie: bliźniak

Ciekawą opcją polecaną na wąską działkę jest budowa domu w zabudowie bliźniaczej. Jest to optymalne rozwiązanie, gdy pozwalają na to odgórne warunki gminne, a sąsiadująca wolna parcela, również nie dysponuje dużymi wymiarami. W takim przypadku najlepiej uzgodnić kwestię postawienia domu z jej właścicielem, który zapewne również boryka się z wyborem. Takie rozwiązanie wiąże się dodatkowo z obniżeniem kosztów inwestycji.

ycipk-l4gd96

Posiadacze wąskich działek wbrew pozorom nie muszą godzić się na kompromisy. Nowy dom o niewielkiej szerokości w żadnym stopniu nie musi ustępować funkcjonalnością z obszernymi budynkami o rozległej formie. Wszystko zależy jedynie od dobrego przemyślenia decyzji.

Podsumowując: wybierającprojekt domu na wąską działkę zwróć uwagę na:

  • budynki w technologii murowanej,
  • domy z poddaszem użytkowym lub pełnym piętrem,
  • brak otworów na co najmniej jednej ścianie bocznej,
  • usytuowanie garażu przy frontowej elewacji,
  • możliwość realizacji w zabudowie bliźniaczej.
Materiały prasowe
Podziel się

Projekt domu Salsa WAH1726

ycipk-l4gd96
Polub WP Dom
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-l4gd96

ycipk-l4gd96
ycipk-l4gd96