KuchniaZlewozmywak do każdej kuchni. Wybierz model dla siebie

Zlewozmywak do każdej kuchni. Wybierz model dla siebie

Zlewozmywak to jeden z podstawowych akcesoriów, bez którego trudno sobie wyobrazić typowe kuchenne czynności. By nam służył jak najlepiej, powinien być odpowiednio szeroki, funkcjonalny i solidnie wykonany.

Zlewozmywak do każdej kuchni. Wybierz model dla siebie
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Sylwia Ścibak

13.01.2020 11:22

Kształt i rodzaj zlewozmywaka

Zlewozmywaki mają różne kształty, a ich wybór zależy od dostępnego miejsca w kuchni i całej aranżacji. Zazwyczaj wyróżnia się typy jednokomorowe i dwukomorowe. Zlewozmywak jednokomorowy to po prostu jedno wgłębienie z odpływem. Zlewozmywaki dwukomorowe mają dwa wgłębienia i dwa odpływy, więc zajmują nieco więcej miejsca. Czasami możemy spotkać modele półtorakomorowe, czyli takie, które mają jedno duże wgłębienie i jedno mniejsze, a nawet egzemplarze dwuipółkomorowe, najlepsze do dużych kuchni.

Niektóre zlewozmywaki zawierają również ociekacze, czyli wydzielone miejsca na mokre naczynia, umyte owoce/warzywa lub suszarki na naczynia lub sztućce. Jeśli zmywamy ręcznie, wówczas bardziej nam się przyda właśnie taki typ zlewozmywaka. Jeśli korzystamy ze zmywarki i mamy dodatkowo małą kuchnię, wybierzmy niewielki zlew bez ociekacza, z jedną komorą.

O wyborze zlewozmywaka decyduje także typ montażu. W sklepach znajdziemy modele wpuszczane w blat kuchenny, nakładane na szafkę oraz podwieszane. Największą popularnością cieszą się zlewozmywaki wpuszczane od góry w blat, które opierają się na nim krawędzią. Ta krawędź wystaje za obrys otworu, więc uszczelnia się ją silikonem, by woda nie ściekała pod spód. Zlewozmywaki podwieszane mocuje się od dołu w blacie z wyciętym otworem, a komorę zwykle ukrywa się w szafce. W tym wariancie często stosuje się modele wykonane z lekkich materiałów (np. stali).

Materiał zlewozmywaka

Przy wyborze zlewozmywaka liczy się też często materiał. Za najbardziej popularne uchodzą modele wykonane ze stali szlachetnej, które mają wiele zalet. Przede wszystkim są dość łatwe w czyszczeniu i odporne na bardzo wysoką temperaturę oraz żrące detergenty. Najlepszym wyborem będą modele o półmatowej powierzchni, bo na takiej plamy i zabrudzenia są mało widoczne. Zlewozmywaki stalowe są też stosunkowo niedrogie.

Na rynku możemy znaleźć również egzemplarze ze stali emaliowanej, która dawniej była bardzo popularna. Jej zaletą jest też niska cena i łatwość czyszczenia, ale wadą niska trwałość na zadrapania.

Innym rozwiązaniem są zlewozmywaki kompozytowe, bardzo odporne na czynniki zewnętrzne, czyli np. wysoką temperaturę. Ciekawe jest też to, że są podatne na farbowanie, więc dzięki odpowiednim pigmentom możemy uzyskać mnogość różnych kolorów, co ma znaczenie przy wystroju kuchni i dostosowywaniu poszczególnych elementów do konkretnego stylu. Zlewozmywaki kompozytowe przypominają zlewy z granitu, ale są od nich lżejsze. Granit uchodzi za luksusowy wybór, ponieważ jest nie tylko elegancki i wytrzymały, ale też dosyć drogi. Granit to wybór na lata, ale trzeba uważać, by nie traktować go zbyt żrącymi środkami czyszczącymi.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)