Mała, ale przydatna – waga łazienkowa dla każdego
Waga łazienkowa przyda się każdemu, kto chce schudnąć albo – wręcz przeciwnie – przytyć. Przy kupnie modelu dla siebie albo całej rodziny warto zwrócić uwagę na kilka parametrów. Które? Sprawdź poniżej.
10.01.2020 | aktual.: 12.01.2020 08:56
Waga łazienkowa – kilka istotnych parametrów
Waga łazienkowa to nieskomplikowane urządzenie, które warto mieć w domu. Dzięki niej możemy na bieżąco kontrolować masę ciała niezależnie od tego, czy jesteśmy na diecie i ćwiczymy, czy nie. Każdy model charakteryzuje się konkretnymi parametrami technicznymi, które warto brać pod uwagę podczas zakupów.
Na początek skupmy się na mechanizmie wagi. W sklepach znajdziemy modele analogowe oraz elektroniczne. Waga analogowa (mechaniczna) zawiera podziałkę oraz wskaźnik, natomiast waga elektroniczna wskazuje konkretną wartość za pomocą cyfr. Pierwszy typ jest tradycyjny, ale niezbyt precyzyjny, ponieważ trudno jest dokładnie wyznaczyć mniejsze jednostki (np. dekagramy) za pomocą położenia wskaźnika względem podziałki. Inaczej jest w przypadku wag elektronicznych, gdyż te mogą wskazywać wagę z dokładnością do 100 g (czasem mniej, czasem więcej). Co więcej – niektóre urządzenia wyposażone są też w nowoczesne funkcje, np. pomiar wskaźnika BMI, analizę tkanki tłuszczowej czy pomiar masy kostnej. Nowoczesne i bardziej zaawansowane modele mogą zapisywać konkretne dane pod konkretnego użytkownika, a także łączyć się z innymi urządzeniami elektronicznymi, np. komputerem.
Warto też przyjrzeć się maksymalnemu obciążeniu, co jest ważne w przypadku osób otyłych, które chcą zrzucić potężną liczbę kilogramów. Wagi łazienkowe zazwyczaj pozwalają zmierzyć do 150 kg, czasem do 180 kg, a czasem nawet do 200 kg.
Nie bez znaczenia jest także tworzywo platformy, na której stajemy. Najtańsze modele mają plastikową powierzchnię, która może i jest lekka, ale niezbyt wytrzymała przy dużym obciążeniu. Najczęściej stosuje się szkło hartowane, także stal oraz drewno. Drewno powinno być dodatkowo zabezpieczone przed wilgocią, skoro waga ma stać w łazience. Ważne jest też to, czy pod spodem znajdują się antypoślizgowe elementy, pozwalające urządzeniu dobrze przytwierdzić się do podłogi.
Waga łazienkowa – ceny
Ceny wag łazienkowych nie są wygórowane. Najprostsze modele możemy dostać już za mniej niż 100 zł. Takie zawierają podstawowe funkcje, najczęściej jedynie pomiar masy ciała plus opcję zapamiętywania ustawień dla poszczególnych użytkowników. Najtańsze są zwykle modele wykonane z tworzyw sztucznych.
Droższe wagi łazienkowe, które mogą kosztować nawet powyżej 200 zł, zawierają również dodatkowe opcje pomiarowe, a niektóre łączą się też z innymi urządzeniami. To sprzęty przeznaczone dla bardziej wymagających użytkowników.