Zimowe dekoracje ogrodu – hit czy kit?
Świetlne girlandy oplatające balkony, sznury lampek zawieszone u drzwi wejściowych czy nadmuchiwane bałwanki ustawione w przydomowym ogrodzie – z tym najczęściej kojarzą się nam zimowe dekoracje zewnętrzne. Tymczasem przemyślane kompozycje mogą sprawić, że otoczenie naszego domu nabierze wyjątkowego charakteru, będzie wprowadzeniem do magicznego, bajkowego świata.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Zimowe dekoracje przede wszystkim kojarzą się ze Świętami Bożego Narodzenia. To właśnie w okresie poprzedzającym święta zazwyczaj myślimy o tym, aby zarówno w domu, jak i na zewnątrz zapanowała atmosfera podniosłości, wyjątkowości. Budowaniu klimatu służą wszelkiego rodzaju ozdoby: od lampek, poprzez łańcuchy, girlandy, wieńce, aż na figurach reniferów, bałwanków i oczywiście Mikołaja kończąc.
Nagromadzenie różnego rodzaju dekoracji, ich nieprzemyślane wkomponowanie w otoczenie, zamiast wywołania pożądanego efektu oryginalności sprawi, że nadmiarem ozdób będziemy przytłoczeni. Tak jak we wszystkim, również w sztuce dekorowania liczy się umiarkowanie.
Rozświetlony ogród zimą
Oświetlenie ogrodu to najbardziej efektowne rozwiązanie. Na rynku znajdziemy węże świetlne, łańcuchy z diodami led czy też kurtyny świetlne. Sznurami lampek można oświetlić drzwi wejściowe do domu, opleść balustrady balkonów, ogrodzenie tarasów. Zwisające z dachu ledowe sople zarysują bryłę budynku, a jednocześnie zastąpią te prawdziwe, lodowe. Okna można zaznaczyć, umieszczając w nich świecące gwiazdy.
Na czas zimy i Świąt Bożego Narodzenia łańcuchami lampek możemy udekorować również elementy małej architektury ogrodowej: altany, pergole. Jednak nie przesadzajmy, aby efekt nie był równy temu, jaki możemy zobaczyć w filmie "Witaj Święty Mikołaju”. Filmowy dom głównego bohatera jarzył się tysiącami światełek, co niestety doprowadziło do spięcia. Awaria prądu pogrążyła wszystko w ciemności. Pamiętajmy, że czasami wystarczy na przykład rozświetlenie drogi prowadzącej do drzwi wejściowych – w czym doskonale sprawdzą się choinki solarne (zasilane energią z promieni słonecznych), a także zawieszenie ozdobnych lampek nad drzwiami wejściowymi.
Jako zimowe dekoracje ogrodu idealne będą kule świetlne. Minimalistyczne w formie, emitujące światło o różnej barwie oraz odporne na warunki zewnętrzne, są funkcjonalną ozdobą każdego ogrodu. Ciekawym rozwiązaniem jest też rozświetlenie ogrodu poprzez zawieszenie latarenek.
Wybierając rozwiązania do oświetlenia ogrodu, należy mieć na względzie to, aby były to produkty przeznaczone do zastosowania na zewnątrz. Najlepiej takie, które na opakowaniu mają oznaczenie co najmniej IP44.
Świecące renifery, nadmuchiwane bałwanki
Lampki to nie wszystko, co można ulokować w przydomowej przestrzeni. Wspinający się po drabinie Mikołaj, nadmuchiwany bałwanek, świecące figury reniferów – takie dekoracje również mają swoje miejsce na zewnątrz domu. Nie brak także bożonarodzeniowych szopek, sztucznych girland oplatających balkonowe balustrady lub poręcze schodów. Zdobią ogród za dnia, a podświetlone także wieczorem.
Trwałą zimową dekoracją będą wieńce zawieszone na drzwiach wejściowych do domu lub na bramie prowadzącej na posesję. Drzewa pozbawione o tej porze liści doskonale ozdobią zawieszone na ich gałęziach bombki lub szklane sople. Równie dobrze sprawdzą się one jako ozdoba okna (zawieszone na ramie od zewnętrznej strony). W zimowej scenerii znajdzie się też miejsce na ozdoby w kształcie gwiazd czy płatków śniegu.
Co za dużo, to nie zdrowo
Umiar – to nadrzędna zasada, która powinna przyświecać podczas dekorowania ogrodu na czas zimy czy zbliżających się świąt. Elementy, które mają udekorować przestrzeń wokół domu powinny być spójne stylistycznie, a zatem przemyślane.
Odpowiednio wcześnie zaplanowane urządzenie przydomowej przestrzeni sprawi, że będziemy mieli czas na skompletowanie potrzebnych dekoracji oraz na ich rozmieszczenie. Za ich pomocą możemy uwypuklić szczególnie wart podkreślenia jakiś element bryły budynku, zaaranżować nastrój na tarasie, wprowadzić w klimat panujący w domu. Warto także poszukiwać rozwiązań nowych, niebanalnych.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.