Zielone oazy w mieście. Dekoracyjne balkony i tarasy
24.08.2017 | aktual.: 28.08.2017 11:33
Choć rekordowo wielu Polaków mieszka w domach z ogrodami, to wielu z nas ma do dyspozycji jedynie taras, balkon czy jedynie parapet, by stworzyć sobie strefę prywatnej zieleni w mieście
Ogród na tarasie czy balkonie warto zaplanować równie skrupulatnie, co ten otaczający dom. Dzięki temu nie tylko będzie piękny, lecz także praktyczny i łatwy w pielęgnacji. Po pierwsze powinniśmy dokładnie określić jaką powierzchnią dysponujemy – trzeba przy tym uwzględnić nie tylko miejsca na donice. Musimy mieć gdzie rozstawiać leżak, stolik, sofę i zamontować oświetlenie – i przestrzeń, by się wygodnie wśród tego wszystkiego poruszać.
Zależnie od tego, czy chcemy się na balkonie relaksować, opalać, jeść posiłki czy spotykać się ze znajomymi powinniśmy dobrać odpowiednie wyposażenie. Gdy balkon nie jest zadaszony i wychodzi na południe niemal na pewno niezbędna będzie markiza lub parasol.
Stabilnie = bezpiecznie
Pojemniki na rośliny możemy postawić na nawierzchni lub powiesić na ścianach, barierkach, a nawet suficie. Warto przy tym pamiętać o solidnym mocowaniu – donice i skrzynki są ciężkie, a na bardzo odsłoniętych balkonach i tarasach silny wiatr lub burza mogą wywrócić zbyt duże okazy roślin. Pojemniki rodzą także jeszcze jedno zagrożenie – dla konstrukcji balkonu lub dachu. Trzeba o tym pamiętać zwłaszcza w starszych czy zabytkowych budynkach, gdzie zachodzi podejrzenie, że belki czy barierki nie wytrzymają dodatkowego obciążenia.
Tak, jak lubisz
Kolejny etap to wybór stylu wyposażenia. Nowoczesny minimalizm, egzotyczne boho czy coś w duchu zrób to sam? Tu trzeba osiągnąć kompromis między otoczeniem, budżetem, a naszymi umiejętnościami. Nawet rośliny mają swój styl: nasturcje czy lawenda dobrze komponują się aranżacjami romantycznymi czy rustykalnymi, trawy czy zielone pnącza – z nowoczesną architekturą. Istotny jest też dobór pojemników, w których będą rosły.
Tu znów praktyczna uwaga – warto zainwestować w te, które mają system samonawadniający. Jeszcze innym przydatnym patentem – zwłaszcza w przypadku wymagających obfitego podlewania pelargonii i surfinii jest dodanie do ziemi w skrzynkach specjalnego żelu zatrzymującego wilgoć.
Miniaturowy ogród
Planując nasadzenia warto pamiętać, że wiele gatunków roślin, drzewek czy krzewów jest dostepna w specjalnych odmianach, przystosowanych do uprawy w pojemnikach. Najczęściej oznacza to rośliny karłowate, wolniej rosnące, ale także odporne na suszę. Zagwarantują nam one, że nawet gdy zapomnimy raz czy dwa o podlewaniu lub wyjedziemy na weekend cały nasz ogrodniczy wysiłek nie pójdzie na marne. Obecnie mamy do dyspozycji nie tylko kwiaty, ale również drzewa i krzewy owocowe oraz warzywa tego rodzaju – własne pomidory czy truskawki z balkonu dają niemało radości!
Na pewno warto rozważyć też uprawę w ziół – nic nie pobije aromatu świeżych listków bazylii, mięty czy rozmarynu dodanych do potraw, warto więc mieć je pod ręką.
W słońcu i w cieniu
Przy wyborze roślin duże znaczenie ma także wystawa balkonu czy tarasu. Na zacienionym, zwróconym na północ sprawdzą się liściaste pnącza (np. bluszcz), delikatne kwiaty (niecierpki, begonie, fuksje, tytoń, niezapominajki), paprocie, karłowate cisy. Na południowym – pelargonie, surfinie, werbeny, nasturcje, aksamitki szałwie, wilec. Jeśli chodzi o krzewy warto postawić na karłowate jałowce, świerki i cyprysiki, a z roślin naprawdę ”pustynnych” – rozchodniki, macierzanki, niskie trawy.
Egzotyczni goście
Jeśli oprócz balkonu dysponujemy ogrodem zimowym, bardzo efektowną ozdobą będą duże rośliny doniczkowe, które wymagają w zimie ochrony przez mrozem. Do tego grona można zaliczyć drzewka cytrusowe, laurowe, oleandry, oliwki, datury, palmy, agawy i niektóre odmiany kaktusów. Z takimi gośćmi nasz zielony zakątek nabierze iście śródziemnomorskiego uroku.
Praktyczne tkaniny
Wybierając tekstylne elementy na balkon i taras warto postawić na tkaniny zabezpieczone specjalnymi apreturami przed szkodliwym działaniem promieni UV. Również te wodoodporne będą bardzo praktyczne – zwłaszcza jeśli mówimy o poduszkach czy pokrowcach na siedziska. Jeśli to przekracza nasz budżet wybierzmy po prostu zwykłą bawełnę – łatwą do uprania czy wysuszenia – i starajmy się nie narażać jej zbytnio na wilgoć. Jeśli mamy miejsce, dobrym rozwiązaniem okazuje się zwykle skrzynia lub kosz na poduszki.
Gdy zapadnie zmrok
Oświetlenie balkonu lub tarasu przydaje się zwłaszcza wieczorem – powinno być raczej nastrojowe, chyba że lubimy czytać na świeżym powietrzu. Można sięgnąć po ledowe sznury. Tradycyjnie świetnie sprawdzają się też różnego rodzaju lampiony ze świecami – są niezwykle dekoracyjne, a szybki chronią płomień przed wiatrem i owadami.
Tak dla zwierzaków
Jeśli członkiem naszej rodziny jest kot czy pies warto zadbać o to, by balkon był atrakcyjny i bezpieczny również dla milusińskich. Założenie zabezpieczających siatek sprawi, że będą mogły na nim swobodnie przebywać i nie ryzykujemy w żaden sposób ich upadku z wysokości. Oczywiście jeśli zostawiamy psa lub kota na balkonie wychodząc z domu, musimy zostawić im też wodę, jedzenie i zabawki.