Trwa ładowanie...

Żegnamy łazienkowe koszmary. Mistrzowskie patenty na porządki

Porządki w łazience stale należą do czołówki najmniej lubianych domowych obowiązków. Nic dziwnego. Utrzymanie nieskazitelnej czystości i higieny w pomieszczeniu, z którego codziennie korzystają wszyscy domownicy, bywa koszmarem. Kluczem do sukcesu jest przemyślana strategia w połączeniu z wyborem rozwiązań, dzięki którym ziści się sen o sen o nieskazitelnej łazience.

Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Żegnamy łazienkowe koszmary. Mistrzowskie patenty na porządkiŹródło: 123RF.com
d49rffa

Sposób na łazienkę "z kamienia"

Twarda woda to jedna z najczęstszych przyczyn powstawania kamienia i uciążliwych osadów na bateriach, kafelkach i sanitariatach. Z wyzwaniem tym musi zmierzyć się większości polskich gospodarstw domowych. Stopniowo niszczy instalacje, armaturę oraz wymaga stosowania większych ilości środków myjących, czyszczących i piorących. Jak zatem ograniczyć jego negatywny wpływ? Jeżeli nie mamy możliwości zamontowania specjalnych filtrów, w tym przypadku sprawdzi się ulubione powiedzenie medyków: "lepiej zapobiegać niż leczyć”. Wapienne osady pożegnamy o wiele szybciej, jeśli po każdej kąpieli przetrzemy mokre powierzchnie suchą ściereczką.

123RF.com
Źródło: 123RF.com

Kamień osadza się na wszelkich powierzchniach mających styczność z wodą. Matowy brodzik i umywalka, nalot na bateriach czy ściankach kabiny – do tego doprowadzić może zignorowanie negatywnych właściwości wody bogatej w wapń. Warto wybierać środki czystości polecane przez producentów rozwiązań sanitarnych. W przypadku kabin prysznicowych będą to specjalne preparaty i akcesoria, np. ściereczki przeznaczone do czyszczenia szkła. Dzięki temu unikniemy ryzyka uszkodzenia powierzchni i w łatwy sposób pozbędziemy się osadów.

d49rffa

Zobacz też: Nie masz go w salonie? Duży błąd!

Technologia, kochanie

Jednym z miejsc najbardziej narażonych na osadzanie się kamienia jest kabina prysznicowa. Tafla szkła nie jest idealnie gładka. Jeżeli przyjrzymy się jej pod mikroskopem, zauważymy pory i wyżłobienia. To właśnie w nich osadza się kamień, który sprawia, że kabina traci swoje walory estetyczne. Dlatego już na etapie wykończenia domu warto zwrócić uwagę na rozwiązania producentów, które zapewnią nam późniejszy komfort użytkowania i łatwość utrzymania w czystości.
W przypadku kabin prysznicowych będą to specjalne powłoki ochronne, które zabezpieczają szkło przed osadzaniem się kamienia i tworzeniu nieestetycznych zacieków. To polimerowa, niewidoczna dla oka ludzkiego warstwa ochronna. Dzięki niej krople wody nie utrzymują się na jego powierzchni, tylko spływają, nie pozostawiając osadów. Utrzymanie takiej kabiny w czystości jest mniej pracochłonne, a do jej czyszczenia wystarczy miękka wilgotna ściereczka. Co sześć miesięcy powłokę należy odświeżyć specjalnym środkiem, który wnika w mikropory i sprawia, że tafla szkła staje się gładka, odporna na osadzanie się zanieczyszczeń i rozwój drobnoustrojów.

Pożegnanie złamanej bieli

W przypadku armatury łazienkowej najczęściej wybieranym kolorem bez wątpienia jest biel. Regularnie czyszcząc umywalkę, brodzik czy wannę zażegnamy ryzyko pojawienia się trwałych przebarwień, których usunięcie może nie być już takie proste. Zamiast spędzić czas na szorowaniu warto zaufać mocy czyszczącej dostępnych środków – zarówno chemicznych, jak i tych domowych (ocet, cytryna, soda oczyszczona, sól). Roztworem wybranego płynu nasączamy ściereczki lub ręczniki papierowe. Następnie układamy je na umywalce, w brodziku czy na innej powierzchni wymagającej czyszczenia. Po upływie kilkunastu minut ściągamy nasze "okłady”, poświęcamy zaledwie kilka chwil na szorowanie, całość spłukujemy bardzo gorącą wodą i gotowe. Sposób ten w mig zlikwiduje także rdzawe naloty, pozostających po kosmetykach w metalowych opakowaniach.

A jak zadbać o czystość brodzików?

W przypadku brodzików prysznicowych najczęściej wykorzystywanym surowcem jest akryl. Przed wyborem metody i środków warto upewnić się, czy nasz brodzik nie jest wykonany na przykład z konglomeratu marmurowego, którego pielęgnacja podobna jest do czyszczenia powierzchni z kamienia naturalnego i wymaga innego rodzaju środków chemicznych.

Jeśli marzymy o nieskazitelnej łazience, kluczem do sukcesu jest systematyczność. Niewielkie prace porządkowe przeprowadzone co kilka dni sprawią, że wielogodzinne czyszczenie zabrudzonych powierzchni przestanie spędzać nam sen z powiek, a nasza łazienka bez większego wysiłku stanie się czysta jak łza.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d49rffa

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49rffa
d49rffa