Zamrażarki do rodzinnej spiżarni za mniej niż 1000 zł. Bezpiecznie przechowuj swoje zapasy
Większość rodzin chowa zapasy w zamrażarkach dołączanych do chłodziarek, jednak ich pojemność pozostawia wiele do życzenia. Dlatego dobrą opcją będą zamrażarki wolnostojące lub do zabudowy, skrzyniowe i szufladowe. Zobacz, jakie modele dostaniesz za mniej niż 1000 zł.
03.09.2019 | aktual.: 03.09.2019 15:37
Skrzyniowa czy szufladowa?
Zamrażarki wolnostojące dzielą się na dwa rodzaje pod względem kształtu, wysokości i rodzaju komór. Zamrażarka szufladowa najbardziej przypomina lodówkę, jest więc dość wąska i wysoka. W środku możemy znaleźć segmenty oddzielone szufladami albo półkami, które umieszczone są jedne pod drugimi. To ułatwia segregację produktów, bo w jednej szufladzie możemy umieścić mięso, w innej warzywa czy owoce zamknięte w specjalnych workach. Tego typu modele mogą mieć również oświetlenie jak w tradycyjnych chłodziarkach, więc wyszukanie potrzebnych produktów nie będzie stanowić problemu.
Zamrażarka skrzyniowa ma jedną dużą komorę, do której przytwierdza się duże kosze. W ten sposób segregacja produktów jest łatwiejsza, ale nie aż tak łatwa jak w przypadku zamrażarki szufladowej, gdyż bardzo często trzeba głęboko sięgać po konkretne produkty. Z tego więc względu będzie to model dobry do przechowywania jednego rodzaju żywności. Ten typ zamrażarki ma z reguły bardzo dużą pojemność, ale jest o wiele szerszy i niższy od zamrażarki szufladowej, toteż może się nie sprawdzić w małych pomieszczeniach codziennego użytku, np. w kuchni.
Prócz zamrażarek wolnostojących dostępne są również zamrażarki do zabudowy, które przypominają konstrukcją zamrażarki szufladowe, ale nie można ich postawić w każdym miejscu.
Zamrażarka - najważniejsze parametry
Pojemność i rozmiary
Pojemność użytkowa zamrażarki podawana jest w litrach. Możemy kupić zarówno bardzo małe zamrażarki (np. kilkadziesiąt litrów, sto litrów) spełniające niewielkie potrzeby, jak i duże zamrażarki o pojemności nawet trzystu litrów. Pamiętajmy jednak, że im większa zamrażarka, tym więcej pobiera energii, dlatego bardzo ważny jest wybór odpowiedniej pojemności, gdyż niewykorzystane miejsce to dodatkowe koszta. Na to wpływa również osadzający się lód na ściankach komór, dlatego obecnie poleca się urządzenia z systemem No Frost.
Bardzo ważny jest również rozmiar, podawany w trzech wartościach: wysokość, szerokość, głębokość. Dzięki temu możemy dopasować zamrażarkę do wnętrza i pozostałych mebli.
Zdolność utrzymania temperatury bez zasilania lub zdolność zamrażania w ciągu doby
Czas, w którym zamrażarka jest zdolna utrzymać odpowiednią temperaturę bez zasilania, to ważny parametr w przypadku braku prądu z powodu awarii. Sprzęty ze średniej półki zdolne są utrzymać niską temperaturę przez ok. dobę, a urządzenia z wysokiej półki - nawet dwie doby. Z tym wiąże się również zdolność zamrażania, która wskazuje na to, ile produktów zamrażarka może zmrozić naraz w ciągu doby. Im wyższa jest ta wartość, tym lepiej, bo za jednym zamachem możemy zamrozić dużą liczbę produktów.
Klasa energetyczna
Klasa energetyczna to jeden z najistotniejszych parametrów przy wyborze zamrażarki, ponieważ jest to urządzenie stale podłączone do prądu, tak jak lodówka. Jeśli chcemy zaoszczędzić na energii elektrycznej, dobrze jest wybierać modele z klasą energetyczną A (niższe klasy praktycznie już nie występują). Najbardziej energooszczędna jest zamrażarka w klasie A+++.
Klasa klimatyczna
Klasa klimatyczna, oznaczana literami N, SN, T i ST, określa zakres temperatur zewnętrznych, w których dana zamrażarka może pracować bez zarzutu. W naszej strefie klimatycznej przeważają urządzenia z oznaczeniami N (normalna/umiarkowana) i SN (subnormalna/umiarkowana rozszerzona), pracujące w temperaturach od 10 do 32 stopni Celsjusza.
Artykuł stanowi część działań promocyjnych realizowanych z partnerami zewnętrznymi