Wygłuszanie ścian w domu. Najlepsze sposoby

Po całym dniu spędzonym w miejscu gwarnym, w mieście, gdzie o ciszę bardzo trudno, chcemy, by w domu otoczył nas spokój. Nie zawsze jednak budynek jest wzniesiony z materiałów wyciszających. Osoby mieszkające w bloku dobrze wiedzą, że bliska obecność sąsiadów przysparza wielu nieszczególnie przyjemnych doznań akustycznych. Co zatem zrobić, aby ściany w domu były ciche i zapewniały pożądany odpoczynek?

Wygłuszanie ścian w domu. Najlepsze sposoby
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

19.08.2016 | aktual.: 14.08.2017 13:45

Tapety i tkaniny

Jednym ze sposobów na wyciszenie ścian od wewnątrz są grube, nowoczesne tapety winylowe, na flizelinie. Są trwałe i wytrzymałe, można je myć, a dodatkowo tworzą grubą warstwę pozwalającą na zatrzymanie dźwięków oraz ograniczenie ich rozchodzenia się w pomieszczeniu. Równie dobrym pomysłem są tkaninowe okładziny, którymi wyścieła się ściany. Grubo tkane lub z tworzywa sztucznego stworzą doskonałą barierę dla hałasu. Niektóre materiały wykończeniowe do złudzenia przypominają skórę lub inne naturalne tkaniny i bardzo efektownie prezentują się w aranzacjach. Mieszkanie dośc skutecznie wyciszają też powieszone na ścianach dywany, makaty i kilimy.

Boazeria

Choć tradycyjne deski sosnowe to wizytówka designu sprzed 30 lat, dziś na nowo odkrywamy uroki boazerii. Bielone deski nie przypominają PRL-owskiej okładziny, ale wprowadzają skandynawski klimat do wystroju wnętrza. Boazeria występuje dziś też w innej formie. Może składać się z szerokich desek, które ułożone poziomo stanowią rustykalny element wykończeniowy. Wysokiej jakości drewno w postaci dużych płyt pomoże stworzyć wnętrze w stylu angielskiego klubu. Każda forma boazerii to doskonały bufor dla dźwięku.

Panele

Nowoczesne panele ścienne wykonane z tworzywa sztucznego są produkowane z myślą o ozdobie wnętrza, przy jednoczesnym jego wyciszeniu. Doskonale izolują od dźwięków, maskują niedoskonałości ściany, a po wewnętrznej stronie mają szczeliny, w których bez trudu poprowadzisz przewody elektryczne czy choćby głośnikowe. Mnogość modeli sprawia, że bez trudu wybierzesz panele pasujące do aranżacji. Ich montaż jest wyjątkowo prosty, dlatego można ułożyć je samodzielnie.

Korek

Ten naturalny materiał jest nie tylko efektowny, ciepły w dotyku i elastyczny, ale również doskonale wycisza. Nawet cienka warstwa korka czyni cuda. Specjalne okładziny ścienne wykonane z tego materiału spowodują, że wnętrze będzie się prezentować wyjątkowo nowocześnie i zapanuje w nim cisza. Wbrew pozorom korek jest wytrzymały i odporny na wilgoć, dzięki czemu przetrwa na ścianach długie lata.

Obraz
© Wicanders

Na duży hałas

Jeśli doraźne rozwiązania nie pomagają, trzeba stworzyć w mieszkaniu efektywniejszą barierę dla dźwięku. Dobrym pomysłem jest ustawienie szafy, garderoby lub biblioteczki przy ścianie, przez którą przenika najwięcej dźwięków. Z pomocą przychodzą także nowoczesne materiały budowlane oraz wykończeniowe: tynki akustyczne, płyty izolacyjne, panele akustyczne i folia dźwiękoizolacyjna.

Źródło artykułu:WP Dom
Wybrane dla Ciebie