Wybieramy wiertarkę idealną

Planujesz zakup narzędzia do wiercenia? Czeka cię trudny wybór. Możesz poprzestać na wiertarko-wkrętarce, ale raczej nie zrobisz nią dziury w ścianie. Z twardym murem i betonem nie zawsze poradzi sobie nawet wiertarka udarowa. Może więc zainwestować w cięższy sprzęt: młotowiertarkę?

Wybieramy wiertarkę idealną
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

09.04.2018 10:20

Najtańsze wiertarko-wkrętarki kosztują już około 80-100 zł. Za 300-400 kupisz całkiem porządną wiertarkę udarową, a za około 800-1500 zł niezłą młotowiertarkę, nie tylko do zastosowań amatorskich. Wszystkie one są stosunkowo proste w obsłudze i nie sprawią trudności nawet zupełnym laikom. O wyborze zadecyduje więc zasobność twojego portfela i planowane zastosowania.

Wiertarko-wkrętarki akumulatorowe

Już w nazwie zawarte są cenne informacje. Sprzętem tym będziesz mógł nie tylko osadzać i wykręcać wkręty lub śruby, ale też dasz radę wywiercić otwory. Zapomnij jednak o borowaniu dziury w murze, chyba że to ściana z lekkiego betonu komórkowego, o niedużej gęstości. Wiertarko-wkrętarki nadają się przede wszystkim do wiercenia w drewnie, płytach drewnopochodnych, płytach gipsowo-kartonowych. Jeśli chcesz używać wkrętarki także do wiercenia, zamiast standardowej o napięciu 14,4 V kup mocniejszą – o napięciu 18 V.

Obraz
© Shutterstock.com

Uchwyt narzędziowy wiertarko-wkrętarek jest zawsze beznarzędziowy, czyli do wymiany bitów (końcówek do wkręcania) lub wierteł nie musisz używać kluczyka. Wiertarko-wkrętarki są natomiast w miarę lekkie i bardzo poręczne. Akumulator uniezależnia cię od gniazdek elektrycznych. Możesz korzystać z takiego narzędzia nawet w plenerze. Warto kupić wiertarko-wkrętarkę z dwoma akumulatorami. Podczas gdy jeden będzie zasilał narzędzie, drugi będzie się ładował. Dzięki temu nie musisz obawiać się "przerwy w dostawie prądu".

Ciekawym, choć nie tanim produktem są akumulatorowe wiertarko-wkrętarki z funkcją udaru. Pod względem możliwości zastosowania są bardzo mocno zbliżone do wiertarek udarowych.

Wiertarki udarowe

Do wkręcania nadają się średnio, natomiast zdołasz nimi wywiercić małe i duże otwory nawet w twardych materiałach. Udar mechaniczny sprawia, że wiertło nie tylko się obraca, ale też wykonuje cykliczne ruchy w przód, uderzając w materiał. Trzeba wtedy silnie dociskać wiertarkę. Wiertarkami udarowymi po włączeniu funkcji udaru można wiercić w cegle, silikatach i betonie. Po wyłączeniu udaru – w drewnie, gazobetonie, pustakach ceramicznych, metalu, materiałach drewnopochodnych, płytach gipsowo-kartonowych. Niestety, aby wiertarka dobrze poradziła sobie z twardymi silikatami i betonem, musi mieć dużą moc – powyżej 500 W – i trzeba skorzystać z wysokiej jakości wiertła do betonu. W przeciwnym razie spalisz wiertło, a dziury nie zrobisz.

Obecnie coraz więcej wiertarek ma mechaniczny zacisk do osadzania wierteł, bez potrzeby używania w tym celu specjalnego kluczyka. Każda wiertarka udarowa ma w zestawie dodatkową rękojeść plastikową, mocowaną tuż przy uchwycie, umożliwiającą pewne trzymanie narzędzia obiema rękami. Zazwyczaj towarzyszy jej ogranicznik głębokości wiercenia, czyli metalowy pręt z podziałką metryczną, mocowany równolegle do narzędzia. Nie pozwala wiertłu wniknąć w ścianę głębiej, niż zaplanujesz. Możesz także spodziewać się kilku wierteł do drewna, metalu i betonu. Większość wiertarek udarowych czerpie energię z sieci, ale są też modele akumulatorowe.

Uchwyt wiertarki jest tak zbudowany, że można do niego zamocować także inne końcówki – na przykład tarcze z rzepem, do którego przyczepia się krążki papieru ściernego lub futerko polerskie. Wiertło da się też zastąpić otwornicą do robienia w drewnie otworów o dużej średnicy. Innymi polecanymi akcesoriami są sedniki, czyli wiertła do wycinania w drewnie okrągłych gniazd, ściernice szczotkowe do zdzierania z metalu farby i rdzy, mieszadła do farb albo kamienie szlifierskie.

Młotowiertarki

Są większe od wiertarek udarowych. Najlepsze wyposażone są w mechanizm udaru elektropneumatycznego. Nie wymaga on dociskania wiertła do materiału, wręcz przeciwnie. Dzięki takiemu udarowi uda się zrobić dziury nawet w twardym żelbecie. Co więcej, młotowiertarki mają też zazwyczaj funkcję kucia. Wystarczy więc zastąpić wiertło dłutem i uda się zrobić bruzdy w murze, skuć tynk lub wykuć gniazda albo duże otwory. Nie jest to natomiast narzędzie do prac precyzyjnych i nie używa się go do wiercenia w drewnie lub metalu.

O ile do wiertarek udarowych stosuje sie zwykłe wiertła o końcówce okrągłej w przekroju, o tyle do młotowiertarek potrzebne są wiertła systemu SDS. Mocuje się je w samozaciskowym uchwycie wiertarki, bez użycia kluczyka.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)