Trwa ładowanie...

Wybieramy dekoracyjne lampki LED-owe. Na co trzeba uważać?

Lata temu do wprowadzania w domu świątecznej atmosfery używano świeczek. Dzisiejsze lampki są od nich znacznie bezpieczniejsze, ale czy niezawodne? Jak mądrze wybrać świetlne dekoracje? Design i bezpieczeństwo muszą iść w parze.

Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Wybieramy dekoracyjne lampki LED-owe. Na co trzeba uważać?Źródło: Shutterstock.com
d2hy3sv

Lampki choinkowe są przeznaczone nie tylko do ozdoby drzewka. Wybierając świetlne dekoracje, zastanów się, do czego ci posłużą. Może będą pełnić funkcję girlandy nad kominkiem, okalać framugę okna, zwisać niczym sople z balkonowej balustrady albo dachu? Przeznaczenie światełek zdeterminuje twój wybór w największym stopniu. Poza tym powinieneś jeszcze obliczyć potrzebną długość kabla, dostosowując go do wymiarów elementów, które chcesz przystroić. Możesz też rozważyć opcję lampek na baterie, niewymagających podłączenia do prądu.

Pożądany efekt

To, jak intensywnie będą święcić lampki i jaki dadzą efekt, sprawdzisz już w sklepie. Zwykle są tam wyeksponowane przykładowe egzemplarze. Jest więc szansa, by ocenić, czy dane światełka nie będą zbyt rażące lub czy ich kolor będzie współgrał z bombkami. Jeśli chcesz dyskretnie podkreślić urok choinki, wybierz dekoracje dające delikatną zieloną lub białą poświatę. Jeżeli chcesz, by to właśnie światło stało się głównym motywem ozdobnym w pokoju, zdecyduj się na większe, różnokolorowe lampki. Na sklepowych półkach królują ostatnio świecące bawełniane kule oraz nowoczesne, przezroczyste lampki ledowe emitujące wielobarwne światło.

Nowa technologia

Rozprzestrzenienie się technologii ledowej nieuchronnie objęło także dekoracje świąteczne. Lampki choinkowe przybrały tym samym różne niezwykłe kształty, np. nitek, serduszek, gwiazdek, choinek, sopli czy aniołków. Tego typu ozdoby dają możliwość regulacji zarówno stopnia natężenia, jak i barwy światła. Wybór jest ogromny, także w zakresie cen. Ciekawie prezentują się również świetlne węże, z których można zrobić ozdobę o dowolnym kształcie.

Sprawdzona jakość

Atrakcyjność lampek zwykle jest brana pod uwagę w pierwszej kolejności. Pamiętaj jednak, że jeśli wykonano je z nieodpowiednich materiałów i nie mają właściwych zabezpieczeń, mogą stać się przyczyną pożaru. Dlatego kupuj dekoracje w sprawdzonych sklepach. Przewód powinien być stosunkowo gruby, ale też miękki - tylko odpowiednio elastyczny daje możliwość łatwiejszego formowania i zwijania. Dekoracje świetlne na sztywnych kablach są też bardziej podatne na złamania i uszkodzenia, szczególnie na mrozie.

Zgodnie z przeznaczeniem

Na opakowaniu lampek powinna się znaleźć informacja, czy dekoracje mogą być stosowane na zewnątrz. Jeśli są przeznaczone do użytku w pomieszczeniach, pod żadnym pozorem nie wieszaj ich w ogrodzie czy na balkonie. Oprawy takich światełek nie są szczelne, co oznacza, że dekoracje nie przetrwają trudnych warunków pogodowych, co więcej: mogą stać się przyczyną nieszczęścia.

Na opakowaniu lampek choinkowych poza informacją o ich przeznaczeniu powinien znaleźć się też zapis dotyczący ich prawidłowego użytkowania oraz potencjalnych zagrożeń, gdy są stosowane niezgodnie z instrukcją. To istotne, bo np. w przypadku niektórych świetlnych dekoracji przepalenie kilku lampek może skutkować przegrzaniem całego łańcucha - warto o tym wiedzieć i na bieżąco wymieniać niesprawne żarówki.

d2hy3sv

Lampki choinkowe sprzedawane na terenie Unii Europejskiej powinny być oznaczone symbolem CE, co oznacza, że są bezpieczne dla użytkowników. Szczególnie w przypadku lampek przeznaczonych na zewnątrz powinieneś zwrócić uwagę także na ich stopień ochrony. Oznacza się go literami IP oraz liczbami, z których pierwsza oznacza zabezpieczenie przed wnikaniem pod oprawę ciał stałych (w skali od 1 do 6), druga - cieczy (w skali od 1 do 8). Dla dekoracji przeznaczonych na dwór powinno to być minimum IP 44.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d2hy3sv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hy3sv
d2hy3sv