OgródWiosna na tarasie i balkonie. Jakie rośliny warto zasadzić i jak je pielęgnować?

Wiosna na tarasie i balkonie. Jakie rośliny warto zasadzić i jak je pielęgnować?

Wiosna na tarasie i balkonie. Jakie rośliny warto zasadzić i jak je pielęgnować?
Źródło zdjęć: © Unsplash

13.03.2020 14:30, aktual.: 13.03.2020 14:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Już wczesną wiosną można sadzić rośliny, które udekorują balkon lub taras i z powodzeniem przetrwają przymrozki. Bratki, jaskry i inne wiosenne kwiaty w mig roztoczą za oknem radosną aurę.

W tekście umieszczone zostały boksy promocyjne naszych Partnerów.

Na pierwszy ogień

...a raczej na ostatni mróz idealnie nadają się bratki. Są odporne na niską temperaturę, dlatego bez obaw można je sadzić już w marcu na balkonie. Przed wystawieniem na dwór warto jednak uprzednio je zahartować, stawiając w pierwszym tygodniu doniczki z roślinami na zewnątrz jedynie na kilka godzin dziennie.

Bratki są dostępne w licznych odmianach różniących się kolorami i wielkością kwiatów oraz charakterem rozrostu. Najdłużej kwitną odmiany typu Endurio albo Friolina o kaskadowym pokroju, które zachwycają kolorami i zapachem także późnym latem. Regularne podlewanie, a także nawożenie, zwiększają bujność kwiatów. Dobrze zabezpieczone na zimę mogą nawet przetrwać do następnego sezonu.

Wczesnowiosenne kompozycje uatrakcyjniają też odporne na przymrozki ciemierniki i jaskry. Subtelną dekorację stanowią niezapominajki czy kwitnące od kwietnia aż do czerwca stokrotki. Wczesna wiosna to też dobra pora na wysianie do pojemników stojących na balkonie czy tarasie: chabrów, czarnuszki, groszku pachnącego, gipsówki, nagietków czy nasturcji.

Obraz
© Shutterstock.com

W maju już bez obaw można pokusić się o sadzenie rozsady kocanek, lwiej paszczy, petunii, żeniszka, begonii, aksamitek czy goździków. Aranżację balkonu ubarwią wysiane w tym samym czasie dzwonki ogrodowe i goździki brodate.

Kolorowe cebule

W kwietniu, a nawet marcu, na balkonie czy tarasie mogą zakwitnąć szafirki i ich mniej popularne krewne – puszkinie, cebulice, przebiśniegi, kosaćce, narcyzy, ranniki czy zawilce. Aby jednak tak się stało, cebulki należy posadzić jesienią.

Nie wszystkie rośliny cebulowe mogą zimować w gruncie, dlatego zaleca się ich sadzenie właśnie wiosną. Tygrysówkę, zefirant czy niektóre odmiany mieczyków można sadzić od połowy kwietnia. To na ogół również dobra pora dla hiacyntów, żonkili oraz karłowatych odmian tulipanów.

Obraz
© iStock.com

Na ogół jako pierwsze wśród roślin cebulowych nadają się do wystawienia na taras czy balkon krokusy dostępne w wielu barwach. Fioletowe, purpurowe, białe, żółte i różowe tworzą idealne kompozycje na wiosnę. Można je zasadzić samodzielnie, wzbogacając ziemię nawozem albo kupić w niewielkich doniczkach w marketach ogrodniczych czy kwiaciarniach już w fazie rozkwitu.

Rośliny cebulowe dobrze prezentują się w grupach. Ciekawe efekty daje wielowarstwowe obsadzanie donic cebulkami, pozwalające na uzyskanie urozmaiconych kompozycji w jednym pojemniku. Umieszczając w nim cebulki, należy dostosować głębokość sadzenia do ich wielkości.

Kwiaty doniczkowe w dobrej formie

Do stworzenia kompozycji roślin na balkonie lub tarasie można wykorzystać zarówno tradycyjne doniczki, jak i wiklinowe kosze, drewniane skrzynki czy metalowe wiadra. Jeśli w jednym pojemniku sadzimy kilka różnych gatunków roślin, pamiętajmy, aby miały podobne wymagania. Na ogół separuje się np. bratki, które wolą ziemię o kwaśnym odczynie.

Balkon lub taras położony od południa jest na ogół ciepły i dość słoneczny. Rośliny najlepiej więc podlewać tam dwa razy dziennie – rano i wieczorem, a w chwilach najintensywniejszego nasłonecznienia zapewnić im nieco cienia. W pozostałych przypadkach wystarczy podlać balkonowy ogródek raz na dobę, najlepiej późnym popołudniem. Słońce najlepiej zniosą nasturcje, wilce, kocanka ogrodowa, rozchodniki, lawenda czy cynie.

Obraz
© Shutterstock.com

Taras czy balkon położony od północy lub w zacienionym miejscu jest z kolei wymarzony dla wielu roślin cebulowych oraz kwiatów, które lubią słońce w umiarkowanym stopniu, np. niecierpków, fuksji, hortensji lub begonii. Dobór gatunków powinien być więc ściśle związany z warunkami panującymi na balkonie lub tarasie.

Dla większości kwiatów balkonowych odpowiednie jest uniwersalne podłoże dostępne w sklepach ogrodniczych. Rośliny wymagające intensywnego nawożenia (np. pelargonie lub surfinie) warto posadzić w glebie stopniowo uwalniającej nawóz granulowany. Nawożenie, podobnie jak podlewanie, należy oczywiście dobrać indywidualnie. U niektórych gatunków zbyt duża ilość nawozu może nawet zahamować kwitnienie. Ważne jest też regularne usuwanie zwiędłych liści i kwiatów, co zapobiega pojawianiu się na roślinach pleśni i grzybów.

Obraz
© iStock.com

W tekście umieszczone zostały boksy promocyjne naszych Partnerów.

Źródło artykułu:WP Dom
Komentarze (41)