Trwa ładowanie...
d4c8lgw
Kalkulatory Budowlane
tarasy i balkony

Zastosowania lecznicze pelargonii. Ma zbawienny wpływ na organizm

Pelargonia afrykańska to roślina pochodząca z północnych rejonów Afryki. Jej cenne właściwości lecznicze wykorzystywane były w medycynie ludowej już wiele wieków temu. Zobacz, jak możesz ją wykorzystać dzisiaj.
Share
Pelargonia działa przeciwwirusowo i antybakteryjnie
Pelargonia działa przeciwwirusowo i antybakteryjnieŹródło: Shutterstock.com
d4c8lgw

Uprawa pelargonii afrykańskiej

Pelargonia afrykańska to jedna z odmian pelargonii ozdobnych, które królują na naszych balkonach. Jest rośliną bardzo łatwą w uprawie i pielęgnacji. Roślina charakteryzuje się ciemnoczerwonymi kwiatami i intensywnym zapachem. Oprócz walorów estetycznych posiada również cenne właściwości zdrowotne.

Podobnie jak inne pelargonie, pelargonia afrykańska nie ma wygórowanych wymagań związanych z jej pielęgnacją. Roślina najlepiej czuje się na stanowisku słonecznym lub w lekkim półcieniu. Do obfitego kwitnienia potrzebuje regularnego podlewania i nawożenia. Na skalę masową ta pelargonia lecznicza uprawiana jest na ekologicznych plantacjach znajdujących się w Afryce.

  iStock.com
Źródło: iStock.com

Właściwości rośliny

Pelargonia afrykańska posiada szereg niezwykłych właściwości leczniczych. Od lat stosowana jest jako środek immunostymulujący, zwalczający bakterie, wirusy i inne drobnoustroje chorobotwórcze, mające negatywny wpływ na kondycję całego organizmu. Preparaty zawierające wyciąg z tej rośliny przyczyniają się również do wzmocnienia układu odpornościowego, co jest szczególnie ważne w okresie zachorowań na przeziębienia i grypę.

d4c8lgw

Pelargonia afrykańska posiada również właściwości przeciwgrzybiczne. Wykazuje także zdolność pobudzania ruchów rzęsek w układzie oddechowym. Dzięki temu wspomaga usuwanie drobnoustrojów i wszelkich zanieczyszczeń z górnych dróg oddechowych. Ma to niebagatelne znaczenie podczas problemów z uciążliwym kaszlem i odkrztuszaniem. Dzięki tak licznym właściwościom, opinie na temat preparatów z wyciągiem z tej rośliny są bardzo pozytywne.

  iStock.com
Źródło: iStock.com

Wyciąg z pelargonii afrykańskiej

Do celów leczniczych wykorzystywany jest dojrzały korzeń rośliny, który stanowi źródło glikozydów, kumaryny, fenolokwasów, kwasów tłuszczowych, flawonoidów, a także proantocyjanidów. Wyciąg z pelargonii afrykańskiej jest wykorzystywany do produkcji preparatów dostępnych jako krople, syropy czy tabletki. Zaleca się stosowanie tych preparatów jako zamiennik kuracji antybiotykowej, która, jak wiadomo, niesie za sobą skutki uboczne.

d4c8lgw

Ponieważ wyciąg z pelargonii afrykańskiej jest produktem naturalnym, mogą go przyjmować również dzieci. Krople można podawać dzieciom już powyżej 12 miesiąca życia. Tabletki i syrop zalecane są dla dzieci powyżej szóstego roku życia.

Czy to pelargonia lecznicza? Dzięki właściwościom antybakteryjnym i przeciwwirusowym, pelargonia afrykańska bardzo dobrze sprawdza się w zwalczaniu zapalenia oskrzeli, zatok i innych schorzeń układu oddechowego. Wiele lat temu stanowiła doskonałe panaceum do walki z jakże niebezpieczną chorobą – gruźlicą.

Pelargonia lecznicza pomaga również w zwalczaniu biegunek i kolki jelitowej. Łagodzi też dolegliwości menstruacyjne, a także pomaga leczyć zapalenie błony śluzowej żołądka. Doskonale sprawdza się także w zwalczaniu schorzeń dermatologicznych, m.in. trądziku. Warto więc stosować ten naturalny produkt, aby cieszyć się dobrym zdrowiem.

Jeśli interesuje cię uprawa tych kwiatów, przeczytaj więcej informacji na temat pelargonii.

d4c8lgw

Podziel się opinią

Share
d4c8lgw
d4c8lgw