Wentylacja domu z kominkiem
W pomieszczeniu, w którym pracuje jakiekolwiek urządzenie spalające paliwo, bardzo ważne jest zapewnienie poprawnej wentylacji. Jak powinna działać i jakie może sprawiać problemy w pomieszczeniu z kominkiem?
19.06.2017 | aktual.: 20.06.2017 10:11
Działanie kominka ma bardzo duży wpływ na wentylację pomieszczeń – i to w całym domu. Spalanie paliwa powoduje, że do paleniska jest zasysany duży strumień powietrza. Jeśli nie zostanie to uwzględnione w systemie wentylacji, mogą pojawić się problemy – trudności z rozpaleniem ognia, zadymianie pomieszczeń lub zakłócenia w usuwaniu z nich powietrza.
Wentylacja domu z kominkiem: doprowadzenie powietrza
Większość kominków, nawet wyposażonych w zamykany wkład, ma konstrukcję otwartą, czyli umożliwiającą napływ do komory spalania powietrza z pomieszczenia. Działają na zasadzie podciśnienia i dodatkowo wymuszają napływ do pomieszczeń powietrza spoza domu. System ten prawdza się pod warunkiem istnienia otworów, przez które może odbywać się cyrkulacja na określonym poziomie.
Brak powietrza powoduje, że w kominku trudno rozpalić ogień. Nawet jeśli się to uda, ciąg okazuje się na ogół zbyt słaby do tego, by spaliny wypływały na zewnątrz przez komin, nawet gdy jest on czysty i ma prawidłowe wymiary. Wtedy też często dochodzi do odwrócenia ciągu w przewodach wentylacyjnych – przez najbliższą kratkę wentylacyjną powietrze napływa do pomieszczenia, zamiast przez nią wypływać.
To też cię zaciekawi. Jaka wentylacja jest najlepsza?
W rezultacie spaliny mogą nie być odprowadzane przez komin w całości i pozostawać w pomieszczeniu. A ponieważ spalanie w takich warunkach odbywa się zwykle z niedoborem tlenu, jest w nich obecny tlenek węgla, czyli czad, co grozi zatruciem domowników.
Instalując kominek, szczególną uwagę trzeba poświęcić doprowadzeniu do niego powietrza. Najlepiej wykonać w tym celu specjalny otwór w ścianie zewnętrznej pod podłogą, podłączyć do niego przewód wentylacyjny o średnicy 160–200 mm (w zależności od mocy kominka) lub odpowiednich wymiarów przewód prostokątny i doprowadzić go jak najbliżej paleniska, nawet do wnętrza obudowy wkładu kominkowego.
Niektóre wkłady mają króciec umożliwiający podłączenie takiego przewodu – wtedy powietrze może być doprowadzone bezpośrednio do komory spalania – oraz szczelnie zamykaną komorę, dzięki czemu nie ma problemu z wypływem dymu do pomieszczenia.
Jeśli montaż przewodu jest zbyt kłopotliwy, można z niego zrezygnować i poprzestać na wykonaniu odpowiednio dużego otworu nawiewnego w ścianie zewnętrznej pomieszczenia z kominkiem. Jednak wtedy trzeba się liczyć ze zwiększonymi stratami ciepła i dyskomfortem spowodowanym przepływem sporej ilości zimnego powietrza w kierunku kominka. Otwór nawiewny powinien być zamykany na czas, gdy kominek nie działa. Również w przewodzie potrzebna jest przepustnica umożliwiająca odcięcie dopływu powietrza.
Wentylacja domu z kominkiem: bezpieczny wywiew
Wymaganym elementem systemu wentylacji w pomieszczeniu z kominkiem jest też otwór wywiewny, przez który powietrze może być usuwane bezpośrednio na zewnątrz przewodem wentylacyjnym (na wypadek zadymienia). W domu z kominkiem z otwartą komorą spalania zabronione jest stosowanie wentylacji mechanicznej wywiewnej, bo jej działanie mogłoby spowodować wysysanie dymu z przewodu kominowego do pomieszczenia.
Oprócz wentylacji naturalnej (grawitacyjnej) można stosować jedynie wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną zrównoważoną albo nadciśnieniową, czyli taką, w której strumień powietrza usuwanego nie jest większy niż doprowadzanego. Jeśli zatem chcesz mieć w domu mechaniczny wyciąg, na przykład w kuchni połączonej z salonem, w którym jest kominek, należy zainstalować w kominku wkład lub kasetę z zamkniętą komorą spalania.