Trwa ładowanie...

Wąskie zmywarki. Wydajne i eleganckie urządzenia do niewielkich kuchni

Wąskie zmywarki przydają się wszędzie tam, gdzie szeroki, pełnowymiarowy model się nie zmieści lub ze względu na codzienną ilość brudnych naczyń byłby zbyt duży. Mogą mieć zaledwie 45 cm szerokości, a w niczym nie ustępują większym urządzeniom.

Wąskie zmywarki. Wydajne i eleganckie urządzenia do niewielkich kuchniŹródło: iStock.com
d3xg9x1
d3xg9x1

Dobry sprzęt w atrakcyjnej cenie — wąskie zmywarki

Mała zmywarka zazwyczaj zmieści się nawet w najmniejszej kuchni. Jeśli ergonomia w organizacji przestrzeni jest dla ciebie ważna lub nie potrzebujesz dużego sprzętu, bo np. często wyjeżdżasz i rzadko gotujesz – modele do 50 cm szerokości sprawdzą się idealnie. Wydajne modele w dobrej klasie energetycznej kupimy teraz z rabatem.

Mała nie znaczy gorsza – wybieramy wąską zmywarkę

Dawniej zakup zmywarki wiązał się z dylematem wyboru pomiędzy: ceną, pojemnością, wydajnością i rozmiarem. Często mały i skuteczny w usuwaniu zabrudzeń naczyń model okazywał się bardzo drogi. A dostępne w atrakcyjniejszej cenie pełnowymiarowe modele nie mieściły się na niewielkiej przestrzeni kuchni, np. w bloku lub niewielkim aneksie kuchennym. Teraz węższe zmywarki są dużo tańsze, a ich pojemność, klasa energetyczna i skuteczność prezentują się zaskakująco korzystnie.

Ile zmieści mała zmywarka?

Optymalna pojemność zmywarki nie wynika wyłącznie z jej zewnętrznych wymiarów. Duże urządzenie może mieć grubsze ścianki oraz nieergonomiczne kratki, na których mieści się mało naczyń, z kolei dużo mniejszy sprzęt może okazać się lepiej przemyślany i bardziej pojemny. Sprytne wnętrze zmywarki zwiększa jej pojemność nawet o kilka zestawów naczyń.

d3xg9x1

Węższe modele zmywarek mieszczą średnio od 10 do 13 kompletów naczyń. Takie odniesienie to popularna miara pojemności tych urządzeń. Komplet obejmuje: talerz do zupy lub miskę, duży talerz, talerzyk, kubek bądź szklankę oraz zestaw sztućców. Dla porównania standardowe zmywarki o szerokości 60 cm i więcej często mieszczą np. 15 kompletów.

Zmywarki dla singla lub pary

Nie zawsze najbardziej pojemna zmywarka to najlepszy wybór. Stopniowe dokładanie do urządzenia kolejnych naczyń zapełni zmywarkę w kilka chwil, ale tylko wtedy, kiedy zmywamy po obiedzie dla kilku osób. Pary, single czy osoby starsze mogą mieć problem z "uzbieraniem" odpowiedniej liczby talerzy i kubków do zmywania, a pozostające w urządzeniu brudne naczynia mogą w upalny dzień dość szybko zacząć wydzielać nieprzyjemny zapach.

Producenci małych zmywarek liczą się z tym, że single muszą zapełniać całą zmywarkę przez kilka dni, dlatego można skorzystać z programu "połowa wsadu", tak samo jak w wybranych modelach pralek. To duża oszczędność w zużyciu wody, jednak urządzenie zużyje taką samą ilość energii elektrycznej.

d3xg9x1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xg9x1