Wakacyjne zagrożenia. Jak zabezpieczyć dom na czas letnich wyjazdów?

Wakacje to okres, w którym zostawiamy dom czy mieszkanie bez opieki na wiele dni. Wiedzą o tym doskonale złodzieje, którzy w tym czasie często planują włamania. Lista metod sprawdzania przez złodziei, czy wyjechaliśmy na wakacje, jest długa, a wraz z rozwojem technologii pojawiają się kolejne.

Wakacyjne zagrożenia. Jak zabezpieczyć dom na czas letnich wyjazdów?
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

16.07.2018 | aktual.: 17.07.2018 11:39

Jak złodzieje sprawdzają, czy mieszkanie jest puste?

#

• Obserwacja, czy okna są zamknięte. Sprawdzają też, czy w ciągu dnia to się zmienia.
• Podrzucanie ulotek pod drzwi i obserwowanie, czy zostały uprzątnięte.
• Obserwacja, czy w mieszkaniach pali się światło, a jeśli tak, to czy jest włączane o tej samej porze (dzięki temu złodziej wie, czy korzystamy z automatycznego włącznika).
• Sprawdzanie skrzynki pocztowej, czy jest regularnie opróżniana.
• Dzwonienie domofonem do mieszkań, by sprawdzić, kto przebywa w domu.
• Metoda na klamkę – sprawdzanie, czy drzwi wejściowe są zamknięte.
• Metoda na ciastka – włamywacze podrzucają pod wycieraczkę ciasteczka. Jeśli się nie skruszą, wiedzą, że nikt nie wchodził do mieszkania.
• Nasłuchiwanie pod drzwiami.
• Monitorowanie mediów społecznościowych, czy są w nich informacje o naszych wyjazdach wakacyjnych.

Włamanie to nie jedyne zagrożenie, jakie czyha na nasze domostwa. Nawet niewielkie nieszczelności w instalacji wodnej mogą po wielu dniach naszej nieobecności stać się wielkim problemem, a szkody mogą być wyliczane na bardzo duże kwoty. Dużym zagrożeniem bywa również wadliwa instalacja gazowa. Dlatego by wyjazd był udany, należy wykonać kilka czynności. Dzięki temu na wakacjach będziemy mogli skupić się na wypoczynku.

Dobry sąsiad to skarb

#

Większość wymienionych wyżej niebezpieczeństw można ograniczyć dzięki dobrym relacjom sąsiedzkim. W razie jakiegokolwiek zagrożenia to właśnie sąsiad może zainterweniować szybciej niż policja czy grupa ochroniarska i odstraszyć potencjalnego złodzieja. Sąsiad może także pomóc w usuwaniu śladów naszej dłuższej nieobecności – opróżniając naszą skrzynkę na listy, pozbawi włamywaczy cennych dla nich wskazówek o tym, że w mieszkaniu nikt obecnie nie przebywa, o podlaniu kwiatów lub nakarmieniu kota nie wspominając. Może również przewietrzyć mieszkanie oraz zebrać ulotki pozostawione pod drzwiami. Ponadto to dzięki sąsiadowi szkody po nieoczekiwanym zalaniu można ograniczyć do minimum.

Jak przełamać pierwsze lody, gdy nie znamy sąsiadów? Można skorzystać z pomocy działających w całej Polsce organizacji, które za cel obrały sobie integrację społeczności lokalnych. Znamienitym przykładem takich działań jest działające w Warszawie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Lokalnych CAL, które organizuje szereg działań wzmacniających relacje sąsiedzkie. Jak się okazuje, mogą one pozytywnie wpływać nie tylko na integrację, ale również na poczucie bezpieczeństwa.

Możemy też nawiązać kontakt indywidualnie. Pomoże w tym specjalna zawieszka, którą można zawiesić na drzwiach mieszkających obok nas osób. Wystarczy wypisać na niej swoje namiary kontaktowe. Zawieszkę można pobrać TUTAJ.

Przedwyjazdowa lista

#

Jeśli nawiązałeś kontakt z sąsiadami, to pierwszy, najtrudniejszy krok do bezpieczeństwa w czasie wyjazdów za tobą. Teraz jeszcze kilka mniejszych zadań - przygotuj sobie dwie listy przed wakacyjnym wyjazdem i postaraj się odhaczyć na nich wszystkie z poniższych pozycji. To gwarant spokojnych wakacji.

Obraz
© Materiały prasowe

Gdy sąsiedzi wiedzą o twoim wyjeździe, będą czujniejsi i zwrócą baczniejszą uwagę na podejrzane osoby czy hałasy w twoim mieszkaniu. Warto więc dbać o dobre relacje i warto pamiętać o kilku rzeczach, które powinniśmy wykonać przed wyjazdem. Dzięki temu w czasie wakacji będziemy mogli skupić się na wypoczynku, zamiast stresować się losowymi sytuacjami.

Obraz
© Materiały prasowe
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)