W poszukiwaniu ochłody. Wentylatory na upalne dni
Mobilne, z różnego rodzaju regulacjami kierunku i mocy działania oraz dostępne w atrakcyjnej cenie. Takie właśnie są wentylatory. Te praktyczne urządzenia nadal stanowią jeden z najprostszych i najbardziej dostępnych sposobów ochładzania.
17.06.2019 | aktual.: 18.06.2019 10:04
Prosty, tani i skuteczny - wentylator
Wentylatory i cyrkulatory to praktyczne urządzenia, które przynoszą nam ulgę, kiedy robi się gorąco. Mogą to być proste, działające punktowo wiatraczki, większe i mocniejsze wentylatory na regulowanym stojaku, praktyczne cyrkulatory lub mocne i wydajne wentylatory kolumnowe. Ich zasada działania jest podobna: nie wpływają bezpośrednio na temperaturę pomieszczenia, ale dzięki wprawianiu w ruch powietrza w całym pokoju nie odczuwamy upałów tak mocno. Najwyżej oceniane wentylatory są ciche, wydajne, niewielkie i mają dodatkowe opcje. Sterowanie pilotem i funkcja nawilżania powietrza to jedne z najbardziej przydatnych funkcji w czasie gorących dni.
Dostosuj do swoich potrzeb – wentylatory i cyrkulatory
Kilka trybów regulacji wiatraka pozwoli dopasować jego działanie dokładnie do naszych potrzeb. Regulowana wysokość to kontrola poziomu, na którym nawiew będzie najsilniejszy. W praktyce oznacza to, że jeśli lubimy czuć na twarzy chłodny podmuch, to ustawimy urządzenie tak, aby było to możliwe. Jeśli zaś jest to dla nas nieprzyjemne, strumień podmuchów możemy skierować lekko górę lub w dół.
Prosty wentylator ma ograniczone pole działania i wpływa na powietrze tylko bezpośrednio przed urządzeniem. Bardziej uniwersalny jest cyrkulator. Wygląda tak samo, ale w wywołuje ruch powietrza także na boki lub w górę i w dół, dzięki czemu odczuwamy większy komfort w całym pomieszczeniu. W ten sposób równomiernie rozprowadza schłodzone lub ogrzane powietrze. Cyrkulator może być używany też zimą w celu szybszego i wydajniejszego ogrzewania. Kluczowa kwestia i najważniejszy parametr, który doceniamy w szczególności w dni wyjątkowo upalne, to regulacja mocy nawiewu. Może być ona płynna lub stopniowana. Dzięki czemu nasz wentylator może generować subtelny wiaterek lub solidne podmuchy zimna.
Komfortowe warunki nawet w upalny dzień
Istotne kwestie w wyborze odpowiedniego wiatraka to także pobierana przez urządzenie energia elektryczna i poziom generowanego hałasu. Wpływają one na satysfakcję z eksploatacji produktu, zwłaszcza kiedy działa w nocy i w miejscach, gdzie śpią dzieci. Słyszalne terkotanie towarzyszące starszym modelom w nowoczesnych zostało zniwelowane, a jeśli zależy nam na ultracichym urządzeniu, możemy postawić na modele całkowicie bezgłośne.
Chłodzą i zdobią — eleganckie i ciche wentylatory
Proste, ekonomiczne wentylatory są praktyczne, ale nie wszędzie pasują. Choć elegancka kancelaria lub gabinet są już najczęściej wyposażone w nowoczesną klimatyzację, to nie zawsze jest to standardem i czasem trzeba się wspomóc wentylatorem. Eleganckie modele sprawdzą się tam, gdzie klimatyzacji nie da się zainstalować ze względu na bariery architektoniczne, a na duży klimatyzator stojący brak miejsca, jak np. w małych mieszkaniach w blokach. To wydajne i przyjemne dla oka urządzenia, które pasują nawet do wykwintnych wnętrz. Prezentują się nietypowo, lecz kryją całkiem niezłe parametry, dzięki czemu nie będą tylko ozdobą, ale też dobrze spełnią swoją funkcję.