W oparach luksusu, czyli niedrogie sposoby na saunę w domu
25.10.2017 | aktual.: 25.10.2017 13:13
Duńskie hygge i szwedzkie lagom zyskały w ostatnim czasie światowy rozgłos. Jednak to w fińskim słowniku od dawna istnieje słowo, które można traktować jako synonim szczęścia. To löyly, czyli para wodna powstająca w wyniku polania wodą gorących kamieni w saunie. Myślisz, że nie stać cię na taki luksus? Sprawdź, jakie rozwiązania pozwolą ci na urządzenie sauny w domu.
Dobroczynne właściwości sauny są znane od dawna. Korzystanie z niej wzmacnia odporność, poprawia krążenie, oczyszcza organizm, pomaga leczyć choroby skóry, reumatyzm i schorzenia górnych dróg oddechowych. Relaksuje, koi nerwy, a tym samym podnosi jakość snu i wprowadza w dobry nastrój. Jeśli te argumenty cię przekonują, pomyśl o saunie w domu. Dobrze jest zainstalować ją już na etapie wyposażania łazienki, choć można też zrobić to później.
Mniej znaczy taniej
Szacuje się, że koszty instalacji sauny w domu wynoszą ok. 6-7 tys. zł. Wszystko jednak jest uzależnione od konkretnego rozwiązania. W zależności od jej rodzaju czy wybranych materiałów cena może osiągnąć pułap nawet 50 tys. zł. Jeśli stan konta nie pozwala jednak na taki luksus, koszty obniżysz, zmniejszając metraż pomieszczenia. Aby sauna w domu spełniała swoją funkcję i była komfortowa, wystarczy powierzchnia 2 x 2 m, a nawet nieco mniejsza. Możesz nawet zdecydować się na kabinę pozwalającą przyjęcie jedynie pozycji siedzącej, a nie leżącej. Sauna i tak spełni swoją rolę!
Materiał za rozsądną cenę
Wyposażenie łazienki w saunę wiąże się z wyborem materiału do jej budowy, którym przede wszystkim jest drewno, choć do wykonania części frontowej możesz wykorzystać np. szkło. Najpopularniejszy materiał na ściany sauny to drzewa iglaste, takie jak skandynawska sosna lub świerk, albo cedr kanadyjski (uprzednio oczyszczone z żywicy). Ponieważ te gatunki nie należą do najtańszych, saunę w domu możesz wykonać stosując drewno brzozowe lub sosnowe. Będą równie dobre, a tańsze w zakupie. Zadbaj tylko o to, by deski zostały pozbawione sęków i żywicy.
Wyposażać z głową
Ważne jest nie tylko to, z czego wykonana jest sauna, ale też jak jest wyposażona. Podstawowy punkt programu to piec, którego koszty są różne w zależności od rodzaju. Ponieważ więcej zapłacisz za model wytwarzający parę, zdecyduj się na saunę suchą. Ceny możesz też regulować, wybierając siedziska. W ich przypadku kwoty są uzależnione od gatunku drewna, więc możesz dobrać je z taką samą dozą rozsądku, jak w przypadku budowy samej kabiny. Sauna w domu musi być wyposażona w źródła światła zasłonięte oprawami. Poszukaj ekonomicznego oświetlenia, ale nie zapominaj o jakości i bezpieczeństwie!
Gotowe rozwiązanie
Aby zaoszczędzić nie tylko na pieniądzach, ale też na czasie, możesz kupić saunę prefabrykowaną. Jest ona dostarczana w postaci elementów, które należy zmontować (ściany, podłoga, sufit, ławki). Taki rodzaj sauny w domu może mieć konkretne wymiary, zaczynające się od 1,2 x 1,2 m. Tym sposobem możesz też zamówić projekt indywidualny, ale to niestety podniesie koszty. Wybór gotowych kabin na rynku jest bardzo duży, różnią się one od siebie zastosowanymi materiałami, wyposażeniem i… kosztem. Jeśli prześledzisz dokładnie oferty producentów, masz szansę trafić na okazję w dobrej cenie.
A może sauna kompaktowa?
Jeśli mimo najszczerszych chęci nie masz miejsca na upragnioną saunę w domu, jest dla ciebie rozwiązanie! Sauna w formie… maty germanitowej nie zajmie zbyt dużo miejsca, a z powodzeniem zastąpi prawdziwą kabinę. Jest zasilana elektrycznie, składa się z wielu niezbędnych warstw, a jedyny (ewentualny) jej minus jest taki, że może z niej korzystać jedna osoba. Po zakończeniu seansu saunę bez problemu schowasz do szafy lub w inne ustronne miejsce.