Trwa ładowanie...

Umywalka do łazienki. Eleganckie modele nie są drogie

Wybór odpowiedniej umywalki to kwestia nie tylko estetyczna, ale również praktyczna. Jeśli chcesz nadać łazience interesującego wyglądu, zamiast zwykłego modelu postaw na wersje nablatowe lub podblatowe. Nie wykosztujesz się.

Umywalka do łazienki. Eleganckie modele nie są drogieŹródło: Shutterstock.com
d4lys7u
d4lys7u

Wymiana umywalki to odpowiedni moment na to, by zmienić jej ustawienie, należy więc pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Jak ustawić umywalkę?

Optymalna odległość między umywalką a podłogą wynosi około 90 cm, w ten sposób może korzystać z niej każdy, włącznie z małymi dziećmi. Powinna znajdować się w takim miejscu, by przed nią swobodnie minęły się dwie osoby. W ten sposób oszczędzisz sobie problemów podczas użytkowania. Liczy się również głębokość misy. Im będzie płytsza, tym większe prawdopodobieństwo, że podczas porannej toalety zachlapiesz okolice umywalki. Zbyt głębokie misy mogą zabierać zbyt dużo miejsca, zwłaszcza jeśli decydujesz się na model nablatowy.

Umywalka podblatowa

Umywalka, która niemal w całości znajduje się pod blatem łazienkowym nazywana jest podblatową. Zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż umywalki nablatowe, a także jest dużo łatwiejsza w utrzymaniu. Nie ma w niej wielu trudnodostępnych zakamarków, w których gromadzi się brud. Znakomicie komponują się z blatami wykonanymi z marmuru.

iStock.com
Źródło: iStock.com

Wadą takiego rozwiązania jest jednak ograniczenie przestrzeni pod blatem. Zwykle to właśnie tam trzymamy część kosmetyków czy przyborów do mycia zębów. Jeżeli umywalka będzie głęboka, część przestrzeni pod blatem nie będzie nadawać się do użytku.

Elegancka misa

Ostatnimi czasy najchętniej wybiera się umywalki nablatowe, które wyglądem przypominają stylowe misy. Można nałożyć ją na obszerny blat, tym samym zyskując dodatkową szafkę na kosmetyki i nie zaburzając wystroju łazienki. Doskonale sprawdzi się we wnętrzach, w których dominuje drewno, można je bowiem łączyć z niemal każdym rodzajem szafki łazienkowej.

Największym atutem takiego rozwiązania jest interesujący design. W przeciwieństwie do prostych umywalek odpływ jest całkowicie ukryty w szafce, a z boku umywalka wygląda jak prosta misa stojąca na stoliku. Poza modelami nablatowymi warto również wziąć pod uwagę umywalki wpuszczane. Jeśli nie chcesz, by misa zbytnio wystawała za blat, warto nieco "wtopić" ją w powierzchnię szafki. Nie zaburzy to wystroju, a wręcz przeciwnie, może sprawić, że zyska on ciekawy charakter.

Jedna czy dwie umywalki

Nic nie stoi również na przeszkodzie, by zainwestować w nieco większy blat i postawić na nim dwie umywalki. Przemawia za tym przede wszystkim kwestia wygody, rozwiąże to poranne kłótnie o to, kto ma pierwszeństwo podczas porannej toalety. Możesz zdecydować się na dwie osobne umywalki lub jedną z dwoma połączonymi niszami.

Oczywiście nie każda łazienka będzie w stanie pomieścić dwie umywalki. Aby zapewnić najlepszy komfort użytkowania, każda z nich powinna mieć około 60 cm szerokości, do tego dochodzi jeszcze przestrzeń między obiema misami czyli 10-20 cm. Może się kazać, że łazienka o niewielkim metrażu będzie zbyt mała na takie rozwiązanie.

d4lys7u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4lys7u