Trwa ładowanie...
ycipk-20xjqa

Ułatw sobie pieczenie świątecznych ciast. Zalety robotów planetarnych

Robot planetarny to przyjaciel każdego miłośnika gotowania i pieczenia. Jest prosty w obsłudze i niezwykle funkcjonalny, więc z pewnością ułatwi przygotowywanie świątecznych wypieków. Jakie zalety ma robot?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Robot planetarny jest niezastąpiony w kuchni
Robot planetarny jest niezastąpiony w kuchni (Shutterstock.com, Fot: Everyonephoto Studio)
ycipk-20xjqa

Cechy robota planetarnego

Robot planetarny różni się od standardowych robotów kuchennych nie tylko budową, ale też sposobem działania i funkcjonalnością. Na pierwszy rzut oka przypomina stacjonarny mikser, ale głowica z końcówką porusza się w specyficzny sposób, czyli dookoła własnej osi i jednocześnie wokół misy, co przypomina ruch planet. Kto raz wypróbował robota planetarnego, ten nie będzie chciał wrócić do zwykłego miksera stacjonarnego czy standardowego robota kuchennego.

ycipk-20xjqa

Robot planetarny jest zazwyczaj dosyć ciężki, duży i stosunkowo drogi, jednak jego funkcjonalność jest niezastąpiona, chociażby dlatego, że odciąża nasze mięśnie przy wyrabianiu ciężkiego i zwartego ciasta. To jednocześnie skraca czas przygotowania wypieków, bo kiedy robot miesza składniki, my możemy zająć się np. kremem. Dzięki temu, że jest dość masywnym urządzeniem, nie ma mowy o tym, by się przesuwał po blacie. Wiele dostępnych modeli ma również bardzo elegancki design, co sprawia, że mogą być świetną ozdobą kuchni.

Co w zestawie?

ycipk-20xjqa

Robot planetarny świetnie radzi sobie także z innymi czynnościami kuchennymi. Mawia się często, że jest w stanie zastąpić aż 30 urządzeń! Jakie? Między innymi sokowirówkę, blender do przygotowywania koktajli, maszynkę do mielenia mięsa, rozdrabniacz do lodu, szatkownicę do warzyw i tarkę do ziemniaków. Niektóre modele mogą nawet wyrabiać lody, makaron o określonym kształcie, a także mielić ziarna kawy czy przygotować frytki. Oczywiście w zestawie dostępne są także różne rodzaje mieszadeł, np. trzepaczka i hak.

W wyborze robota planetarnego liczy się także misa. Zazwyczaj jest na tyle pojemna, że zmieści kilkukilogramowe ciasto (zwykle ok. 2–3 kg). Misy wykonywane są ze stali nierdzewnej, szkła albo z tworzywa sztucznego, jednak modele ze stali są stosunkowo lekkie i przede wszystkim wytrzymałe. Plastik sprawdzi się w przypadku misy dodatkowej, która zwykle też jest dostępna w zestawie. Bardzo często przydaje się także osłona na misę, która zapobiega chlapaniu podczas energicznego mieszania i trzepania składników.

ycipk-20xjqa

Warto przyjrzeć się również mocy robota planetarnego i regulacji prędkości. Standardowe modele do użytku domowego powinny mieć od ok. 1000 W mocy, by mogły wyrobić ciasto na chleb, pizzę czy zmielić mięso. Regulacja prędkości w tego typu urządzeniach zazwyczaj jest skokowa, a dostępnych poziomów jest najczęściej 5–7.

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-20xjqa

ycipk-20xjqa
ycipk-20xjqa