Ułatw sobie pieczenie świątecznych ciast. Zalety robotów planetarnych
Robot planetarny to przyjaciel każdego miłośnika gotowania i pieczenia. Jest prosty w obsłudze i niezwykle funkcjonalny, więc z pewnością ułatwi przygotowywanie świątecznych wypieków. Jakie zalety ma robot?
12.12.2019 13:48
Cechy robota planetarnego
Robot planetarny różni się od standardowych robotów kuchennych nie tylko budową, ale też sposobem działania i funkcjonalnością. Na pierwszy rzut oka przypomina stacjonarny mikser, ale głowica z końcówką porusza się w specyficzny sposób, czyli dookoła własnej osi i jednocześnie wokół misy, co przypomina ruch planet. Kto raz wypróbował robota planetarnego, ten nie będzie chciał wrócić do zwykłego miksera stacjonarnego czy standardowego robota kuchennego.
Robot planetarny jest zazwyczaj dosyć ciężki, duży i stosunkowo drogi, jednak jego funkcjonalność jest niezastąpiona, chociażby dlatego, że odciąża nasze mięśnie przy wyrabianiu ciężkiego i zwartego ciasta. To jednocześnie skraca czas przygotowania wypieków, bo kiedy robot miesza składniki, my możemy zająć się np. kremem. Dzięki temu, że jest dość masywnym urządzeniem, nie ma mowy o tym, by się przesuwał po blacie. Wiele dostępnych modeli ma również bardzo elegancki design, co sprawia, że mogą być świetną ozdobą kuchni.
Co w zestawie?
Robot planetarny świetnie radzi sobie także z innymi czynnościami kuchennymi. Mawia się często, że jest w stanie zastąpić aż 30 urządzeń! Jakie? Między innymi sokowirówkę, blender do przygotowywania koktajli, maszynkę do mielenia mięsa, rozdrabniacz do lodu, szatkownicę do warzyw i tarkę do ziemniaków. Niektóre modele mogą nawet wyrabiać lody, makaron o określonym kształcie, a także mielić ziarna kawy czy przygotować frytki. Oczywiście w zestawie dostępne są także różne rodzaje mieszadeł, np. trzepaczka i hak.
W wyborze robota planetarnego liczy się także misa. Zazwyczaj jest na tyle pojemna, że zmieści kilkukilogramowe ciasto (zwykle ok. 2–3 kg). Misy wykonywane są ze stali nierdzewnej, szkła albo z tworzywa sztucznego, jednak modele ze stali są stosunkowo lekkie i przede wszystkim wytrzymałe. Plastik sprawdzi się w przypadku misy dodatkowej, która zwykle też jest dostępna w zestawie. Bardzo często przydaje się także osłona na misę, która zapobiega chlapaniu podczas energicznego mieszania i trzepania składników.
Warto przyjrzeć się również mocy robota planetarnego i regulacji prędkości. Standardowe modele do użytku domowego powinny mieć od ok. 1000 W mocy, by mogły wyrobić ciasto na chleb, pizzę czy zmielić mięso. Regulacja prędkości w tego typu urządzeniach zazwyczaj jest skokowa, a dostępnych poziomów jest najczęściej 5–7.