Typy rolet zewnętrznych: przegląd rozwiązań, cechy i zastosowanie

Typy rolet zewnętrznych: przegląd rozwiązań, cechy i zastosowanie
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

17.08.2017 | aktual.: 17.08.2017 12:01

Ochronią okna przed światłem i nagrzewaniem, ograniczą dopływ hałasu do wnętrz, będą stanowić dodatkowa przeszkodę dla włamywaczy i osłonią nas przed wścibskimi spojrzeniami przechodniów. Rolety zewnętrzne to popularne dziś rozwiązanie powyższych problemów. Planując montaż tych osłon musimy się jednak zastanowić, jakie są nasze potrzeby i priorytety.

Zasada działania rolet zewnętrznych jest prosta i podobna do mechanizmu bramy segmentowej. Z zamontowanej u szczytu okna kasety zsuwa się po szynach złożony z samozatrzaskowych paneli pancerz, który po zetknięciu z podłożem blokuje się, tworząc względnie sztywną barierę. W zależności od potrzeb, może być dodatkowo termoizolowany, wzmocniony i wyposażony w rygiel. Do tego zacieniający, półtransparentny lub umożliwiający regulowanie ilości wpadającego do wnętrza światła. Bywa sterowany ręcznie albo automatycznie.

Wyboru systemu rolet powinniśmy dokonać już na etapie projektu domu, jeżeli chcemy zamontować je w sposób niewidoczny, np. na nadprożu okna albo pod tynkiem. W innym przypadku wybierzmy rolety natynkowe elewacyjne lub montowane we wnęce rolety naokienne.

1 / 5

Rolety natynkowe

Obraz
© Shutterstock.com

Najpopularniejsze i jednocześnie najprostsze w montażu są rolety natynkowe (elewacyjne). Można je zamontować w dowolnym momencie – gdy dom jest jeszcze w stanie surowym lub długo po oddaniu go do użytku. W tym przypadku wystarczy przytwierdzić skrzynkę z rurą nawojową na fasadzie lub ścianie w szczycie wnęki okiennej, a na ścianie po bokach przymocować prowadnice. Roleta elewacyjna pasuje do wszystkich typów okien. Jednak pozostająca na widoku skrzynka może nie wszystkim przypaść do gustu. Osadzona nad wnęką powoduje osadzanie się kurzu i wody, z kolei zamontowana w otworze okiennym ogranicza dostęp wpadającego do domu światła. Ale na tyle łatwo je zamontować, że możemy wykonać tę pracę samodzielnie. Oddalenie od konstrukcji okna nie powoduje tworzenia się mostków termicznych.

Kuchnia idealna bez względu na styl. Zobacz, jak ją urządzić

2 / 5

Rolety naokienne

Obraz
© Shutterstock.com

Rolety naokienne również współpracują ze wszystkimi typami okien (w ramach z PCW, drewnianych i aluminiowych). Instaluje się je we wnęce okiennej pod nadprożem na górnej ramie okna, a prowadnice przytwierdza do bocznych profili okiennych, nie do ściany. Jedyny problem – trzeba je przytwierdzić do okna przed jego obsadzeniem. Dlatego wybierzmy to rozwiązanie zanim zamontujemy stolarkę okienną lub przy okazji jej wymiany. Jeżeli dobrze dobierzemy kolor takich rolet do koloru okien, będą niemal niewidoczne. Do wnętrza skrzynki i zamkniętego tam mechanizmu będziemy mieć dogodny dostęp z domu.

3 / 5

Rolety podtynkowe

Obraz
© Shutterstock.com

Wymagają odpowiedniego otworu instalacyjnego i uwzględnienia w projekcie ocieplenia budynku. Montuje się je w powiększonej wnęce do nadproża okna tak, by kaseta z mechanizmem nie wystawała ponad elewację, a następnie kładzie się warstwę ocieplenia i tynku jak na pozostałej części elewacji. Prowadnice instalowane są we wnęce okiennej. Ten typ rolet nie ingeruje w konstrukcję okien, drzwi oraz samego nadproża. Rolety podtynkowe są więc doskonałym rozwiązaniem, jeśli poszukujemy dodatkowej ochrony termoizolacyjnej przed mrozem lub skwarem. Pozwalają ograniczyć straty ciepła we wnętrzach średnio o 30 proc.

Kuchnia idealna bez względu na styl. Zobacz, jak ją urządzić

4 / 5

Rolety nadprożowe

Obraz
© Shutterstock.com

Zwane niekiedy RKS. Wymagają od inwestorów obsadzenia mechanizmu wraz ze skrzynką bezpośrednio nad ramą okienną w nadprożu okna, którego częścią jest kaseta. Pozwala to idealnie wkomponować je w projekt architektoniczny budynku, dlatego są ulubionym wyborem projektantów i architektów. Montuje się je dwustopniowo: podczas wznoszenia ścian osadza się w nich kasety z mechanizmem, a po wstawieniu okien zakłada się pancerz i instaluje prowadnice. Trzeba jednak pamiętać, by zostawić dostęp do pokrywy rewizyjnej kasety, gdyby mechanizm wymagał naprawy. Rolety nadprożowe są równie dobre jako dodatkowa izolacja termiczna, jak rolety podtynkowe.

5 / 5

Multum korzyści

Obraz
© Shutterstock.com

Instalacja rolet zewnętrznych niesie ze sobą sporo korzyści dla ich użytkowników. Przede wszystkim pozwalają lepiej gospodarować bilansem cieplnym i energetycznym budynku: w zimie oszczędzimy na ogrzewaniu, latem – na klimatyzacji. Trzeba jedynie pamiętać, by opuścić rolety w odpowiednim momencie. Wiele zależy też od typu pancerza. W ofercie producentów są zarówno tradycyjne listwy ze zwykłego aluminium, zawierające dodatkowe wypełnienie termoizolacyjne z pianki poliuretanowej, z wysokoudarowego PCW i aluminium tłoczonego oraz stalowe, o zwiększonej wytrzymałości na próbę sforsowania. Innowacją są rolety z wbudowaną moskitierą. Niektórzy producenci oferują też systemy z lamelami obracającymi się jak w żaluzjach lub wyposażone w czujniki światła słonecznego i mechanizm automatycznego sterowania.

Rodzaj pancerza i wielkość okna poniekąd wymuszają rodzaj zastosowanego napędu. Do mniejszych okien i lżejszych typów pancerzy (aluminium, PCW) wystarczy mechanizm manualny, podnoszony i opuszczany korbką lub linką. Duże powierzchnie chronione masywnymi roletami lub rolety o charakterze antywłamaniowym lepiej będzie wyposażyć w napęd elektryczny, np. zatrzaskujący wszystkie rolety podczas próby włamania. System powinien mieć jednak ręczne uruchamianie awaryjne.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)