OgródNa balkonie i w ogrodzie. Jak sadzić i pielęgnować wrzosy, by przetrwały aż do wiosny?

Na balkonie i w ogrodzie. Jak sadzić i pielęgnować wrzosy, by przetrwały aż do wiosny?

Pięknie kwitnące wrzosy stanowią symbol późnego lata i wczesnej jesieni. Na tyle inspirują, że od nich pochodzi nazwa koloru wrzosowego, pojawiającego się zwłaszcza sezonowo we wnętrzach. Jak sadzić wrzosy na balkonie i w ogrodzie, by zachwycały swoimi kwiatami? O tym przeczytasz niżej.

Na balkonie i w ogrodzie. Jak sadzić i pielęgnować wrzosy, by przetrwały aż do wiosny?
Źródło zdjęć: © iStock.com

09.09.2020 13:00

Wrzosy na balkonie – jak je sadzić?

Gdy mamy już sadzonki, wrzosy najlepiej posadzić do większych skrzyń lub pojemników. Jeśli chodzi o głębokość, to zachowujemy taką samą, jaką miały w szkółce. Bardzo ważne jest też odpowiednie przygotowanie podłoża. Wrzosy potrzebują gleby o odczynie kwaśnym i taką musimy zapewnić. Gotową kupimy w centrach ogrodniczych.

Można też samodzielnie wymieszać kwaśny torf z dobrą ziemią ogrodową w proporcji 3:1. Jeśli chcemy jeszcze lepiej zadbać o wrzosy, dodajmy szczepionkę mikoryzową albo nieco ziemi z lasu iglastego. W ten sposób zapewnimy wrzosom warunki zbliżone do naturalnych, gdzie żyją w symbiozie z różnymi mikroorganizmami oraz grzybami.
Oprócz tego potrzebna jest kilkucentymetrowa warstwa drenażu. Możemy też dodatkowo wysypać piasek, tak by zwiększyć przepuszczalność podłoża.

Skrzynie, donice albo pojemniki powinny mieć na dole otwory, po to żeby woda miała którędy spływać. Podłoże warto też wysypać korą z drzew iglastych (albo włókniną, a na nią dosypać korę). Jaki ma to cel? Przede wszystkim zapewni odczyn kwaśny, ochroni przed nadmiernym parowaniem wody i zagwarantuje dodatkową ochronę na czas mrozów. A gdzie ustawić wrzosy na balkonie? Najlepiej na stanowisku słonecznym albo tylko lekko zacienionym. Rośliny te źle znoszą miejsca cieniste.

Obraz
© Unsplash

Sadzenie wrzosów w ogrodzie

Posiadacze ogrodów mogą założyć dekoracyjne wrzosowiska, które wyjątkowo pięknie prezentują się w sąsiedztwie brzóz czy drzew oraz krzewów iglastych. Kluczowe jest jednak odpowiednie przygotowanie gleby. Obowiązują tu oczywiście podobne zasady jak w przypadku wrzosów doniczkowych. Możemy kupić gotową glebę o kwaśnym odczynie albo też przygotować kwaśny torf czy podłoże z lasu iglastego. Zdejmujemy ziemię na głębokość około 15 cm, a następnie wysypujemy ją torfem wymieszanym z ziemią.

Obraz
© kaboompics

Rośliny sadzimy dość płytko (mają słabo rozwinięty system korzeniowy), jednak w większych odstępach – najlepiej od 25 do 40 cm. To ważne dlatego, że wrzosy lubią się szeroko rozrastać. Przygotujmy również korę drzew iglastych, którą wykorzystamy do ściółkowania. Jak wspomniano wcześniej, chroni ona przed parowaniem wody, zapewnia zabezpieczenie na czas mrozów, a ponadto rozkładając się, zasila glebę cenną próchnicą.

Pielęgnacja wrzosów

Wrzosy są dość wytrzymałymi roślinami, jednak lubią stale wilgotne podłoże. Warto pamiętać, by chronić je przed przesuszeniem, a zarazem nie przelewać. Wrzosy mają płytki system korzeniowy, dlatego źle znoszą brak wilgoci. Najprościej sprawdzać wilgotność ziemi palcem. Jeśli chodzi o nawożenie, można całkowicie z niego zrezygnować. Ewentualnie raz w roku, na wiosnę, można użyć nawozu do roślin kwasolubnych albo dodać do podłoża nawozu o wolnym działaniu. Dla wrzosów lepszy jest jednak brak nawozu niż przenawożenie.

Obraz
© Unsplash

Jak zabezpieczyć wrzosy na zimę?

Najgroźniejsze dla wrzosów są zimne zimowe wiatry. Dość trudne jest także przedwiośnie, gdy korzenie są jeszcze zmarznięte, a część naziemna już „pracuje” pod wpływem słońca (wtedy rośliny mogą schnąć). Najlepsza metoda to okrycie wrzosowiska w ogrodzie gałązkami roślin iglastych, tkaniną cieniującą, jutą bądź agrowłókniną. Robimy to po pierwszych przymrozkach. Nie wykorzystujemy w tym celu folii, liści ani słomy, bo wrzosy mogą pod nimi zacząć gnić. Zabezpieczenie zdejmujemy mniej więcej w połowie marca.

Jeśli chodzi o wrzosy w pojemnikach, czyli na balkonie lub tarasie, najlepiej przesadzić je do ogrodu. Gdy nie mamy takiej możliwości, postarajmy się je odpowiednio zabezpieczyć (niestety nie daje to gwarancji, że przetrwają zimę). Skrzynki lub donice zsuwamy ze sobą, a przestrzeń między nimi możemy wypełnić korą bądź trocinami. Same rośliny okrywamy zgodnie z powyższymi wskazówkami dotyczącymi wrzosów ogrodowych. W wyjątkowo ciepłe zimowe dni warto sprawdzić, czy ziemia nie jest sucha – wtedy dobrze jest podlać rośliny.

Pamiętajmy, że nawet przemarznięte wrzosy pięknie dekorują balkon czy taras, ponieważ kwiaty zasychają i w takiej formie mogą doczekać wiosny.

Obraz
© Unsplash
Źródło artykułu:WP Dom
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)