Trwa ładowanie...

Trzymaj owady z dala od domu. Wybieramy moskitierę

W ciepłe wieczory przyda się ochrona przed nieproszonymi gośćmi. Coraz popularniejsze stają się specjalne siatki, które możemy zamontować w oknach i drzwiach, zagradzając wejście komarom i muszkom. Sprawdź, który rodzaj moskitiery wybrać.

Trzymaj owady z dala od domu. Wybieramy moskitieręŹródło: Nowoczesne moskitiery są wykonane z trwałego materiału, odporne na promienie słoneczne i zmiany temperatury oraz wilgoć, fot. Franc Gardiner
d2iv0u8
d2iv0u8

Obok owadobójczych lamp i wtyczek moskitiery są jednym z najpopularniejszych sposobów walki z gryzącymi insektami. Są szczególnie przydatne w domach położonych blisko zbiorników wodnych i terenów leśnych. Wykonane z mocnego, trwałego materiału są także odporne na promienie słoneczne, zmiany temperatury i wilgoć. A poza podstawową funkcją odpowiednio zaprojektowane siatki mogą również ułatwić życie osobom uczulonym na pyłki roślin.

Rodzaje moskitier

Spośród produktów dostępnych na rynku najtańszym rozwiązaniem są siatki wykonane z włókna szklanego, które możemy przykleić do ościeżnicy okna za pomocą taśmy klejącej. Są skuteczne, ale mają swoje minusy. Po pewnym czasie siatka może zacząć się odklejać. Jest to więc dobre tymczasowe rozwiązanie do zastosowania, np. w domu letniskowym podczas wakacyjnego wyjazdu.

Najpopularniejsze i najlepsze na okres letni są moskitiery ramkowe wykonane z ramy aluminiowej, na którą naciągnięta jest siatka. Są wykonywane na wymiar. Montuje się je do ramy okiennej przy pomocy bezinwazyjnych uchwytów obrotowych (są to tzw. rygle – profile z kołnierzem), dzięki temu można je łatwo zdjąć i ponownie założyć. Na rynku znajdziemy również moskitiery z profilem bez kołnierza montowane na stałe. Ciekawą alternatywą są też przesuwne moskitiery harmonijkowe lub plisowane, wyposażone w prowadnice, które montuje się w oknach i drzwiach balkonowych. Działają na podobnej zasadzie jak moskitiery ramkowe. Wyróżnia je stelaż, który można złożyć w harmonijkę.

Jeśli chcemy zamontować moskitiery całoroczne, warto wybrać roletowe montowane na zewnątrz, w oknach, oknach dachowych i drzwiach balkonowych. Są wyposażone w prowadnice i mechanizm sprężynowy. Mogą być zintegrowane z klasyczną roletą w kasecie, wtedy siatka jest ukryta pod tkaniną i porusza się w podwójnych prowadnicach. Nie trzeba ich zdejmować na zimę ani ręcznie czyścić, są jednak droższe niż pozostałe rodzaje osłon przeciw owadom i wymagają fachowego montażu.

d2iv0u8

Dla alergików i właścicieli czworonogów

Na rynku znajdziemy również specjalne moskitiery antyalergiczne z siatką przeciwpyłową Poll-Tex w formie moskitiery ramkowej, która chroni nie tylko przed owadami, lecz także znajdującymi się w powietrzu alergenami (pyłkami traw, drzew i kwiatów).

− Badania potwierdzają wysoką skuteczność siatek przeciwpyłowych w ochronie przed dwoma najpopularniejszymi alergenami. Skuteczność wynosi 97 proc. w ochronie przed pyłkami brzozy oraz 100 proc. w ochronie przed pyłkami trawy i pokrzywy, co potwierdza atest ECARP (European Centre for Allergy Research Foundation). Warto zwracać na to uwagę podczas zakupu. To świetne rozwiązanie dla alergików, które sprawdza się w letnich miesiącach, kiedy poziom pylenia pokrzyw i traw jest szczególnie wysoki – mówi Leszek Jarema z firmy Franc Gardiner, producenta osłon okiennych.

Tradycyjny materiał moskitiery może nie wytrzymać kontaktu z ostrym pazurem, dlatego jeśli mamy w domu kota lub psa warto zainwestować w moskitierę z siatką wykonaną z mocniejszych aluminiowych włókien. Są równie skuteczne w przypadku ochrony przed owadami, a dodatkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne. Najczęściej znajdziemy je w wersji ramkowej.

Kwestia estetyczna

Poza wielkością i rodzajem materiału, z jakiego wykonana jest moskitiera, równie ważna jest gęstość sieci, czyli wielkość oczek. Szczególnie polecane są osłony z gęstością 1,2 mm, które nie zasłaniają widoku i skutecznie zabezpieczaja przed owadami.

d2iv0u8

W przypadku moskitiery ramkowej lub rolowanej znajdziemy je na rynku w kolorach białym, brązowym lub odcieniach drewnopodobnych imitujących rysunek słojów drewna np. sosny lub dębu. Tak więc bez problemu dopasujemy je do koloru ramy okiennej. Najczęściej dostępny kolor siatki to szary lub czarny.

Szybki montaż i pielęgnacja

Moskitiera roletowa jest dość skomplikowana w montażu, wymaga specjalistycznych narzędzi, najlepiej zlecić jej montaż doświadczonym fachowcom. Tymczasową siatkę bez problemu przykleimy sami. Podobnie montaż moskitier ramkowych nie powinien dostarczać problemów, gdyż są one wykonywane na wymiar i mocowane przy użyciu uchwytów, wkrętów lub na magnesy, które znajdziemy w zestawie. Wystarczy zatem stosować się do instrukcji producenta.
I na koniec – w użytkowaniu moskitiery ramkowej i przesuwnej pamiętajmy o regularnej pielęgnacji. Przy okazji mycia okien należy je zdjąć, umyć wodą z mydłem (nie używajmy silnie działających detergentów) i spłukać strumieniem czystej wody.

d2iv0u8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d2iv0u8