Trwa ładowanie...

Szczoteczki soniczne i rotacyjne. Higiena ust na piątkę z plusem

Szczoteczki soniczne i rotacyjne zyskują coraz większą popularność. Skutecznie usuwają płytkę nazębną, zwalczają bakterie, a także dbają o świeży oddech i lepiej utrzymują biel zębów. Czym się charakteryzują oba typy i który z nich wybrać?

Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Szczoteczki soniczne i rotacyjne. Higiena ust na piątkę z plusemŹródło: iStock.com, fot: Highwaystarz-Photography
d47klmp

Szczoteczki soniczne i rotacyjne – czym się różnią?

Szczoteczki soniczne i rotacyjne należą do grupy szczoteczek elektrycznych, których głowica porusza się automatycznie za pomocą energii dostarczanej przez baterie lub akumulator. Zasady ich działania różnią się od siebie. Szczoteczki rotacyjne obracają się wokół własnej osi, a niektóre modele dociskają włosie do zębów i dziąseł (tryb pulsacyjny). Szczoteczki soniczne zaś wykonują ruch wibracyjny i wymiatający, pracują z częstotliwością minimum 260 Hz, dzięki czemu wytwarzają fale dźwiękowe zdolne wprowadzić w ruch cząsteczki śliny oraz pasty. Tworzące się wówczas mikrobąbleki uderzają o powierzchnię zębów oraz dziąseł i w ten sposób usuwają brud.

Szczoteczki rotacyjne (lub pulsacyjno-rotacyjne) charakteryzują się okrągłą głowicą, szczoteczki soniczne zaś mają głowicę podłużną, przypominającą tą, która występuje w modelach manualnych. Szczoteczki soniczne zwykle pracują z większą częstotliwością od szczoteczek rotacyjnych (soniczne – nawet do 62 tys. ruchów na minutę, rotacyjne – najczęściej do ok. 8 tys. ruchów na minutę), niemniej obie świetnie radzą sobie z usuwaniem zanieczyszczeń, np. płytki nazębnej, nawet z trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych.

Domyślny opis zdjęcia na stronę główną Archiwum prywatne
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną Źródło: Archiwum prywatne, fot: flickr.com / pau.artigas / CC BY-SA 2.0

Soniczne czy rotacyjne – który typ wybrać?

Kupno szczoteczki elektrycznej to świetna decyzja, zwłaszcza że taki typ jest uważany za znacznie skuteczniejszy od szczoteczki tradycyjnej. Szczoteczki soniczne działają jednak łagodniej od szczoteczek rotacyjnych, dlatego nadają się dla osób z nadwrażliwością lub paradontozą. Szczoteczki rotacyjne mogą powodować podrażnienia wrażliwych dziąseł, dlatego przydadzą się tym, którzy nie mają większych problemów z jamą ustną. Dodatkowo szczoteczki soniczne będą świetnym wyborem także dla dzieci, które mają bardzo delikatne dziąsła, język i podniebienie.

Soniczne i rotacyjne – ile kosztują?

Ceny szczoteczek sonicznych i rotacyjnych zwykle różnią się od siebie. Za najprostsze modele rotacyjne możemy zapłacić nawet mniej niż 100 zł. Modele soniczne mogą kosztować od kilkuset do nawet tysiąca kilkuset zł, w zależności od stopnia zaawansowania i dostępnych funkcji dodatkowych.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d47klmp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47klmp
d47klmp