System alarmowy w domu. Zanim wyjedziesz na wakacje...
Przynosi spokój i poczucie bezpieczeństwa - system alarmowy może uratować twoje mienie przed różnego rodzaju zagrożeniami, nie tylko przed złodziejem. Jaki alarm wybrać do domu? W jakie funkcje warto go uzbroić? Odpowiedzi znajdziesz w naszym przewodniku.
30.06.2014 12:24
Przynosi spokój i poczucie bezpieczeństwa - system alarmowy może uratować twoje mienie przed różnego rodzaju zagrożeniami, nie tylko przed złodziejem. Jaki alarm wybrać do domu? W jakie funkcje warto go uzbroić? Odpowiedzi znajdziesz w naszym przewodniku.
Planowanie systemu alarmowego w domu nie musi już przerażać skomplikowaną instalacją związaną ze szpetnym okablowaniem całego budynku oraz ogrodu. Dzisiejsze alarmy są mniej inwazyjne, jeśli chodzi o wnętrze domu, i o wiele bardziej wyrafinowane niż kiedyś.
Alarm bezprzewodowy
Ze względu na brak specjalnych wymagań instalacyjnych alarm bezprzewodowy można bezboleśnie wykonać w wybudowanym i urządzonym już domu. Choć dobrze jest o nim pomyśleć już na etapie budowy, nic nie stoi na przeszkodzie, by zainstalować go później. W takie sytuacji można zdecydować się na system bezprzewodowy. Kładzenie kabli i pełnej instalacji alarmowej łatwiej zrobić w budynku w stanie surowym, jednak w już wykończonym nowoczesne rozwiązanie będzie daleko lepsze.
Alarm bezprzewodowy działa na zasadzie przesyłu fal radiowych, a urządzenia są zasilane bateriami lub akumulatorami. Zasilacze muszą mieć gwarancję pracy przez rok, niekiedy jednak można spotkać produkty lepszej jakości, zapewniające ochronę przez kilka lat. Oprócz zasilania w skład systemu wchodzą: centralka alarmowa, manipulator, czujniki ruchu i kontaktronowe, sygnalizatory akustyczne oraz optyczne i ewentualnie pilot.
Działanie systemu alarmowego
Alarm działa po jego inicjacji, do której używa się indywidualnego kodu. Czujki i kontaktrony wykrywają ruch w pomieszczeniu, reagują też na zbicie oraz otwarcie okna czy drzwi. Wzbudzają alarm dźwiękowy albo świetlny. Sygnalizatory mogą być montowane na zewnątrz lub w środku domu. Pierwsze poinformują otoczenie o zagrożeniu, drugie przy opcji dźwiękowej ogłuszą intruza, który wtargnął do wnętrza.
Opcjonalnie można zainstalować także bezpośrednie powiadomienie stacji monitoringu agencji ochrony, tak zwany „cichy alarm”. Po dotarciu sygnału brygada agencji podejmie interwencję oraz poinformuje właścicieli domu, jeśli przebywają poza nim.
Manipulator systemu umożliwi uruchomienie alarmu w wybranej strefie, np. w nocy, jedynie na parterze (dzięki temu alarm nie będzie wzbudzony przez domowników poruszających się na piętrze, gdzie znajdują się sypialnie) lub jedynie w oknach i drzwiach wejściowych. Istnieją też specjalne czujki, które nie reagują na ruch zwierząt domowych.
Dodatkowe funkcje alarmu w domu
System alarmowy może być rozbudowany o czujki dymu, czadu i gazu - dzięki nim instalacja zareaguje w sytuacji wzniecenia ognia czy nieszczelności mediów. Ważną dodatkową funkcją alarmu jest też sygnalizator napadowy, dzięki któremu zagrożeni mieszkańcy, np. dzieci przebywające samotnie w domu, mogą poinformować stację monitoringu i wezwać brygadę ochrony. Innym przyciskiem manipulatora wezwiemy pogotowie lub straż pożarną, co przyspieszy przyjazd odpowiednich służb. Dzięki modułowi GSM alarm może być uzbrajany i rozbrajany za pomocą telefonu komórkowego – np. poprzez SMS.
Możesz zdecydować się na system alarmowy do samodzielnego montażu, co obniży koszt instalacji. Cena alarmu zależy od liczby czujek, wielkości systemu i jego skomplikowania. Przeciętnej wielkości instalacja alarmowa może kosztować ok. 2500 zł, bardziej rozbudowana kilkanaście tysięcy.