Trwa ładowanie...

Odkurzacz centralny w pytaniach i odpowiedziach

Odkurzacz przenośny jest głośny, ciężki i mniej efektywny od odkurzacza centralnego. Jak działa system centralnego odkurzania i dlaczego warto go mieć? Oto odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o odkurzacz centralny.

Odkurzacz centralny w pytaniach i odpowiedziachŹródło: Beam
dqdps38
dqdps38

Odkurzacz przenośny jest głośny, ciężki i mniej efektywny od odkurzacza centralnego. Jak działa system centralnego odkurzania i dlaczego warto go mieć? Oto odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o odkurzacz centralny.

Zauważyłeś, że w krótkim czasie po sprzątaniu mieszkania przenośnym odkurzaczem podłoga i meble znów są pokryte kurzem? To dlatego, że zasysane powietrze jest wydmuchiwane z odkurzacza do pomieszczenia, co powoduje podrywanie kurzu, przez co odkurzacz go nie pochłania. Po kilku minutach wzbity kurz opada. Takiej wady nie ma system centralnego odkurzania. Do tego centralny odkurzacz nie hałasuje tak jak przenośny i nie trzeba się z nim szarpać.

Co wchodzi w skład systemu centralnego odkurzania?

Zalety systemu centralnego odkurzania wynikają z tego, że jego jednostkę centralną umieszcza się poza odkurzanymi pomieszczeniami, na przykład w garażu, a powietrze jest z niej usuwane poza budynek. W wersji kompaktowej (jednoczęściowej) składa się ona z silnika z turbiną wytwarzającą podciśnienie, separatora zanieczyszczeń i zbiornika, do którego trafiają.

Odkurzacze centralne są także dwuczęściowe (typu split). Mają wtedy silnik w oddzielnej obudowie. Separator i zbiornik na ogół są wtedy większe, co sprawia, że powietrze jest skuteczniej oczyszczane, a zbiornik może być rzadziej opróżniany. Hałasujący silnik umieszcza się wtedy w miejscu, w którym jego dźwięk nie przeszkadza, a zbiornik z separatorem tam, gdzie łatwo jest go opróżniać.

dqdps38

Jak działa odkurzacz centralny?

Jednostka centralna jest połączona sztywnymi rurami z rozmieszczonymi w domu gniazdami ssącymi. Przystępując do odkurzania, do gniazda ssącego wsuwa się elastyczny wąż podobny do tych stosowanych w odkurzaczach przenośnych, tyle że dłuższy, by swym zasięgiem umożliwiał sprzątnięcie wielu pomieszczeń bez konieczności przekładania go z gniazda do gniazda. Długość węża wynosi od 5 do 15 m, więc wygodnym rozwiązaniem jest system, w którym samoczynnie chowa się on do gniazda.

W jakie akcesoria wyposażony jest odkurzacz centralny?

Do sprzątania służą akcesoria takie jak stosowane w zwykłych odkurzaczach - sztywna rura ze ssawkami i szczotkami odpowiednimi do różnych powierzchni. W miejsce ssawki można podłączyć dodatkowy separator z własnym wzmocnionym wężem służący do usuwania popiołu z kominka, gruzu i innych większych zanieczyszczeń bez stwarzania ryzyka zatkania instalacji.

System centralnego odkurzania można także uzupełnić o ssawkę zamontowaną na stałe na wysokości posadzki - tak zwaną automatyczną szufelkę służącą do usuwania śmieci podmiecionych do niej zwykłą szczotką. Przydaje się to przede wszystkim w kuchni.

Kiedy zamontować odkurzacz centralny?

Instalacja centralnego odkurzania składa się między innymi z rur i przewodów elektrycznych łączących jednostkę centralną z gniazdami ssącymi. Konieczność ich rozprowadzenia po domu sprawia, że montaż systemu jest nieco kłopotliwy we wnętrzach już wykończonych – wymaga zrobienia w ścianach bruzd na rury i przewody lub wykonania ich obudowy. Natomiast nie sprawia problemu, gdy przeprowadza się go na etapie budowy lub generalnego remontu domu.

dqdps38
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dqdps38