Trwa ładowanie...
oczko wodne
07-06-2016 10:55

Staw w ogrodzie: kąpielowy czy rybny?

Staw w ogrodzie: kąpielowy czy rybny?Źródło: Shutterstock
d137rm7
d137rm7

Naturalny staw w ogrodzie jest ciekawą alternatywą dla basenu, która zyskuje coraz większą popularność wśród inwestorów. Jego urok i wartość, jaką wnosi do środowiska, są niepodważalne. Zyskasz ty – zyska przyroda.

Na obszernych działkach, na których zmieści się zbiornik większy niż oczko wodne, warto przemyśleć budowę stawu. Będzie to lepsze rozwiązanie niż basen, zwłaszcza jeżeli marzysz o naturalistycznym ogrodzie. Ponieważ staw nie ma prostych linii i brzegu uregulowanego przez betonowe ściany, o wiele lepiej wpasuje się w miękkie linie krajobrazu stworzonego na wzór naturalnych kompozycji. To doskonałe dopełnienie ogrodu, w którym nasadzenia nie są prowadzone „pod linijkę”. Staw doskonale będzie pasował do domu w stylu tradycyjnym. Z kolei nowoczesne, minimalistyczne budownictwo najczęściej wykorzystuje baseny o prostych formach, ostrych liniach i kątach. Zdarza się jednak, zwłaszcza na posesjach oddalonych od miast i położonych wśród lasów, że przy nowoczesnym domu powstaje ogród będący kontynuacją dzikiej, otaczającej go przyrody. Wówczas również warto się zdecydować na naturalny staw.

Czym jest staw naturalny?

To zbiornik z biologicznie czystą wodą, ozdobiony roślinnością i innymi elementami dekoracyjnymi. Budowany jest na nieprzepuszczalnym gruncie lub w niecce uszczelnionej folią. Jego wykonanie najlepiej jest zlecić profesjonalnej ekipie. Sztuką jest bowiem tak zaprojektować i wykonać zbiornik, żeby jego elementy (wykorzystujące naturalne procesy samoczyszczania wody) zapewniały krystalicznie czystą wodę. Tajemnicą tego typu filtrowania jest to, że posadzone w stawie rośliny, konkurując o substancje pokarmowe, eliminują związki azotu i fosforu z wody, a zasiedlające staw mikroskopijne skorupiaki (np. dafnie i oczliki), żywiąc się jednokomórkowymi glonami sprawiają, że te znikają regularnie ze zbiornika. Także minerały wykorzystywane w stawie naturalnym oczyszczają wodę dzięki zjawiskom sorpcyjnym. Profesjonalnie wykonany staw jest zatem czysty jak zadbany basen. Jego woda jest porównywalna z chlorowaną, tyle że zdrowsza dla człowieka i środowiska.

W stawie naturalnym filtr bagienny (czyli oczyszczanie przez rośliny i minerały) jest wspomagany przez mechaniczny, a dodatkowo niezbędne natlenianie wody zapewnia kaskada. Koszt budowy takiego stawu to około 50-100 zł/m2, choć zależy to od wielkości i jakości zastosowanych urządzeń. Im większy zbiornik, tym niższa cena za 1 m2. Utrzymanie stawu jest niedrogie - stanowi około 25 proc. kosztów utrzymania basenu ogrodowego.

d137rm7

Staw kąpielowy, czyli ekologiczny basen

Dzięki czystej wodzie staw można przeznaczyć na kąpielisko. Wyglądem powinien on przypominać małe jezioro z piaszczystą plażą, dnem wysypanym kamykami i brzegiem porośniętym roślinnością, taką jak tatarak, pałki wodne, wysokie trawy itp. Zejście do wody powinno być łagodne i bezpieczne dla dzieci. Zamiast piaszczystego brzegu można zastosować pomost. Prosty lub okalający staw łukiem będzie atrakcyjnym i praktycznym dodatkiem.

Staw ponadto, jeżeli jest usytuowany tuż przy domu, doświetla wnętrze poprzez odbijanie światła od tafli wody. Ciekawie wygląda naturalny staw, do którego można wejść wprost z tarasu przylegającego do salonu.

Aranżacja roślinna powinna być dobrze przemyślana i kaskadowo ułożona, aby kwiaty tworzyły atrakcyjny krajobraz. Optymalna lokalizacja stawu to taka, gdy zachodnie słońce pada najdłużej na taflę. Ponadto, aby woda była ciepła latem, ekspozycja zbiornika powinna pozwalać na działanie promieni słonecznych przez 6-8 godzin w ciągu dnia.

d137rm7

Staw rybny

Dodatkową atrakcją w ogrodzie może stać się staw przeznaczony na hodowlę ryb. Zbiornik można zarybić ozdobnymi gatunkami ryb lub takimi, które chętnie będziesz łowić na wędkę. To rozwiązanie sprawi, że staw ożyje, będzie bardziej dynamiczny i atrakcyjny, zarówno oglądany z brzegu, jak i z najbliżej położonych okien domu. Do zarybienia poleca się szczególnie karasie ozdobne, jazie, tołpygi, jesiotry, szczupaki, wzdręgi i nad wyraz atrakcyjne karpie koi. W stawie mogą też zamieszkać raki i żółwie. Zbiornik będzie zachęcał do zasiedlania kaczki i inne zwierzęta.

Lokalizacja stawu rybnego powinna być częściowo zacieniona, aby nie dochodziło do przegrzania wody. Ponadto w ciepłej wodzie maleje zawartość niezbędnego tlenu. Dla ozdoby stawu warto posadzić kwitnące rośliny, na wzór naturalnych brzegów ułożyć kłody drewna, karpy drzew, a nawet gniazda wkomponowane w zarośla. Dużą atrakcją może też stać się półwysep lub wyspa.

d137rm7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d137rm7