Sprawdzone sposoby na lśniącą podłogę

Do mycia podłogi potrzebujesz środków dostosowanych do wymagań posadzki. Inne przydadzą się do podłogi drewnianej, inne do paneli, a jeszcze inne do płytek ceramicznych. Uważaj na środki uniwersalne, bo mogą pozostawić trwałe pamiątki.

Sprawdzone sposoby na lśniącą podłogę
Źródło zdjęć: © Shutterstock

29.03.2018 | aktual.: 29.03.2018 11:19

Odkurzacz, szczotka, mop i woda to nie wszystko. Do mycia podłogi potrzebujesz preparatów, które usuną wszelkie zanieczyszczenia z jej powierzchni oraz zaimpregnują ją na przyszłość. Każdy materiał wykończeniowy wymaga specjalnego traktowania.

Mycie podłogi drewnianej

Podłoga wyłożona naturalnym drewnem nie lubi mocnego moczenia, dlatego do mycia używaj wilgotnego mopa nasączonego preparatem przeznaczonym do czyszczenia parkietu. Raz na miesiąc zaaplikuj impregnat chroniący drewno i ograniczający przywieranie brudu. Aby po czyszczeniu nie zostały smugi, szczególnie wyraźnie odznaczające się na dłuższych deskach podłogowych, dobrze jest prowadzić mop równolegle do linii łączeń oraz w ten sam sposób wytrzeć suchą nakładką, zamiast pozostawiać do samoistnego wyschnięcia.

Choć rzadko zdarza się spotkać w domu parkiet pastowany, jego zwolennikom pozostaje mozolna procedura sprzątania polegająca na usunięciu starej warstwy pasty roztworem benzyny i terpentyny. Następnie po osuszeniu podłogi należy nanieść nową warstwę i po półgodzinie wypolerować ją miękką bawełnianą szmatką.

Panele drewniane można pastować środkiem nabłyszczającym. Stworzy on ozdobną warstwę ochronną i pogłębi kolor drewna. Olejowane i woskowane podłogi raz w roku trzeba ponownie potraktować olejem lub woskiem. Każda następna warstwa wzmacnia posadzkę i buduje barierę ochronną. Preparaty te doskonale zamaskują ubytki w drewnie oraz przebarwienia.

Mycie paneli podłogowych

Laminowane panele są odporniejsze na wodę niż drewniana podłoga - do ich czyszczenia najlepiej użyć wilgotnej nakładki na mopa. Dostępne są preparaty specjalnie przystosowane do mycia tego typu podłóg, ale można też zastosować domową metodę – wodę z odrobiną octu. Nie powinno się stosować płynów z dodatkiem amoniaku, gdyż powodują matowienie powierzchni.

Aby nie powstawały smugi, posadzkę trzeba umyć zgodnie z ułożeniem paneli, nigdy w poprzek. Każdy pieniący się płyn do podłóg zostawi ślady, warto zatem kupić specjalistyczny środek opatrzony informacją, że nie pozostawia smug. Raz na kilka miesięcy panele podłogowe można powlec preparatem nabłyszczającym – będą wyglądały jak nowe.

Mycie płytek ceramicznych

Podłogę z terakoty i szkliwionego gresu dobrze myje się ciepłą wodą z dodatkiem płynu do zmywania, mydła lub płynu do podłóg. Ich powierzchnia jest na tyle trwała, że można zastosować mop z nakładką o ściernej powłoce, ułatwiający usuwanie zabrudzeń. Ślady pozostawione przez podeszwy butów czy koła roweru łatwo usunąć gumką ołówkową. Dla dodania połysku można podłogę przetrzeć wodą z dodatkiem nabłyszczającego płynu do zmywarek. Aby na gładkiej powierzchni nie pozostawały smugi warto wytrzeć podłogę po umyciu do sucha.

Trudniejszy do czyszczenia jest gres polerowany, na którym zarysowania i ślady mogą pozostać na zawsze. Odpowiedzialna za to jest jego chropowata, bardzo chłonna struktura, w którą wnikają zabrudzenia. Dlatego oprócz mycia wodą ze środkiem czyszczącym należy raz do roku zaimpregnować jego powierzchnię specjalistycznym preparatem przeznaczonym do tego materiału.

Najwięcej zabrudzeń gromadzi się w fugach posadzki. Ważna jest jakość zastosowanej spoiny, gdyż nieodporna na szorowanie łatwo popęka i będzie się kruszyła. W takiej sytuacji pozostanie nam jedynie jej wymiana.

Po umyciu fug - zwykłym płynem do zmywania lub roztworem wody z octem i sodą oczyszczoną - można je zaimpregnować preparatem do spoin, by kurz do nich nie przywierał.

Źródło artykułu:WP Dom
Wybrane dla Ciebie