Sól nie tylko kuchenna? Nietypowe pomysły na zastosowanie słonych kryształków

Lek na ból gardła, peeling do ciała, pogromca chwastów. Kryształki soli to nie tylko przyprawa do dań, ale także uniwersalny produkt, nieoceniony w wielu codziennych sytuacjach. Sprawdź, jak możesz wykorzystać zwykłą sól kuchenną.

Sól nie tylko kuchenna? Nietypowe pomysły na zastosowanie słonych kryształków
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Nadmiar soli szkodzi? Wszystko zależy od tego, w jaki sposób jej używamy. Podczas gotowania faktycznie lepiej ograniczać sól, zastępując aromatycznymi ziołami. Warto wiedzieć, że słone kryształki to nie tylko przyprawa kuchenna, ale także nieoceniony produkt, który warto wykorzystać w pielęgnacji skóry, domowych porządkach, a także podczas pracy w ogrodzie. Przedstawiamy dziesięć nietypowych sposobów na wykorzystanie soli kuchennej – zdziwisz się, jak wiele ma zastosowań.

Pielęgnujący peeling do ciała

Sól to doskonały zamiennik drogeryjnych peelingów. Jeżeli twój kosmetyk złuszczający właśnie się skończył, wypróbuj naszą recepturę na domowy peeling solny. Do przygotowania mikstury ścierającej naskórek będzie ci potrzebny olejek kokosowy (doskonale sprawdzi się też olejek arganowy, jojoba, albo zwykła oliwa z oliwek) i kilka łyżek soli kuchennej – jej ilość zależy od tego, jak mocny stopień tarcia chcesz uzyskać. Słone kryształki nie tylko przyjemnie masują skórę podczas kąpieli, ale także działają bakteriobójczo i odkażająco.

Odprężająca kąpiel do stóp

Nie ma nic przyjemniejszego, niż relaksująca kąpiel stóp po długim męczącym dniu. Do odprężającego zabiegu możesz wykorzystać domową sól kuchenną, zmieszaną z kilkoma kroplami olejku eterycznego o zapachu lawendy, jaśminu, Yuzu, albo mięty. Po takiej aromatycznej kąpieli zmęczenie i opuchlizna nóg znikną w mgnieniu oka.

Mikstura do płukania gardła

Płukanie gardła wodą z solą to stary i sprawdzony sposób na infekcje i podrażnienia gardła, po który dawniej sięgały nasze mamy i babcie. Jak przygotować leczniczą miksturę? Do szklanki ciepłej wody wsyp dwie łyżeczki soli i dokładnie wymieszaj. Naturalny roztwór ma działanie antybakteryjne i odkażające, skutecznie zwalczając zaczerwienienia i bolesne stany zapalne. Żeby płukanka faktycznie zadziałała, należy stosować ją kilka razy dziennie.

Naturalny środek do czyszczenia przypalonych powierzchni

Przypalone żelazko, garnki lub płyta kuchenki to prawdziwe wyzwanie – szczególnie, gdy nie mamy pod ręką specjalnego mleczka do czyszczenia uporczywych zabrudzeń, ani proszku do szorowania. Jak poradzić sobie z przypaloną powierzchnią? Z pomocą przyjdzie nam zwykła sól kuchenna.

Obraz
© Adobe Stock

Skuteczny odplamiacz

Sól poradzi sobie także z uciążliwymi zabrudzeniami na ubraniach, tapicerce, obrusie lub dywanie. Słone kryształki skutecznie wywabią trudne plamy z wina, atramentu lub niektórych owoców. Roztwór z soli rozjaśni także koszule zażółcone od potu. Wystarczy wymieszać sól z zimną wodą i kilkoma kroplami soku z cytryny, a następnie polać miksturą plamę i pozostawić na godzinę. Po upływie tego czasu zabrudzone ubranie wkładamy do pralki. Roztwór z soli i cytryny sprawi, że zabrudzenie łatwiej ustąpi podczas prania.

Okład łagodzący swędzenie po ukąszeniach owadów

Grill w ogrodzie, spacer po lesie, czy relaks nad jeziorem – w każdej z tych sytuacji jesteśmy narażeni na ataki owadów. Spragnione krwi komary i dokuczliwe meszki potrafią skutecznie zepsuć letni wypoczynek. Co zrobić, kiedy wieczór na świeżym powietrzu zakończy się mnóstwem ugryzień i swędzących bąbli? Jeżeli nie masz pod ręką preparatu uśmierzającego ból i obrzęk po ukąszeniach, sięgnij po zwykłą sól. Wymieszaj słone kryształki z odrobiną wody, tak, żeby powstała gęsta pasta. Okład z soli przyłóż do spuchniętego miejsca – złagodzi świąd i zmniejszy opuchliznę.

Sposób na nieprzyjemne zapachy

Szukasz sposobu na nieprzyjemną woń, wydobywającą się z rur odpływów? I tym razem z pomocą przyjdą nieocenione kryształki soli. Wystarczy, że w miejscu, z którego wydobywa się nieprzyjemna woń, wsypiesz trochę soli i zalejesz ją wrzącą wodą. Ten prosty i szybki zabieg sprawi, że po przykrym zapachu nie będzie już śladu.

Pogromca mchu i chwastów

Sól to także doskonały środek zwalczający mech i chwasty. Jeżeli bezskutecznie walczysz ze szkodliwymi intruzami i nie chcesz w tym celu stosować chemicznych preparatów, sięgnij po słone kryształki, które pomogą ci szybko pozbyć się problemu. Jak to zrobić? Wystarczy, że posypiesz solą miejsce, gdzie rosną niechciane rośliny, albo polejesz je roztworem z wody i kilku łyżeczek soli. Stosując tę metodę, uważaj na pozostałą zieleń – słona mikstura może poważnie zaszkodzić krzewom i kwiatom.

Źródło artykułu:WP Dom
sólsól kuchennazastosowanie soli
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)