Trwa ładowanie...
d1985js

Skuteczne sposoby na muszki owocówki. Zobacz, jak się ich pozbyć

Muszki owocówki potrafią uprzykrzyć życie. Pojawiają się przede wszystkim latem, krążąc nad posiłkiem i siadając na kuchennym oknie. Bardzo szybko się rozmnażają, ale są sposoby, by się ich pozbyć.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Muszki owocówki nie lubią zapachu octu - wykorzystaj ten specyfik w walce z owadami
Muszki owocówki nie lubią zapachu octu - wykorzystaj ten specyfik w walce z owadami (Shutterstock.com)
d1985js

Muszki owocówki to bardzo małe owady latające, o długości 2–3 mm. Żywią się drożdżami powstającymi na fermentujących produktach spożywczych. Najchętniej wybierają owoce i soki. Ulubioną żywność potrafią zlokalizować nawet z odległości kilkunastu metrów. Ich czułki zaopatrzone w receptory węchowe są wrażliwe na zapach octanu i etanolu wydzielany przez zleżałe owoce. Aby nie wabić muszek, dobrze jest trzymać żywność w lodówce lub szczelnej szafce, pamiętać o tym, by nie zostawiać na blacie np. plasterków cytryny przeznaczonej do herbaty, utrzymywać czystość w kuchni oraz często opróżniać kosz na śmieci. Jeśli jednak mimo wszystko muszki zagoszczą w mieszkaniu, zastosuj jeden z poniższych sposobów na pozbycie się męczących owadów.

Mięta w różnych postaciach

d1985js

Intensywny aromat wydzielany przez miętę jest nie do zniesienia dla muszek owocówek. Warto zatem zastosować olejek z tego zioła, rozpylać go we wnętrzu lub nasączyć kilkoma kroplami tkaninę, woreczek zapachowy czy wodę w kominku do aromatoterapii. Można też użyć świecy zapachowej lub samochodowej zawieszki miętowej. Woń jest przyjemna dla człowieka, więc nie odczujesz dyskomfortu.
Najlepszym sposobem na wprowadzenie zapachu mięty w domu jest jednqak uprawianie jej w doniczce. Chcąc wygonić owady, często wietrz pomieszczenie – muszą mieć otwarte okno, aby uciec.

Ocet jako szybki straszak

W obliczu inwazji muszek owocówek możesz zastosować silniejszy sposób na ich odgonienie. Nie będzie niestety pachniał tak ładnie jak mięta. Owady nie lubią zapachu octu i unikają zbliżania się do miejsca, gdzie jest ustawiony lub wylany. Wystarczy mała miseczka lub spodeczek z intensywnie pachnącą cieczą, a szybko opuszczą mieszkanie. Możesz użyć łagodniejszego od spirytusowego octu jabłkowego.

d1985js

Pułapka na owady

Muszki owocówki możesz też zwabić. Dobrą pułapką jest czerwone wino lub sok owocowy. Nieduża ilość wlana do kieliszka, szklanki czy miseczki skusi owady. Najlepiej ustawić pułapkę w kuchni. Muszki szybko ją odnajdą i już w niej zostaną. Jeśli szkoda ci soku, a wina w domu brak, możesz samodzielnie zrobić domową miksturę. Wystarczy wymieszać w miseczce mleko z cukrem i pieprzem – zadziała podobnie.

Archiwum prywatne
Podziel się

Lep na muszki

d1985js

Innym sposobem są lepiące się substancje, z których muszki owocówki się nie wydostaną, np. zawiesina w miseczce na blacie. Przyrządza się ją z płynu do mycia naczyń oraz kilku kropel słodkiego soku lub octu. Można też wykonać klasyczny lep na muchy, czyli kawałek tekturki zawiesić na sznurku i zanurzyć np. w syropie klonowym lub malinowym. Gdy ścieknie, pułapkę powieś w miejscu, gdzie owady przebywają w największym skupisku.

Preparaty owadobójcze

Na muszki można też zastosować oprysk. Najbezpieczniej spryskać latające owady wodą z mydłem, która zlepi im skrzydła. Spadną na posadzkę czy blat, skąd bez trudu zbierzesz je ręcznikiem papierowym. Bardziej radykalne są środki chemiczne, trzeba je jednak stosować uważnie i umyć po użyciu wszystkie powierzchnie, które mogły mieć styczność z trucizną. Lepiej ustawić w mieszkaniu owadobójcze pułapki i odstraszacze. Najbardziej efektywne są te podłączane do kontaktu.

d1985js

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


d1985js

d1985js
d1985js