Trwa ładowanie...
ycipk-2bkcmh

Skuteczne sposoby na muszki owocówki. Zobacz, jak się ich pozbyć

Muszki owocówki potrafią uprzykrzyć życie. Pojawiają się przede wszystkim latem, krążąc nad posiłkiem i siadając na kuchennym oknie. Bardzo szybko się rozmnażają, ale są sposoby, by się ich pozbyć.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Muszki owocówki nie lubią zapachu octu - wykorzystaj ten specyfik w walce z owadami
Muszki owocówki nie lubią zapachu octu - wykorzystaj ten specyfik w walce z owadami (Shutterstock.com)
ycipk-2bkcmh

Muszki owocówki to bardzo małe owady latające, o długości 2–3 mm. Żywią się drożdżami powstającymi na fermentujących produktach spożywczych. Najchętniej wybierają owoce i soki. Ulubioną żywność potrafią zlokalizować nawet z odległości kilkunastu metrów. Ich czułki zaopatrzone w receptory węchowe są wrażliwe na zapach octanu i etanolu wydzielany przez zleżałe owoce. Aby nie wabić muszek, dobrze jest trzymać żywność w lodówce lub szczelnej szafce, pamiętać o tym, by nie zostawiać na blacie np. plasterków cytryny przeznaczonej do herbaty, utrzymywać czystość w kuchni oraz często opróżniać kosz na śmieci. Jeśli jednak mimo wszystko muszki zagoszczą w mieszkaniu, zastosuj jeden z poniższych sposobów na pozbycie się męczących owadów.

Mięta w różnych postaciach

ycipk-2bkcmh

Intensywny aromat wydzielany przez miętę jest nie do zniesienia dla muszek owocówek. Warto zatem zastosować olejek z tego zioła, rozpylać go we wnętrzu lub nasączyć kilkoma kroplami tkaninę, woreczek zapachowy czy wodę w kominku do aromatoterapii. Można też użyć świecy zapachowej lub samochodowej zawieszki miętowej. Woń jest przyjemna dla człowieka, więc nie odczujesz dyskomfortu.
Najlepszym sposobem na wprowadzenie zapachu mięty w domu jest jednqak uprawianie jej w doniczce. Chcąc wygonić owady, często wietrz pomieszczenie – muszą mieć otwarte okno, aby uciec.

Ocet jako szybki straszak

W obliczu inwazji muszek owocówek możesz zastosować silniejszy sposób na ich odgonienie. Nie będzie niestety pachniał tak ładnie jak mięta. Owady nie lubią zapachu octu i unikają zbliżania się do miejsca, gdzie jest ustawiony lub wylany. Wystarczy mała miseczka lub spodeczek z intensywnie pachnącą cieczą, a szybko opuszczą mieszkanie. Możesz użyć łagodniejszego od spirytusowego octu jabłkowego.

ycipk-2bkcmh

Pułapka na owady

Muszki owocówki możesz też zwabić. Dobrą pułapką jest czerwone wino lub sok owocowy. Nieduża ilość wlana do kieliszka, szklanki czy miseczki skusi owady. Najlepiej ustawić pułapkę w kuchni. Muszki szybko ją odnajdą i już w niej zostaną. Jeśli szkoda ci soku, a wina w domu brak, możesz samodzielnie zrobić domową miksturę. Wystarczy wymieszać w miseczce mleko z cukrem i pieprzem – zadziała podobnie.

Archiwum prywatne
Podziel się

Lep na muszki

ycipk-2bkcmh

Innym sposobem są lepiące się substancje, z których muszki owocówki się nie wydostaną, np. zawiesina w miseczce na blacie. Przyrządza się ją z płynu do mycia naczyń oraz kilku kropel słodkiego soku lub octu. Można też wykonać klasyczny lep na muchy, czyli kawałek tekturki zawiesić na sznurku i zanurzyć np. w syropie klonowym lub malinowym. Gdy ścieknie, pułapkę powieś w miejscu, gdzie owady przebywają w największym skupisku.

Preparaty owadobójcze

Na muszki można też zastosować oprysk. Najbezpieczniej spryskać latające owady wodą z mydłem, która zlepi im skrzydła. Spadną na posadzkę czy blat, skąd bez trudu zbierzesz je ręcznikiem papierowym. Bardziej radykalne są środki chemiczne, trzeba je jednak stosować uważnie i umyć po użyciu wszystkie powierzchnie, które mogły mieć styczność z trucizną. Lepiej ustawić w mieszkaniu owadobójcze pułapki i odstraszacze. Najbardziej efektywne są te podłączane do kontaktu.

ycipk-2bkcmh
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2bkcmh

ycipk-2bkcmh
ycipk-2bkcmh