Jak się pozbyć niechcianych zapachów z domu?

Jak się pozbyć niechcianych zapachów z domu?

20.02.2015 13:18

Każdy lubi mieszkanie tuż po sprzątaniu, gdy firanki i zasłony są świeżo uprane, okna umyte, nowa pościel powleczona, a podłoga lśni i pachnie od kwiatowego preparatu do szorowania posadzek. Czasem jednak sprzątanie nie pomaga. Jak wówczas utrzymać przyjemny zapach w domu?

Chyba każdy lubi woń mieszkania tuż po sprzątaniu, gdy firanki i zasłony są świeżo uprane, okna umyte, nowa pościel powleczona, a podłoga lśni i pachnie od kwiatowego preparatu do szorowania posadzek. Czasem jednak sprzątanie nie pomaga. Jak wówczas utrzymać przyjemny zapach w domu? Mamy kilka sprawdzonych pomysłów.
Z niektórymi zapachami trzeba poradzić sobie w sposób indywidualny. Dopiero kiedy zlikwidujesz źródła nieprzyjemnej woni, możesz wprowadzić do wnętrza różnego rodzaju pachnidła, takie jak woreczki z suszkami, olejki eteryczne, kompozycje stworzone z orientalnych przypraw czy - w ostateczności - gotowe perfumy do pomieszczeń.

1 / 5

Przyjemny zapach w domu: kuchenny zlew

Obraz
© Shutterstock

Czasem trudno zlokalizować miejsce wydzielające nieprzyjemny zapach. Po przekroczeniu progu domu nie jesteśmy zadowoleni z woni, choć wnętrze jest posprzątane, nigdzie nie zalega kurz, a śmieci są wyrzucone. Dobrze jest wtedy sprawdzić, czy przyczyną trudnego do zaakceptowania zapachu nie są odpływy instalacji wodno-kanalizacyjnej. Zwłaszcza ten zlokalizowany w zlewie kuchennym staje się zbiorowiskiem odpadków, które zalegając w rurze odpływowej, podlegają biodegradacji i stają się źródłem ulatniających się oparów. Do przeczyszczenia możesz użyć środków przeznaczonych do udrażniania rur lub sody oczyszczonej. Pozostaw ją na kilka chwil i zalej wrzątkiem. Jeśli masz w zlewie młynek do odpadków, wrzuć do niego rozdrobnione fragmenty skórek cytrusów i zmiel je. Oczyszczą instalację i odświeżą zapach.

2 / 5

Przyjemny zapach w domu: zmywarka i WC

Obraz
© Shutterstock

Również odpływ w WC może uprzykrzać życie. Warto wsypać szklankę sody oczyszczonej do muszli i zostawić ją na dłuższy czas. Pozbędziesz się nie tylko osadu i zanieczyszczeń, ale również przykrego zapachu. Do sody można też dodać ocet. Oczyszczająco zadziała wlana na noc do sedesu szklanka coli.
Nieprzyjemny zapach powstaje często w zmywarce. Wystarczy wówczas do pojemnika na sztućce włożyć plasterek cytryny. Jeśli maszyna jest mocno zanieczyszczona, wyszoruj filtr i włącz program o wysokiej temperaturze z użyciem preparatu oczyszczającego przeznaczonego do zmywarek.

3 / 5

Przyjemny zapach w domu: lodówka

Obraz
© Shutterstock

Źródłem przykrej woni w kuchni bywa lodówka. Mimo mycia zapach może nie zniknąć. Warto wówczas wstawić do środka spodeczek z sodą oczyszczoną lub kawą. Jej ziarna (lub łyżkę zmielonej kawy) należy uprażyć na suchej patelni i wstawić do lodówki jeszcze ciepłe. Podobnie zadziała skarmelizowany cukier. Oba uprażone produkty spożywcze pochłoną tak samo skutecznie uporczywe zapachy panoszące się w szafkach, kredensach czy spiżarni.
Męczące wonie pochodzące ze smażenia ryby czy kapusty usuniesz, gotując w małym rondelku przyprawy takie jak goździki, cynamon czy skórka pomarańczowa.
Na przypalone na kuchni mleko, które również wydziela drażniącą woń, trzeba wysypać sól. Doskonale zneutralizuje jego zapach.

4 / 5

Przyjemny zapach w domu: tkaniny

Obraz
© Shutterstock

Najbardziej męczący i trwały zapach, wnikający w tapicerowane meble i inne tkaniny oraz ubrania, wydziela dym papierosowy. Aby zniknął jak najszybciej, możesz ustawić w pokoju, w którym palono, miseczki z roztworem olejku eukaliptusowego lub octu winnego. Jeśli mimo wszystko dym wniknął w dywan lub kanapę (często to właśnie tu znajduje się główne źródło odmienionego zapachu w mieszkaniu), możesz wyprać tkaniny w wodzie z detergentami z dodatkiem octu. Jeśli danej tkaniny, np. zasłonowej, nie można prać, wówczas warto ją powiesić nad wanną, do której wstawisz miskę bardzo gorącej wody z dużą ilością octu spirytusowego. Parujący roztwór oczyści zasłonę z zapachu. W ten sam sposób możesz pozbyć się woni papierosów z marynarki czy płaszcza.

5 / 5

Przyjemny zapach w domu: szafa

Obraz
© Shutterstock

Wilgoć powoduje, że w domu panuje zapach stęchlizny. Aby pozbyć się jej np. z szafy, warto położyć na spodeczku świeże owce pigwy lub garść goździków. Wnętrze szafy dobrze jest też umyć wodą z octem w proporcjach 1:1. Następnie powinno się skropić półki ulubionym olejkiem eterycznym lub wstawić do środka naczynie z solą do kąpieli.
Trwałą woń w szafie pozostawia również naftalina, która rozprzestrzenia się na cały dom przy każdym otwarciu drzwiczek, dlatego warto ją usunąć, myjąc wnętrze spirytusem denaturowanym z dodatkiem soku z cytryny.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)