Trwa ładowanie...
ycipk-4gnozf

Sheesham, teczyna czy mango? Egzotyczne gatunki drewna we wnętrzach

Egzotyczne gatunki drewna do niedawna kojarzyły nam się z wysoką ceną i luksusowymi meblami np. z mahoniu. Teraz dzięki niższym cenom mebli z teczyny lub drewna mango możemy urozmaicić wystrój naszych wnętrz.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wystrój wnętrza urozmaicą dodatki i meble z nietypowych gatunków drewna
Wystrój wnętrza urozmaicą dodatki i meble z nietypowych gatunków drewna (iStock.com)
ycipk-4gnozf

Egzotyka w naszych wnętrzach

Najbardziej poszukiwane meble i dodatki z drewna to obecnie te z widoczną strukturą drewna, kontrastowym rysunkiem słojów oraz o niebanalnym kształcie. Efektowny przekrój drzewa, charakterystyczne, dekoracyjne sęki i głębokie, naturalne kolory – te cechy egzotycznych gatunków przyczyniły się do ich dużej popularności. Wykonuje się z nich głównie niewielkie meble jak np. stoliki kawowe, szafki nocne, lustra, półki, stołki i konsole. Większe meble z takich gatunków drewna to różnego rodzaju szafki, komody i stoły, a w niższej cenie znajdziemy dodatki: dekoracyjne misy i świeczniki.

Shutterstock.com
Podziel się
ycipk-4gnozf

Egzotyczne gatunki drewna coraz tańsze

Rosnąca popularność dodatków i mebli z gatunków drewna, które w Polsce naturalnie nie występują, wynika między innymi z ich ceny, która teraz jest nawet kilkukrotnie niższa, niż dwa lub trzy lata temu. Szafka, stolik lub dekoracyjne lustro w orientalnym stylu to obecnie koszt nawet poniżej 200 zł.

Cena egzotycznych dodatków i mebli jest porównywalna, a nawet niższa od popularnych mebli z sosny lub buku.

ycipk-4gnozf

Ozdobne gatunki drewna – efektowny dodatek

Najczęściej spotykane egzotyczne gatunki drewna to sheesham (inaczej palisander indyjski), teczyna, drzewo oliwne, nieco jaśniejsze drewno mango oraz klasyczny, ale luksusowy i drogi mahoń. Polskie odpowiedniki dekoracyjnego drewna o wyraźniej strukturze to głównie akacja, orzech i niektóre odmiany dębu.

ycipk-4gnozf

Egzotyczne gatunki drewna znajdziemy także w meblach z odzyskanych surowców np. ze starych mebli, które po demontażu i odpowiedniej obróbce wykorzystano kolejny raz. W ten sposób charakterystyczna struktura drewna jest wzbogacona o efekt naturalnego postarzenia mebla, a cena produktu jest bardzo atrakcyjna.

iStock.com
Podziel się

Meble i dodatki nie do podrobienia

Charakterystyczny wygląd mebli z nietypowego drewna sprawiły, że takie akcenty stały się popularne zwłaszcza w mieszkaniach typu studio, loftach i we wnętrzach w stylu orientalnym. Użytkownicy chwalą je za wyjątkowy i niepowtarzalny charakter – jeśli zdecydujecie się np. na ławę lub półkę z takiego drewna, możecie być pewni, że nie ma drugiego identycznego mebla.

ycipk-4gnozf

Jak chronić meble z drewna egzotycznego?

Niektóre meble z egzotycznych lub ozdobnych gatunków drewna pozostawia się bez pokrycia lakierem czy bejcą, aby nie zmieniać ich wyjątkowego charakteru. Blaty intensywnie użytkowanych komód i stołów przykrywa się np. przyciętą na wymiar szybą, pod którą możemy podziwiać naturalną strukturę surowca, bez obawy o to, że powierzchnia zostanie trwale zabrudzona.

Surowy styl egzotycznego drewna daje mu piękny wygląd, ale warto chronić wyjątkowy mebel przed uszkodzeniami i zabrudzeniami. W tym celu zaleca się stosowanie specjalnych środków ochronnych oraz wybór mebli, które zabezpieczono w trakcie produkcji olejem, lakierem lub żywicą.

ycipk-4gnozf
iStock.com
Podziel się
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4gnozf

ycipk-4gnozf
ycipk-4gnozf