Trwa ładowanie...
d3qcbza

Ściemniacz do każdego pokoju. Przytulny półmrok to oszczędność pieniędzy

Coraz dłuższe wieczory oznaczają wzrost zużycia energii, a to przekłada się na większe koszty. Jeśli nie chcesz płacić wysokich rachunków, ale nie masz zamiaru siedzieć w ciemności, mamy rozwiązanie. Wystarczy zainwestować w ściemniacz światła.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Przykręć rachunki za prąd
Przykręć rachunki za prąd (Shutterstock.com)
d3qcbza

Pomysłowe urządzenie, które nie tylko pozwoli zmniejszyć zużycie prądu, ale również stworzy wokół specyficzną, przytulną atmosferę, nie kosztuje wiele. Możesz je mieć nawet za niecałe 40 zł. Warto zamontować je nie tylko w salonie czy sypialni.

Czym jest ściemniacz oświetlenia

To urządzenie, które zastępuje tradycyjny kontakt. Wyposażono je w pokrętło, które umożliwia zmianę natężenia światła w zależności od potrzeb. Tak więc przykładowo późnym popołudniem ustawisz natężenie 50 proc., a gdy słońce już zajdzie, możesz wrócić do pełnej wydajności. Jeśli natomiast przeszkadza ci zbyt mocna żarówka, wieczorem zmniejszysz dopływ energii, by zwiększyć go na przykład wtedy, gdy zamierzasz czytać książkę i potrzebujesz lepszego oświetlenia.

Przykręć rachunki za prąd Shutterstock.com
Przykręć rachunki za prąd

Jak podłączyć ściemniacz

Montaż ściemniacza światła jest bardzo prosty, każda osoba, której choć raz zdarzyło się wymienić gniazdko, sobie z tym poradzi. Montuje się go w miejscu starego włącznika światła, podłączając odpowiednie przewody zgodnie z instrukcją. Przekręcając gałkę przeciwnie do ruchu wskazówek zegara gasisz światło, a zgodnie z ruchem - zapalasz je. Nowsze modele wyposażono w funkcję zdalnego sterowania przy pomocy pilota. Możesz więc sterować światłem z każdego miejsca w domu.

Jakie żarówki do ściemniacza

Najważniejsze jest dobranie urządzenia pasującego do danego typu żarówek. Przykładowo podłączenie klasycznego ściemniacza ze świetlówką może grozić poważną awarią i uszkodzeniem obu tych urządzeń. W przypadku świateł LED czy halogenowych nie tylko pozwalają na dopasowanie ostrości światła do potrzeb, ale mają również znaczy wpływ na zwiększenie żywotności źródła.

d3qcbza

Ściemniacz – sposób na to, jak obniżyć rachunki za prąd

Urządzenie z pewnością docenią osoby, które wolą postawić na bardziej dyskretne źródła światła, by stworzyć romantyczną, przytulną atmosferę. Niezależnie czy chodzi o kolację tylko we dwoje, czy seans filmowy w gronie znajomych, zamiast inwestować w oświetlenie boczne lub świece, lepiej będzie pomyśleć o ściemniaczu.

Urządzenie przyda się również z innych powodów. Jeśli zdarza ci się wstawać w środku nocy, nie musisz drażnić oczu jaskrawym światłem. Poza tym ściemniacz to sposób na oszczędność. Mniejsze natężenie światła przekłada się na mniejsze zużycie prądu, a co za tym idzie rachunek za prąd będzie niższy. Żarówki nie zawsze muszą świecić z pełną mocą.

d3qcbza

Podziel się opinią

Share

d3qcbza

d3qcbza