Trwa ładowanie...

Rolety zewnętrzne - jakie wybrać?

Rolety zewnętrzne mają za zadanie przede wszystkim zabezpieczać wnętrze przed włamaniem, jednocześnie chroniąc je przed nadmiernym nagrzewaniem i nasłonecznieniem. Oprócz funkcjonalności, liczy się również estetyka, dlatego wybierając rodzaj rolet, musimy wziąć pod uwagę zarówno system i mechanizm, na którym opiera się montaż i działanie rolety, jak i jej spójność wizualną z elewacją i oknem.

Rolety zewnętrzne - jakie wybrać?Źródło: Shutterstock.com
d3iq1dz
d3iq1dz

Rolety zewnętrzne mają wiele zalet. Oprócz zabezpieczenia, jakie dają pomieszczeniom, są również dobrą izolacją akustyczną i termiczną. Pozwalają zaoszczędzić na zużyciu energii cieplnej, a także stanowią świetną ochronę okien i elewacji przed aktami wandalizmu oraz niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Wybór określonych rolet powinien być bardzo przemyślany. W pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę etap budowy, na którym jesteśmy, bo niektóre rolety zewnętrzne należy montować w trakcie osadzania stolarki okiennej, a jeszcze inne podczas wznoszenia budynku lub przed wykończeniem elewacji.

To też cię zainteresuje – ciekawe i ekonomiczne rozwiązania świetlne. Przeczytaj artykuł!

Do głównych rodzajów rolet zewnętrznych zaliczamy:

  1. Rolety elewacyjne (natynkowe, standard) – najpopularniejsze rolety w naszym kraju. Są wytrzymałe, wykonane z aluminium. Można je montować na istniejących budynkach, we wnęce okiennej lub drzwiowej. Charakterystyczne są dla nich skrzynki widoczne po zamontowaniu. Na szczęście są one dostępne w różnych kształtach i kolorach, dlatego można je bez trudu dostosować do elewacji.
  2. Rolety nakładane (naokienne, nadstawne) – rolety, które montuje się do jeszcze nieobsadzonego okna. Jeśli zostaną dobrze dobrane kolorystycznie – stworzą z nim jednolitą całość, co znacznie poprawi estetykę budynku.
  3. Rolety podtynkowe – ich skrzynki są montowane w elewacji budynku. Z tego powodu najlepiej jest zainstalować takie rolety przed jej wykończeniem (później wiąże się to z kuciem tynku). Rolety są wykonane z wysokiej jakości aluminium i dzięki niewidocznemu mechanizmowi nie zakłócają estetyki domu.
  4. Rolety nadprożowe (RKS) – należy o nich pomyśleć najwcześniej (już na etapie projektu domu). Skrzynka montowana jest w trakcie wznoszenia budynku, w nadprożu okna, które wykonuje się z twardego styropianu wzmocnionego stalowym zbrojeniem. Jak w przypadku poprzedniego typu rolet – po odsłonięciu stają się niewidoczne.
d3iq1dz

Wybierając rolety zewnętrzne, powinniśmy się też zastanowić nad mechanizmem ich opuszczania i zwijania. Możliwe jest sterowanie ręczne oraz elektryczne. To drugie jest z wiadomych względów wygodniejsze, choć wymaga zasilania. Napęd elektryczny umożliwia również zastosowanie ogólnego sterowania, wspólnego dla wszystkich okien w budynkach.

Zobacz koniecznie! Najtrwalsze, najcichsze i w dobrej cenie. Idealne rozwiązanie do domu

Można np. podłączyć sterowanie roletami pod instalację przeciwpożarową lub antywłamaniową. Dzięki zamontowanym czujnikom w momencie zagrożenia osłony samodzielnie otworzą się lub zamkną. Same rolety też mają rozmaite funkcje zabezpieczające przed włamaniem, np. ręczne lub automatyczne rygle oraz zamki.

Podczas wyboru rolet warto zastanowić się, czy oprócz nich nie będziemy potrzebować dodatkowych zabezpieczeń, np. moskitiery. Wiele firm produkujących i montujących rolety zewnętrzne umożliwia zintegrowanie ich z takimi akcesoriami.

d3iq1dz

Na koniec pozostaje nam wybrać kolorystykę i ewentualny kształt skrzynki (jeśli są to rolety natynkowe). W tej kwestii powinniśmy przede wszystkim kierować się własnym gustem i wyglądem elewacji. Najlepiej jest utrzymać je w spójnej kolporystyce, by żadne z okien się nie wyróżniało.

d3iq1dz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3iq1dz